Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak je důležité míti sociálního demokrata. ČSSD nad propastí. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.08.2021
Jak je důležité míti sociálního demokrata. ČSSD nad propastí. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČSSD

Popisek: ČSSD zahájila svou předvolební kampaň

Chudák sociální demokracie, každý jí předpovídá pád mimo Sněmovnu, nikdo ji nechce, už ani chudí ji nevolí. Proč? Vždyť mít ve Sněmovně sociálního demokrata, to je základ všeho. Není? Ale ano, je. ČSSD posledních osm let dělala politiku, která je vidět. Zvyšování minimální mzdy, zvyšování důchodů, zvyšování přídavků i mateřské. Za tím vším je ČSSD a její politika. Ač si zásluhy připisuje Babiš, práce jde z větší části k sociálním demokratům.

A je až děsivé, že by se ČSSD nedostala po říjnových volbách do Sněmovny. Ne do vlády, ale do Sněmovny. Proč? Protože i přes své progresivní tanečky je to stále sociálně demokratická strana, která v mnohém sice od pracujícího lidu, a tedy lidu nepříliš bohatého, trochu odskotačila, ale přesto je vlastně jejich jedinou politicky ukotvenou zastánkyní. Babiš a Šlachta jsou protestní strany, založené na oligarchickém a politicky naprosto vyprázdněném programu. Podivná patlanice levicově pravicové i středové koalice Spolu je natolik nečitelná, že člověk neví, jestli zvolí skok ze skály, nebo zastřelení. U Spolu je možné, že si zvolí skok ze skály, u kterého se do člověka bude střílet. Příměrem pojato. Levici zaujímají místo ČSSD Piráti, ale to je levice úplně jiná, virtuální, progresivní, vysněná a padající se střetem s realitou. Na druhou stranu ČSSD je levice zemitá a programově u lidí, u rodiny. Tedy tam, kde levice má být.

Pokud se ČSSD nedostane do Sněmovny, můžeme očekávat z dalšího volebního období jen samé progresivně ‘dobré nápady‘ kam se a kudy vydat s novou levicí, případně obtížné období oligarchické politiky při spojení Babiše se Šlachtou a nějakým přívěskem ze zbylých stran. SPD nebo KSČM ochotně poslouží. ČSSD, dalo by se říct, vložila do Babišova ANO návod k použití, kdy předchozí dvě vlády tlačila do toho, že stát má být součástí řešení problémů a součástí rostoucího blahobytu těch spodních deseti milionů. A nebýt covidu, ČSSD i s Babišem (a vloženým návodem na použití) vezmou volby útokem s výborným výsledkem. A ve výsledku vlastně (i přes dílčí problémy) zaslouženě. Protože ekonomika se nehroutila, naopak, pomalu směřovala do lepších čísel, dluhu jsme se zbavovali, ale zároveň jsme se nezbavovali onoho společenství jménem Česká republika, které je a má být součástí řešení případných problémů člověka, rodiny, společnosti.

Vládu TOP 09 a ODS jsme zažili a byla to vláda pro obyčejné lidi prazvláštní. Stoupaly ceny, ale veškerá sociální politika spala u ledu. Na sociální politiku se uvrhla klatba, ticho, žádné zvyšování, žádné postupné stoupání s ohledem na inflaci. S ČSSD ve vládě stoupl důchod 4x, po patnácti letech se zvýšily přídavky na děti, stoupla po mnoha a mnoha letech mateřská, přičemž se nesáhlo na její délku. Stouply i odpočty na daních za děti. A mnoho dalšího. To je politika sociální demokracie. A ta má své nesmírně důležité místo ve Sněmovně. I kdyby v opozici, přesto tam, kde bude slyšet a vidět a snažit se prosazovat politiku, která nezačne ubližovat. Politika svobody a zároveň sociální jistoty. Odhlédnuto od konkrétních tváří ČSSD, nahlíženo přes její dlouhodobý program.

A ve výsledku na sociálně demokratické politice postavila naše republika své hodnoty. Provedla nás První republikou, začala se prokousávat na povrch i v období Pražského jara (jak nám naprosto precizně ukázal ve faktograficky zásadním textu Tomáš Koloc v tomto i tomto textu), sociální demokracie krotila i Klausovu snahu udělat z České republiky naprostý výprodej zboží (bohužel se v mnoha případech stala dílem Miloše Zemana i spolupachatelkou na výprodeji). Přesto si troufám tvrdit, že bychom se sociální demokracie v Sněmovně neměli zbavovat. Má tam své místo, potřebujeme ji tam. Tak to prostě je.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace