Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unijní hrátky s přechodem k bublinkové totalitě. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.08.2021
Unijní hrátky s přechodem k bublinkové totalitě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Ursula von der Leyen

Popisek: Předsedkyně Evropské komise Uršula Leyenová

Green Deal v podání Evropské unie. Musíme přinést nějaké oběti. Bude nás to něco stát. To jsou výzvy unijních špiček, kterými apelují na nás, nehodné, abychom se připravili na otřes. Bude se totiž brzdit. A to dost prudce. No, proč ne. Pro záchranu planety cokoliv. Jenže pak přijde informace, že při nabádání k šetrnosti si evropské elity zvýšily limity pro létání soukromými letadly. Na předchozích pět let byl rozpočtový limit 10,71 milionu eur. Na další čtyři roky, tedy o rok kratší dobu, si schválily 13,5 milionu eur.

Na co takové peníze? Na cestování po krásách planety. Covidové restrikce unijní špičky očividně nic nenaučily. Internet ještě nezaregistrovaly. Musí se létat, nestačí videohovor z pracovny, který by daňové poplatníky stál… no, o trochu méně. A ono je to docela fajn, člověk se někam podívá, udělá si tam pár selfíček, skočí si na místní speciality a ještě si to nechá zaplatit daňovými poplatníky. Dovolená snů, na kterou mohou ‘pracovně‘ vyrazit unijní politici dle svého uvážení a lásky k cestování. Humorné pokrytectví Evropské unie, dá se říct, když cílem je snižování emisí, kterých je létání štědrým producentem. Ale ono to může mít, a také má, daleko vážnější dopady.

Hurá za politikou… jiného střihu

Jenže on se ten Green Deal lidem skutečně prodraží. Od září má citelně stoupnout cena elektřiny. Cena za bydlení trhá rekordy a šplhá na Mount Everest. Potraviny zdražují. Inflace nastupuje s razancí aktivisty a přilepuje se ne k silnici, ale lidem na peněženky. Takže teď ještě se se smutným úsměvem pobavíme nad tím, že unijní špičky si odsouhlasily zvýšení výdajů na létání po celé zeměkouli, ale za chvíli, stačí půlrok, jeden rok, už se úsměv změní na skřípání zuby.

Celý jih unie je ekonomicky zalátaný hodně horkou jehlou. Tam až dopadnou zelené restrikce a lidé se z noční můry probudí do ultranoční můry, pohnou se ledy. A těch se může a chopí zkušený lodivod, jehož programovým cílem nebude krýt unijním špičkám jejich pokrytectví, ale právě to pokrytectví podchytit a vyvolat v lidech vztek. A oni k němu budou náchylní. Hodně náchylní. K tomu se projeví, předpokládejme, Afghánistánem zvýšená uprchlická vlna, která nás popožene zpět vstříc středověku, a na problémy máme zaděláno.

Ono to heslo komunistů – s lidmi pro lidi – je takové lacině okoukané, ale má za těchto okolností něco do sebe. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (opravdu se tak jmenuje) přijede na počátku září na státní návštěvu ČR vlakem (snad mu do protisměru nepošle Správa železnic nějakou zmatenou lokálku, jak je jejím zvykem, a nasadí do vlaku vyspanou a odpočatou obsluhu, aby neprojela nějaké pitomé návěstidlo, zabít na české železnici německého prezidenta, to už by ani ministr dopravy Karel Havlíček neokecal). Tak přesně se dělá PR Green Dealu. Nasednout do vlaku, na Hlavním nádraží Praha se proklestit skrze nabídky Teček i teček od legalizovaných i kriminalizovaných narkomanů a sockou dorazit na Hrad. Uhlíková stopa minimální (ta politická, předpokládám, také).

Jenže ne, unijní elity se budou promenovat u soukromých letů, utrácet peníze daňových poplatníků a hýřit emisemi jako ropný magnát, přičemž plebsu budou kázat opak. Nelétejte, buďte radši doma a pokud to byť jen trochu jde, nepoužívejte automobily, vše jde vyřídit on-line. To pak skutečně může povstat politický desperát, který popadne to pokrytectví unijních špiček a přemění ho na svou výhru. S lidmi a pro lidi. Dmul bych se pýchou, kdyby předsedkyně Evropské komise Uršula Leyenová přeplachtila velkou louži na laminátové pramičce podobně jako svého času Greta Thunbergová, apoštol nové zelené víry. V tu chvíli bych si řekl – myslí to važně. Ale jestli bude odlétat posedávat na sofa soukromými letadly, pánbu s námi a zlé pryč. To je potenciál pro politické desperáty jedna báseň.

 

Vložil: Štěpán Cháb