Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Suverénní, nebo plachá? Seriálová doktorka Růžičková prozradila, jak fušuje druhým do řemesla. Přečetli jsme

07.08.2021
Suverénní, nebo plachá? Seriálová doktorka Růžičková prozradila, jak fušuje druhým do řemesla. Přečetli jsme

Foto: Up Production

Popisek: Sandra Nováková v komedii Matky

VIDEO Herečka Sandra Nováková má v kinech první film, v němž nejen hraje, ale také k němu napsala scénář, komedii Matky, která líčí útrapy několika kamarádek. Jaké to je točit s vlastním manželem, prozradila v rozhovoru v MF Dnes.

Sandra je také matka, její syn Mikuláš oslaví krátce před Vánoci už šesté narozeniny. A tak prozradila, jak se s tímto úkolem vyrovnává v reálném každodenním životě. „Bezmezně milující, lásku neustále vyznávající, zdravě rozmazlující. Když je potřeba, tak přísná a nekompromisní, ale hlavně diskutující a vysvětlující kamarádka,“ prohlásila s tím, že námět filmu si ji vlastně našel sám. „Když jsme se scenáristkou Vandou Zaplatílkovou vymýšlely charaktery postav, odrážely se v nich naše zážitky, samozřejmě. Takže do Sáry jsem vtiskla něco z vlastních zkušeností s Instagramem, do Elišky strach, který jsem zažívala v těhotenství, do Hedviky osamělost, kterou poznávám, když můj partner Vojta intenzivně točí, a do Zuzany příběh mojí mámy, která vychovávala čtyři děti prakticky sama,“ vysvětlila.

 

Matky:

Fušování do scénářů

Navíc neodolala výzvě, když ji druhá scenáristka Vanda Zaplatílková sama oslovila. „Vanda znala mého partnera, kdysi pro ni točil sestřih divadelní hry, a jednoho dne mě přes něj zkontaktovala a nabídla mi účast na scénáři. Nejdřív se mi to jevilo jako absurdní nabídka. Proč bych na něm měla spolupracovat zrovna já? Nemám vystudovanou scenáristiku ani jsem si nepsala deník nebo blog. Ale pak jsem si uvědomila, že už téměř patnáct let, od chvíle, co jsem vstoupila do ‘nekonečného‘ seriálu Ordinace v růžové zahradě, nějakým způsobem do scénářů neustále zasahuju.“ Svoji postavu v seriálu si totiž upravovala. „V těchto seriálech, kde se scenáristé střídají po dílech a režiséři po čtyřech, se herecké linky vyvíjejí občas dost neočekávaně, a je tedy velmi obtížné udržet charakter postavy, kterou ztvárňujete, přestože ji znáte nejlépe. Jste vlastně jediná, kdo ji během rychlých změn zvládne udržet alespoň trochu konstantní. Proto jsem vždycky fušovala do scénářů. Když jsem si to uvědomila, přestala jsem se bát a vyrazila směle za novou nabídkou.“

 

V reklamě z roku 1996:

Námět si ji našel sám

A spolupráce s Vandou prý šla hladce. „Musím přiznat, že se trochu bojím nových lidí, trvá chvilku, než se rozkoukám, ale s Vandou to bylo od první chvíle přirozené. Jako bychom se dávno znaly. Na první schůzku jsem jela s tím, že si řekneme pár vět, pak se rozejdeme, budeme přemýšlet a uvidíme, co dál. Dopadlo to úplně jinak. Vanda mi představila svůj námět na seriál, něco jako Sex ve městě, ale o matkách a samozřejmě v českém prostředí. To mě jako mámu tříletého dítěte okamžitě nadchlo a hned na té první schůzce jsme vymyslely charaktery našich hlavních hrdinek. A taky jsem Vandu přemluvila, abychom se nepouštěly do seriálu, ale napsaly film. Tohle téma u nás natočené ještě nebylo, tušila jsem, že by po tom mohla být poptávka. A říkala jsem si, že když bude úspěšný film, může být potom i seriál,“ prozradila.

 

Veni, vidi, vici:

Točí celá rodina

Sandřiným manželem je režisér Vojtěch Moravec. Jak zvládají spolupráci na place manželé herečka a režisér? „Pravda je, že jsme si museli nějaké mantinely vytyčit. Točíme spolu velmi rádi, ale úplně jednoduché to od začátku nebylo. Jsme oba dost ješitní a také dost kritičtí, někdy na sebe nebereme ohledy. Takže máme za sebou spoustu křiku, pláče, nechtěného urážení, ale i usmiřování, vysvětlování, pochopení. Naučili jsme se spolupracovat a naučili jsme se rádi spolupracovat. Teď už jsme vlastně spíš vždycky nervózní, když nás čeká práce, kde nebudeme spolu.“ Ve filmu si nakonec zahrál i její syn. „Tím, že už nás baví s Vojtou natáčet spolu a jsme rádi, když se potkáváme, v tom vidím hlavně výhody. Můžeme podrobně mluvit o scénáři, pilovat dialogy a různé situace. Neměli jsme vždy vyhrazenou jednu schůzku, na které se vše musí vyřešit okamžitě. Naopak jsme měli na vše víc času a byli jsme do toho ponořeni o to intenzivněji.“

 

Společný projekt seriálu Modrý kód a ČČK:

Další komedie na obzoru

Další společné natáčení je už v plánu. „Dokonce jsme během první karantény napsali další film. Komedii o rodině, která se často hádá, jmenuje se to Hádkovi a točit budeme v říjnu. Hraju tam společně s Jitkou Čvančarovou, Hynkem Čermákem, Jakubem Prachařem a Ondřejem Pavelkou. Taky se s Vojtou potkáme při natáčení dalších dvou seriálů pro televizi Prima. Ale v tom prsty nemáme. Oba jsme dostali nabídku nezávisle na sobě a s radostí ji přijali.“ A diváci Sandru dobře znají jako doktorku Sašu Růžičkovou z úspěšného seriálu z nemocničního prostředí Sestřičky Modrý kód. „Nikdo se nechce dostat do nemocnice, ale když už tam musíme, upínáme se jen k těm doktorům, kteří nás mají ve své moci, a my se modlíme, aby nám dokázali pomoct. Jsou pro nás hrdinové. Je to prostředí, ze kterého má každý respekt a které může strašně jednoduše pracovat s emocemi. Se strachem, štěstím, radostí, zoufalstvím, smutkem, nadějí, bolestí a happy endem. A k tomu s další škálou emocí na pozadí vztahových linek mezi těmi našimi hrdiny.“

 

 

+

Točit s rodinnými příslušníky není právě snadné. Sandřina rodina to zvládla, a to i včetně tehdy teprve tříletého Mikuláše, který tak začal svoji hereckou kariéru.

Sandra se pustila do scénáře poprvé, takže určitě oceňujeme její odvahu, přestože scénář Matek není právě na Oscara. Hrdinky leckdy jednají dost nelogicky, ve scénáři je několik nereálných situací. Na druhou stranu diváci se smějí a jako letní komedie jim zřejmě film přišel vhod.

Vložil: Michaela Špačková