Chlap jako hora stále budí respekt. Když se mu ale podíváte do očí, zjistíte, že je všechno jinak. Tajnosti slavných
04.08.2021
Foto: Česká televize
Popisek: Miloš Vávra jako Matoušek v televizním dramatu z roku 1982 Propast
FOTO / VIDEO Mimořádná jiskra v očích napovídá, že tomuhle chlápkovi nejspíš není nic svaté. Srandičky a rošťárny ho provázejí na každém kroku a jeho smysl pro humor je prostě jedinečný. Odhalil ho kdysi jako první legendární Karel Kachyňa a od té doby si ho režiséři doslova předávají. Není divu, vždyť každý darebák se v jeho podání promění v jedinečný a nepřehlédnutelný kousek.
Určitě je vám velmi povědomý jeho hlas, koneckonců patřil svého času k nejvyhledávanějším dabérům. Dobře známá je milovníkům českých filmů i inscenací také jeho tvář. Se jménem už to ale leckdy bývá horší. Přestože neměl Miloš Vávra nikdy o nabídky nouzi a jeho filmografie patří k těm úctyhodným, zůstal navždy hercem vedlejších rolí. Vynikl především jako představitel rozličných padouchů a ‘podvraťáků‘, kterým dokázal vtisknout mimořádný šmrnc a jiskru. Přesto navždy zůstalo jeho nejoblíbenější parketou především divadlo. A také dabing, v němž má na kontě zhruba stovku projektů. Jeho hlasem k nám promlouvá mimo jiné například Hena Reno.
Dobří holubi se vracejí:
výčepní v úspěšné hořké komedii Ladislava Pecháčka a Dušana
Kleina z prostředí protialkoholní léčebny
Od klasiky k vraždě
Narodil se 16. října 1945 v Praze a o své budoucnosti měl velmi brzy jasnou představu. A také se mu podařilo ji realizovat. V roce 1967 dokončil studia na pražské DAMU a vzápětí nastoupil do stálého angažmá v kladenském Divadle Jaroslava Průchy. Současně ale hostoval na celé řadě pražských divadelních scén, od populárního Činoherního klubu až po Divadlo S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Časem se stal členem souboru Městských divadel pražských, který v současnosti působí na scénách Rokoko a ABC. Vidět jsme ho mohli ale také mimo jiné v Divadle U hasičů, během Letních shakespearovských slavností, na scéně Národního divadla. V poslední době působí nejčastěji v Divadle na Fidlovačce v pražských Nuslích, aktuálně hraje Franka v komedii Joe DiPietra Famílie, která poodhaluje vztahy dvou zcela odlišných generací.
S Janou Viščakovou a Petrem Nárožným v televizní komedii režiséra Hynka Bočana z roku 1984 Šéfe, vrať se!; foto ČT - Miloš Schmiedberger
Od Kachyni po Zemana
Před filmovou kameru ho poprvé postavil legendární Karel Kachyňa, který mu v roce 1967 svěřil postavu vojáka v dramatu Noc nevěsty, natočeném podle románové předlohy spisovatele a scenáristy Jana Procházky. Obtížné období tvrdé normalizace na počátku sedmdesátých let zvládl se ctí, často se tenkrát objevoval ve filmech mladého režiséra Jiřího Svobody. Před televizní kamerou stanul poprvé v roce 1970 jako ševcovský tovaryš Franta v hudební pohádce Jak se stal hastrman v Rokytnici ševcem. Ani on se nevyhnul kontroverznímu seriálovému projektu Třicet případů majora Zemana, hned v první epizodě, nazvané Smrt u jezera, si zahrál sovětského vojáka. O rok později si to ještě jednou zopakoval, tentokrát se mihnul před kamerou v osmém dílu Strach.
Se Svätoplukem Malachovským v seriálu Strážmistr Topinka; foto ČT - Martin Popelář
Nepřehlédnutelný drsňák
V osmdesátých letech začal pravidelně spolupracovat s režisérem Jaroslavem Soukupem a díky postavě Kotapiše staršího v nestárnoucím psychologickém krimi dramatu Láska z pasáže se trvale usadil v povědomí diváků. Současně si ale připisoval do filmografie řadu postav na televizní obrazovce. Celkově jich prozatím ztvárnil více než pět desítek, o seriálech ani nemluvě. Kdo by neznal třeba jeho Zdendu Morávka z nekonečného projektu televize Nova Ulice, kuchaře, dealera a vyděrače, který se stal součástí příběhu v 58 epizodách. Dalším jeho úspěšným působením v televizi byl ‘novácký‘ krimi projekt Dáma a Král, epizodní roli dostal v Doktoru Martinovi a v jeho volném pokračování, nazvaném Strážmistr Topinka. Seriálových projektů různých žánrů má na kontě zhruba čtyři desítky, od Dobrodružství kriminalistiky přes pokračování nesmrtelné Arabely až po Četnické humoresky či Soukromé pasti. Jeho postavy, povětšinou různí vykukové a šikulové všeho druhu, temperamentní drsňáci a vzteklouni, kteří nejdou pro ránu daleko, se sice řadí k vedlejším, Miloš Vávra jim ale svým mistrovstvím a osobitým projevem vždy dodá jiskru a učiní je nepřehlédnutelnými.
Famílie:
ukázka z představení pražského Divadla na Fidlovačce
Mistr dabingu
Intenzivní spolupráci s dabingem naplno odstartoval v roce 1990 a postavy, kterým propůjčil svůj hlas, se již dají počítat na stovky. Jeho opravdovou specialitou je ale mimo jiné populární francouzský herec španělského původu Jean Reno. Temperamentem i charakterem si jsou hodně podobní stejně jako odhodláním nenechat se zaskočit ubíhajícím časem. Přestože Miloš Vávra oslavil už pětasedmdesátiny, stále neztrácí svoji pověstnou jiskru v oku, za níž lze vytušit báječný smysl pro humor i sklon k rošťárnám. A do důchodu se rozhodně nechystá.
Vložil: Adina Janovská