Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Aktivisté z Trikolóry a jejich barikády. Nemá to význam. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.07.2021
Aktivisté z Trikolóry a jejich barikády. Nemá to význam. Komentář Štěpána Chába

Foto: Zuzana Majerová Zahradníková

Popisek: Tehdejší místopředsedkyně (nynější předsedkyně) Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková v obětí Ortelu

Když vznikala Trikolóra, měl jsem tendence jí věnovat pozornost a nakonec třeba i důvěru. V začátcích se Trikolóra tvářila jako strana, která bude zastávat konzervativní a rozumnou pravici. A to (pocitově) do okamžiku, kdy se její tehdejší místopředsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková vyfotila s kapelou Ortel, po čemž následoval průjem z obou názorových táborů, který Majerovou odsuzoval i chválil.

Já se postavil na stranu odsuzující. Z jednoduchého důvodu. Fotit se s kapelou, která záměrně vystupuje 8. 8. v 8 hodin a 8 minut, je chucpe (dvě osmičky jsou odkaz na nacistický pozdrav Heil Hitler). Zaštiťovat PR takové kapele s tím, že svoboda je nedotknutelná, je chucpe. Přes tohle prostě vlak nejede a nepojede. On ten konzervatismus umí také ukázat své přihlouplé zoubky. Fajn, každý někdy ujede, Trikolóru jsem samozřejmě sledoval dál. Jenže ta se začala s postupující dobou (už fakticky, nejen pocitově) svým hodně mladým konzervativním kořenům vzdalovat. Začala vykazovat známky hysterie a vyvolávat v člověku pocit, že všechno je marné, že nic nedává smysl, že je vše v rozkladu, že jde o život. No výborně. Takové strany miluju. Dodávají předvolebním bojům onu potřebnou pachuť nepříčetnosti Jaromíra Baldy (prvního českého teroristy, který pokácel stromy do kolejí s cílem, aby se to svedlo na ty zlé teroristy muslimské). A takovou politiku neradno dodat do Sněmovny a vyživovat ji tam. Protože 'baldovatí' politiku i společnost. A to samozřejmě u všech stran napříč politickým spektrem, které jedou vyhrocenou rétoriku (i politiku).

Proč? Volí extrémní polohu, křičí o ohrožení, je hysterická a patřičně slepá. A tedy nepolitická. Po naději, že do hry vstoupí pravicově normální strana, přišlo nutně rozčarování. Volného a Okamuru už na politické scéně máme, nepředpokládám, že jsme potřebovali třetí subjekt, podobného, nebo snad až identického ražení. Nepotřebovali. Konzervatismus zahozen a nahrazen hysterií a aktivismem a snahou se zavděčit tématy i rétorikou. Potlesk, na otevřené scéně. Takhle zbabrat rozjezd strany se zajímavým konceptem, to chtělo hodně úsilí.

Ono na všechno jde reagovat s analytickým klidem a nezdolnou logikou a politickou diplomacií na mistrovské úrovni. Upřímně, nebaví mě hysterií zabarvená provolání, plná emocí a snahy chytit i toho posledního traktoristu na udičku ohrožení jeho existence. To není politika, to je boj. A vlastně přesně tak si představuju politiku konzervativní strany. Nemá potřebu vyvolávat svými slovy hysterii. Postará se o to, že protistrana padne pod vlastní hysterií.

Jenže ona už ta politika přechází celkově k hysterii a člověk má na výběr už jen mezi méně či více hysterickými stranami. Nevím, ale možná máme i na víc (ne hysterie, ale politiky). Ale to všechno vlastně vychází z hysterie doby a aktivismu, který se na nás valí ze všech stran (ač převážně z té západní). Možná jsme v nenormálních dobách. V těch normálních by Trikolóra možná zastávala moudrý a klidný hlas konzervatismu. Teď na to nemá prostor, protože musí reagovat na dobu pokrokovou, která v mnohých oblastech lidského žití dává na odiv nepříčetnost. Ale nepříčetnosti se má vzdorovat zásadně racionalitou, nikoliv další formou nepříčetnosti a vyvoláváním nepříčetných reakcí. 

Domrzavé je, že Trikolóra stačila za svou existenci spolknout Stranu svobodných. Tu jsem, přiznávám se, volil opakovaně, protože jejich politika, i přes výhrady, dávala smysl. Teď je v područí barikád, které staví Trikolóra. Předem prohraný projekt, který konkuruje už jen Okamurovi a imponuje už jen profesionálním revolucionářům. A mě taková politika děsí. Je založená příliš na emocích, na vydírání, na tlaku. A nutno zkonstatovat, že Okamura takovou politiku dělá vlastně solidněji, zajímavěji a daleko lépe. Tak proč volit Trikolóru? Spíš proč ji nevolit - protože zničila, doslova zničila pojmy pravice a konzervatismus a udělala z nich nadávku. A v jejich případě často nadávku oprávněnou. A právě z této likvidace konzervativní politiky se budeme lízat leta letoucí. 

 

Vložil: Štěpán Cháb