Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Francii probíhají obrovské protesty proti covid pasům, u nás začíná fest kastovní systém. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.07.2021
Ve Francii probíhají obrovské protesty proti covid pasům, u nás začíná fest kastovní systém. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Covid-19, jednou to bude jen blbá vzpomínka, stačí vydržet

Ve Francii proběhly po celé zemi velké protesty proti zavádění covid pasů, proti snaze prosadit povinné očkování a proti zpřísňování covidových restrikcí. Protestů se účastnily desítky tisíc lidí. U nás se vedou vážné debaty o tom, že si očkovaní lidé zaslouží svá privilegia, že neočkovaní by se měli kriminalizovat, že by si měli případný pobyt v nemocnici platit sami, že jsou ohrožením a tak podobně. Veškerý odpor proti svazování společnosti proticovidovými opatřeními jsme ponechali Lubomíru Volnému a tím jej opentlili příměsí ‘toho divného chlapa‘, co se v Parlamentu občas chová jako smyslů zbavený.

Ve Švédsku, jak se můžeme dočíst v reportáži Markéty Krutilové, nevymřeli. A to ač nikdy nesáhli k lockdownu. Na letišti ji čekali policisté. A žádali po ní test na covid. Předložila jej, byla vpuštěna. Fascinující je, že po Markétě Krutilové nikdo nechtěl covid pas ani certifikát o očkování. Nehrají si tam na ně. A poté popisovala údiv nad tím, že ani v autobusu nikdo neměl respirátory, že se Švédové nesvázali restrikcemi, že prostě pokračují v životě. A ano, i tam měli omezení, logická, vyplývající z nastalé situace, ale ne opatření drakonická, která ničí živnosti a státní kasu. Za celou dobu tam měli 14 650 úmrtí na covid. Při téměř stejném počtu obyvatel, který máme my.

 

Protesty ve Francii proti restrikcím a covid pasům

I ve Švédsku se na počátku letošního roku naplnily k prasknutí nemocnice. I tam byli pár týdnů na pokraji. Přesto nezavřeli. Obchody i restaurace s jistými omezeními (zavírací doba ve 20:30, omezený počet zákazníků) jely bez přerušení. Žij a nech žít. To samé Švédsko ukazuje nyní. Jasně, covid nám sem zavléct nesmíte, při příchodu do země co nejčerstvější test, stačí antigenní. V zemi pak bez omezení. Covid pas vláda nezavádí a ani nechce zavádět. Potvrzení o očkování nevyžaduje a vyžadovat nebude. K očkování samozřejmě vyzývá, ale nechystá celou řadu překážek, které neočkovanému vzniknou, když se vakcinovat nenechá. Žij a nech žít. Jsme svobodná země se svobodnými lidmi. No není to báječné?

A svobodný člověk přemýšlí svobodně. K 17. červenci bylo ve Švédsku očkováno 46,9 % populace. A očkování stále pokračuje. To samé v bleděmodrém u nás. Aby se v ČR dosáhlo 70% proočkovanosti populace, muselo by se očkovat nastaveným tempem do 24. září. Ovšem předpovědi hovoří, že už 7. srpna narazíme na strop. Dojdou zájemci o včeličku. Proočkovanost tak u nás skončí někde mezi 55 a 60 % populace. Co se zbytkem? Ve Švédsku – je to tvá volba, tady máš možnosti, nevnucujeme. U nás? Začne frontální útok. Nejdříve na svědomí neočkovaných (to bude trvat tak dva dny), pak na jejich svobody (zbytek jejich existence nebo do konce covidové hysterie, která je z dnešního pohledu v nedohlednu).

Faktem ovšem je a zůstává, že rizikové skupiny se dle jejich vlastního uvážení nechaly očkovat. A o to šlo především. Altruisticky jsme obětovali život společnosti s ohledem na rizikové skupiny. Nyní jsou rizikové skupiny chráněny a ti lidé z populace, kteří věří svému imunitnímu systému a své fyzické kondici, se mohou svobodně rozhodnout, jestli se nechají očkovat, nebo nenechají. A že očkováním někomu pomohou? Komu? Rizikové skupiny jsou očkováním chráněny před těžkým průběhem onemocnění, mladí jsou chráněni svou imunitou. Chytit vir mohou všichni, nezávisle na očkování. Roznášet jej také mohou všichni, nezávisle na očkování.

Jako ve Velké Británii jsme zkrátka dozráli do okamžiku, kdy je na místě rozvolnit a přestat tlačit a vymýšlet různé tresty a kastování lidí. Naprosto se to neslučuje s pojmem svobodná společnost. Celou dobu restrikcí jsme zavřeli své možnosti a své životy, abychom ochránili rizikové skupiny. Nyní jsou rizikové skupiny chráněny, není důvod pokračovat v restikcích. Není, nevidím ho tam. Je tam, jeden. A tím je bubák mutací. V neproočkované populaci se vir může přenášet a může vzniknout nová a agresivnější mutace. Jenže pokud se může stát i očkovaný přenašečem, může vzniknout mutace i za jeho asistence. Fajn zprávou je, že se intenzivně pracuje na vývoji léku ve formě tabletky. S tím už bude mít málokdo problém a celá ta šaráda snad prostě skončí volně prodejným lékem v lékárně. Do té doby se, snažně prosím, chovejme tak, abychom se na sebe mohli v té morální pocovidové kocovině navzájem podívat bez nenávisti a kastování.

Budeme se tak chovat? Není potřeba. Jakmile jde o to, vymýšlet skopičiny s omezováním svobody, jsme očividně na koni. Ministerstvo zdravotnictví například odmítlo řídit se rozhodnutím soudu, tedy literou zákona a jeho jediného možného výkladu, a nebude uznávat bariéru proti covidu, která vznikla proděláním nemoci. Prý na to nejsou dostatečně silné důkazy (jako kdyby u vakcinace byly, božínku) a prodělání nemoci, a tak vzniklou vybuzenou imunitu, nebude ministerstvo brát v patrnost. Prostě očkování, nebo prakticky každodenní testování, které navíc od září přestanou hradit pojišťovny. Žádná další možnost. Tedy faktické a definitivní kastování obyvatelstva. S takovou se ten Lubomír Volný dostane po volbách do Parlamentu raz dva. Nebo vlastně nedostane, Volný nebude očkovaný a ani poslanecký plat nebude stačit na to množství testů, které na nás ministerstvo chystá a které si budeme muset hradit. Nic nekončí, ono to všechno teprve začíná.

Jen si dovolím upozornit, že loni v prosinci tato vláda tvrdila, že covid pasy jsou čirý nesmysl z dezinformačních webů a že nic takového zavádět nebude. Teď tvrdí, že očkování nebude povinné. Co bude tvrdit zítra?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace