Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Růžové brýle jsem měla celý život, i když dnes už je umím i sundat, říká Jitka Zelenková, které přibyl ještě růžový mobil

08.07.2021
Růžové brýle jsem měla celý život, i když dnes už je umím i sundat, říká Jitka Zelenková, které přibyl ještě růžový mobil

Foto: Supraphon / Lenka Hatašová

Popisek: Jitka Zelenková na aktuálním snímku

ROZHOVORY NA OKRAJI, VIDEO Zpěvačka Jitka Zelenková vydala u Supraphonu nový singl Věř mi, který pro ni napsal skladatel Ivan Němeček a otextoval Jaroslav Wykrent. Jde o vůbec první text legendárního moravského písničkáře pro zpěvačku s legendárním sametovým hlasem, v němž přibyly hlubší, temnější tóny…

Stálice našeho popu po loňských kulatinách, které spolu se Supraphonem oslavila vydáním velké retrospektivy hitů, přichází nyní tedy s novým singlem. „Většinou píšu mužské texty, ale tentokrát se mi povedl ženský text, a hned jsem si vzpomněl na Jitku. Kromě Marie Rottrové a Jitky Zelenkové vlastně žádnou další zpěvačku neznám,“ okomentoval to s humorem Wykrent. Krajské listy.cz ale tak trochu humor přechází. Nedávno jsme psali o Ewě Farne, které zoufale chybějí hity, čili songy s přesahem kvality i emočního kvocientu, zasahujícího dlouhé časové údobí, a uváděli jsme rockery, kteří tímto oplývají, Michala Prokopa či Vláďu Mišíka. V oblasti popu je to jednoznačně Jitka Zelenková, jejíž písně mají nezpochybnitelnou kvalitu i zmíněný časový přesah, a ta nová není výjimkou. A proč ta melancholie? Tato generace pomalu odchází (bez urážky, paní Jitko, vypadáte skvěle) a nějak nevidíme na obzoru nikoho, kdo by ji nahradil.   

 

Zpěvačka novinku nahrála v květnu 2021 spolu s kontrabasistou Františkem Rabou, klavíristou Lvem Rybalkinem, kytaristou Ivanem Koreným, perkusistou Camilo Callerem a vokalistou Adamem Koubkem ve studiu UHL records. 

Jitko, jak došlo k vaší spolupráci s Jaroslavem Wykrentem?

Jardu znám dlouhá léta, jeho tvorbu jsem samozřejmě sledovala, ale překvapivě jsme se nikdy pracovně nepotkali. On intenzivně spolupracoval s Maruškou Rottrovou, které napsal mnoho velkých hitů, a já měla svoje blízké textaře, především Edu Pergnera a později Edu Krečmara a Pavla Vrbu. Když mi Jarda zavolal, že má pro mě písničku, ke které hudbu složil jeho blízký spolupracovník Ivan Němeček, byla jsem příjemně překvapená. Ten text je krásný! Moc si vážím toho, že mě oslovil, a doufám, že to není naše poslední společné dílo.

V písničce se zpívá o růžových mobilech – máte snad růžový mobil? Nebo nosíte růžové brýle?

Růžové brýle jsem měla celý život! (smích) A někdy je mám i dnes, i když už je umím sundat. Bývala jsem vždycky důvěřivá a mnohokrát se mi to vymstilo, ale nedá se říct, že bych toho dneska nějak zvlášť litovala, nebo tím trpěla. Tak to prostě bylo, někdy jsem se poučila, někdy ne, ale vždycky to mělo nějaký smysl pro mé další směřování. Ten básnický obrat, který Jaroslav Wykrent použil, je velmi neotřelý. Zpívá se tam: Navzdory zvonění růžových mobilů, staneš se největším ze všech mých omylů. A vypadá to, že téhle písničce budeme s kluky z kapely opravdu říkat ´růžové mobily´. Tohle spojení se chytlo a zaujalo i lidi, kterým už jsem písničku pouštěla.

Co právě připravujete?

Jsem moc ráda, že už se pomalu zase všechno rozjíždí. Plánujeme teď vánoční koncerty, na které se moc těším. Mají specifickou slavnostní atmosféru a moc mě mrzelo, že loni žádné být nemohly. Ještě před prázdninami se v mém e-shopu objeví nová trička, právě k písničce Věř mi. No a pak si užiju krásné léto! Máme v plánu pár vystoupení, chystám se jako každý rok do Třeboně, pár dní strávím u přátel na Slovensku a moc mě to táhne k moři na mou milovanou Krétu. Pevně věřím, že už je pandemie za námi a na podzim se zase budeme potkávat na koncertech! Nemůžu se dočkat.

Zdroj: Supraphon

Vložil: Anička Vančová