Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spolu a stejně proti. Ještě je čas to rozpustit. ODS, TOP 09 a převlékači kabátů KDU-ČSL. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.07.2021
Spolu a stejně proti. Ještě je čas to rozpustit. ODS, TOP 09 a převlékači kabátů KDU-ČSL. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Spolu

Popisek: Naprosto dekadentní masakr předvolebního ojíždění republiky lídrů koalice Spolu

ODS s outěžkem, který je podle ultrazvuku politického nadhledu znetvořen. Škaredé kukaččí vejce, které odrazuje liberálně konzervativního a k hajlování neinklinujícího voliče, který chce málo státu (i málo Bruselu), ale hodně svobody a možností, jak se prosadit a nebýt u toho nekonečně buzerován ideologiemi jakéhokoliv druhu. TOP 09 se svou Pekarovou Adamovou je tím kukaččím vejcem, tím znetvořeným outěžkem, kterého by měla popadnout politická potratová klinika a prostě jej spláchnout do nebytí mimoparlamentního inferna.

ODS spojením s TOP 09 tratí, mění významově svou politiku a svou na veřejnosti deklarovanou vizáž konzervativního subjektu bez hajlování v programu. Ale TOP 09? Je až děsivé, jak se ODS přizpůsobuje podstatně méně volitelné TOP 09, než aby to bylo naopak. Petr Fiala, stále ještě a pánbu ví proč předseda ODS, skáče, jak Pekarová švihne svým progresivismem nasáknutým bičíkem. A já jsem si jist, že podstatná část členské základny ODS plní čekárny zubních lékařů, jak má od skřípání zubů poškozenou sklovinu. A neskřípe jen členská základna, zisky zubařům zásadně zvyšují i voliči, kteří by to jinak hodili ODS, ale s Pekarovou u kormidla to radši hodí do kanálu.

A pan Fiala? Proč ještě nedošlo k vnitrostranickému puči? Proč Fialu ještě neodstavili? Vždyť je nudný, neprůrazný, akademicky neschopný, šosatý a nepolitický. K němu se hodí lulka (ne fajfka, ale lulka), krb s ohněm a nějaká uchvácená studentka, která bude polykat každé jeho slovo. Rozhodně ne vrcholová politická funkce. Svou vizáží i mluvou připomíná Jiřího Drahoše, dej mu pánbu lehké politické spočinutí v Senátu, nemastného a neslaného pokušitele národa českého při minulých prezidentských volbách. V průzkumu důvěryhodnosti předsedů stran skončil Petr Fiala na posledním místě z devíti. Předběhl ho i šéf komunistů. Jako fakt bingo?

Koaliční šílenství

Někdy až získávám pocit, že Milion chvilek pro demokracii začal kopat za Babiše. Protože koaliční šílenství na předvolebním kolbišti jde kompletně na jejich účet. Zbláznili politické strany a konkrétně u ODS zavdali příčinu k jejich stagnaci nebo až ke klesání preferencí. Ono totiž provolání – nebudu volit Babiše – neznamená, že budu volit kohokoliv jiného než Babiše. Stále jsou tu politické preference, které se za těch osm let nezúžily jen na hysterické odmítání předsedy ANO. Alespoň ne u voličů. U politiků (a z velké části i u médií) bohužel ano. Jenže mylně.

A tam je kámen úrazu. Spojením ODS, TOP 09 a hadích převlékačů kůže lidovců jsme u části voličské základny ODS narazili na mantinel, který je pro mnohé z nich nepřekročitelný. Hodit to marketingově liberálně konzervativní ODS, ale tím to vlastně hodit i liberálně progresivistické TOP 09? To je jako to hodit všem najednou a volit prostě jen proti Babišovi. Nezbavuje to politiku její samotné podstaty? Tedy souboje ideí a směrů, kterými se má republika vydat? TOP 09 jde doleva, ODS doprava. Ale s TOP 09 v koalici chytila ODS levotočivou faleš. Ač to vypadá, že hozením hlasu ODS člověk směruje republiku do pravého horního rohu, s TOP 09 u tága zjistíme, že se nám koule citelně stáčí k levému rohu. Ono je to dělení na pravici a levici stále platné. Nebo by alespoň mělo být. Takhle se politika stává univerzální, jistě, ale vlastně jen univerzální cestou do pekla.

 

Vložil: Štěpán Cháb