Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hannigův nápad převálcoval i Davida. Na zhýralou máničku letěly ‘slušňačky‘ a neodolala ani hvězda. Tajnosti slavných

05.07.2021
Hannigův nápad převálcoval i Davida. Na zhýralou máničku letěly ‘slušňačky‘ a neodolala ani hvězda. Tajnosti slavných

Foto: Supraphon

Popisek: Vítězslav Vávra v době největší slávy, kdy hrál se skupinou Maximum Petra Hanniga

AUDIO / VIDEO Při téměř půlmetrovém rozdílu působili jako legendární komici Pat a Patachon. Mrňavá časovaná bomba z Ostravy, které přezdívali česká Tina Turner, a mánička za bicí soupravou odstartovali svou lásku rozvodem. Manželství sice vydrželo šestnáct let, o tom, že si její úspěchy kompenzoval zpívající bubeník nevěrami, se ale legendární Špinarka dozvěděla až po letech.

Sexuální nevázanost, hity přesně cílené na rozvášněné fanynky… V osmdesátých letech byl prototypem kluka, na kterého holky letěly. V roce 1980 byl v anketě popularity čtvrtý, o rok později skončil třetí, i když se šuškalo, že ve skutečnosti vyhrál. Měl za sebou nejlepší rok kariéry. Vydal debutové album, rozhlas hrál jeho hity stále dokola, objevoval se na obrazovce a během jediného dne zvládl i tři koncerty. V únoru 1982 si ráno pustil v hotelu rádio a hlasatelka krajského rozhlasu Hradec Králové oznámila, že právě dostali od nejmenovaného člena redakce Mladého světa zprávu o výsledcích ankety Zlatý slavík. „Potom slavnostně ohlásila, že v mužské kategorii s naprostým přehledem zvítězil Vítězslav Vávra. Málem jsem kafe vylil na postel. Zpráva se šířila rychlostí blesku a za chvíli jsem měl v pokoji zástup gratulantů,“ prozradil Vítězslav Vávra ve své knize Jsem Pamětník?. Nakonec ale byl jen bronzový. „Někteří kluci z kapely byli přesvědčeni, že do výsledků zasáhl Ústřední výbor KSČ ve spolupráci s ministerstvem vnitra a ministerstvem kultury. Papaláši usoudili, že Zlatým slavíkem nemůže být ‘mánička‘, která zapaluje sovětské vlajky.“

 

Dívka Gloria:

Holky mu zdrhly

Narodil se 16. května 1953 v Praze a počátkem sedmdesátých let začal hrát v amatérské skupině Hills. V roce 1973 se stal spoluzakladatelem skupiny Ges, pak hrál ve Faraónu a v roce 1975 si ho vyhlédl Petr Hannig, šéf skupiny Maximum. Bubeníka, který do té doby zpíval jen sbory, nechal nazpívat několik duetů s Lenkou Kořínkovou. Jenže ta se brzy osamostatnila, ve štychu ho pak nechala i Zuzana Stirská, která emigrovala. A Hannig rozhodl, že bude Vávra zpívat sólo. Žádný zpívající bubeník tu totiž ještě nebyl. Natočili písničku Dívka Gloria a odjeli na dva měsíce do zahraničí s Jiřím Helekalem. „Když jsme se vrátili, byla z Víti superhvězda a Dívka Gloria obrovským hitem, kterou hrálo rádio několikrát denně,“ zavzpomínal kdysi Hannig. Zpívající bubeník se stal hitem, dokonce nazpíval i písničku k legendární komedii Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Jeho jedinou konkurencí byl Michal David. Italský hit Umberto Tozzi Gloria chtěli dokonce nazpívat oba, Hannigovi se ale povedlo předběhnout Františka Janečka a zablokovat ji v Supraphonu pro Vávru. A Víťa s ní pak rok válcoval Davidovy šlágry. Přesto David ve Zlatém slavíku dostal stříbro, protože mnohem víc odpovídal prototypu idolu socialistické mládeže.

 

Jak svět přichází o básníky:

Protiklady táhnou

Dva populární kluci rozdělili fanynky na dva nesmiřitelné tábory. V každé škole či internátu proti sobě stály dva bojové šiky – vávrovky a davidovky. Vávrovky byly většinou tiché, přemýšlivé středoškolačky nebo vzorné šprtky ze základních škol, davidovky se rekrutovaly hlavně z děvčat, které už ve čtrnácti tajně kouřily a měly problémy s prospěchem. „Tenkrát mě zarazil jeden paradox. Většina Vávrových příznivkyň a příznivců byli nekuřáci. Přitom Vávra hulil jako neodsířený tovární komín. Kdežto Davidovy fanynky byly takové ty typy, co o přestávce tajně kouří. A Michal samozřejmě nekouřil,“ zavzpomínal Hannig v knize Hvězdy popu, které jsme milovali. Časem se vávrovky přiklonily k folku a davidovky k rocku a tancovačkám. Podle Hanniga to možná bylo tím, že intelektuální zázemí bylo z Vávry cítit. Jeho otec byl známý historik Vlastimil Vávra, matka zase inženýrka ekonomie, která se starala o invalidy v jejich svazu.

 

Dívka z heřmánkové návsi:

Slavné manželství

Souběžně s velkolepým úspěchem odstartoval i Vávrův vztah s Věrou Špinarovou, na podzim 1980, když ještě byla vdaná za Ivo Pavlíka, s nímž má syna Adama. Ani temperamentní Ostravačka o půldruhého roku mladšímu dlouhánovi neodolala. „V té době sice neexistoval bulvární tisk, který by nás špehoval a prozradil naše tajemství, ale i tak jsme si museli dávat dobrý pozor a scházet se tajně,“ prozradil Vávra. O manželství toho moc neprozradil, zato se netajil tím, že využil každou příležitost k nevěře. A znovu to přiznal i po Věřině smrti v rozhovoru pro tn.cz. „To je normální. Jsem chlap. Když tam byla nějaká pěkná baba, tak co se dá dělat. Nebylo to, že bych ji neměl rád, to prostě chlap takhle udělá no.“ Po jeho boku přešla Věra z jednoho extrému do druhého. Zatímco první manželství s Ivo Pavlíkem ztroskotalo na tom, že byli stále spolu a láska se proměnila v pracovní vztah kolegů, majících společné bydliště, ve druhém nastal opak, i když to neplánovali. Prostě každý vystupoval s jinou kapelou, téměř se nepotkávali a v roce 1999 se rozhodli nefunkční manželství ukončit. „Rozvod byl naprosto přátelský. Pak jsme spolu šli na pivo,“ dodal a nikdy nepřestal o Věře tvrdit, že ji považuje za jednu z nejlepších zpěvaček v Evropě.

 

Holky z gymplu:

Táta na mateřské

Po rozvodu s Věrou se brzy znovu oženil a má syna Filipa, který je podobně jako kdysi otec rebel proti všemu a všem. Jenže se přiklonil k extremismu a jednu dobu byl dokonce vůdcem neonacistů a propagátorem ‘jednotné árijské Evropy bez přistěhovalců‘. „V šestnácti ho vyšetřovali kvůli útoku na pražský gay klub a výtržnosti před synagogou. Nakonec byl odsouzen za výtržnictví, myslím, že podmínečně. Četl jsem pak v novinách, že byl mozkem jakési organizace, která si říká Národní odpor...“ konstatoval ve své knize Vávra. S třetí manželkou měl dceru Viktorku, první čtyři roky jejího života byl dokonce na rodičovské dovolené, a tátou na plný úvazek zůstal i poté. „Když se mi narodil syn, byl jsem mladý a zrovna jsem začínal jezdit, takže jsem ho skoro vůbec neviděl. Neužil jsem si ho tak, jak bych si přál. Teď jsem si to vynahradil,“ prozradil před lety serveru ahaonline.cz. Nakonec se ale manželství rozpadlo a Viktorka zůstala otcovou jedinou oporou.

 

Správné holky, hlaste se:

Sázka na jistotu

Ani během rodičovské ale nezakořenil navždy u plotny. Zkoušel dokonce uspět i v politice, v parlamentních volbách v roce 2010 neúspěšně kandidoval za stranu Suverenita Jany Bobošíkové. A také zkusil podnikat. Poté co jeho matka prodala restituovaný činžák, otevřel si s kamarádem restauraci. „Pak nám ale během jednoho měsíce zvedli nájem z dvanácti tisíc na dvaačtyřicet! Za takových podmínek nešlo dál pokračovat… Naštěstí jsme ale do toho finančně nezahučeli,“ dodal s úlevou. Pochopil, že tudy cesta nepovede, a tak se vrátil k tomu, co opravdu uměl – k muzice. V roce 2013 naskočil po dvaceti letech znovu na pódia s novou kapelou Monogram, comebackový koncert si nadělil k šedesátinám. Opět usedl za bicí, zpíval své staré hity a zastupující agentura ho nabízela slovy: Více než hodinový koncert je vhodný především pro městské a obecní slavnosti, poutě, hudební festivaly, ale i plesy a firemní večírky.

 

Citrónová holka:

Nejhorší diagnózu tajil

Plánovaný comeback ale začaly brzy hatit zdravotní problémy. Problémy s páteří a stupňující se artróza v kyčli mu nakonec další práci znemožnily úplně, trpěl velkými bolestmi, kvůli nimž zůstal uvězněn mezi stěnami svého bytu. „Nikam se nedobelhám, takže už ani nikam nechodím. Jsem zavřený doma, nemůžu ven, jsem rád aspoň za terasu, kterou mám u bytu. I doktorky a sestřičky za mnou jezdí,“ svěřil se před rokem serveru extra.cz. Jen tak letmo prozradil médiím, že ho trápí i jiné diagnózy, konkrétní ale nebyl a pravda vyšla najevo až nyní. „Ve čtvrtek ve 21:29 hodin umřel můj táta. Měl nádor na plicích a jeho organismus byl příliš slabej na boj s ním. Bard český muziky, milovník života, patriot. I když se naše cesty před lety rozešly, bude mi chybět,“ napsal na svém Instagramu jeho syn Filip. Zpívající bubeník Vítězslav Vávra zemřel 1. července 2021, bylo mu pouhých 68 let.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská