Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A ze hřbitovů vám uděláme fitko. Nebožtíkům dopřejeme trdelníky. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.07.2021
A ze hřbitovů vám uděláme fitko. Nebožtíkům dopřejeme trdelníky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Tam něco chybí. Co to může být? Trumpetista jazzové kapely? Duhová vlajka? Trdelník? Sportovec?

Pražské vedení se rozhodlo využít prostor zbytečně zabíraný nebožtíky k troše té rekreace. Hřbitovy jsou přece tak krásně klidné. A tak s tím začneme něco užitečného dělat. Zatím jen v hlavách, v kterých se na magistrátu v poslední době rodí jeden dobrý nápad za druhým. A pozor, vyhovět musíme všem. Nebožtíkům, pozůstalým, katolíkům, jinověrcům, sportovcům i pejskařům. Hřbitovy by měly být místem plným života. To dá rozum.

„Hřbitovy by neměly být vnímány jen jako prostor za hřbitovní zdí, ale jako důležitá součást města a veřejného prostoru při zachování pietního rázu místa posledního odpočinku,“ řekla pro iDnes pražská radní Milena Johnová. Podle ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného jsme oproti Západu pozadu. Tam se běžně hřbitovy využívají i k jiným než pietním účelům. Pořádají se tam prý i kulturní akce. To bychom měli rozhodně následovat. Navrhuji hned na úvod nějaké příjemné a osvěžující vystoupení black metalové kapely vyznávající satanismus a vykopávání hrobů. Ne, pieta, pardon, ta musí být zachována. Intelektuálně pojatý komorní jazzový koncert v podání pražského tělesa jistě kdejakého plačícího pozůstalého při pietě potěší. Stát před hrobem svého blízkého a nechat se obšťastňovat nedaleko křepčícími a v radostném opojení se svíjejícími doživotními pubescenty z magistrátu. To každý pozůstalý určitě ocení.

Joggingem vstříc pietě

Pražská radní Milena Johnová ovšem pokračovala v rozvíjení krásné budoucnosti. „Ale chceme podpořit to, že hřbitovy by se měly více stát součástí okolí. Potenciál je tam veliký, daly by se využívat k mnoha dalším účelům, samozřejmě s ohledem na pietu,“ dodala pro iDnes. Samozřejmě s ohledem na pietu. Máte rádi jogging? Je zdravý. To si tělo utužující spoluobčané ráno přivstanou a před odchodem do kolbenky běhají po svém okolí v touze po nesmrtelnosti. Ale nenechají toho. Běhají dopoledne, v poledne, odpoledne, v podvečer i v noci. Prostě kdy mají čas protáhnout šlašky a osvalení. A je to dobře, jejich osobní trenér jim běhání vřele doporučuje a nabídne k tomu velkou spoustu rad. Bude krásný pocit stát u čerstvého hrobu svého blízkého, polykat knedlík a přemýšlet o smyslu života a smrti jako definitivní součásti všeho toho hemžení. A do toho pozůstalému za zády proběhne funící a dupající neurvalec, který chce být nesmrtelný, tak běhá. Může běhat všude možně, ale vinou magistrátu bude běhat přes hřbitov. Neztratí se tím ono pro život důležité rozjímání nad hrobem? Tiché, duševně vysilující a veskrze neskutečně osobní rozjímání nad smrtí? Opravdu tomu pán v trenýrkách, se sluchátky na uších a v obepnutém tričku pomůže? Bude funět námahou. Bude dupat. Jeho funění a dupání rozjímajícího pozůstalého zažene zpátky do bytu, kde bude sice také tiše rozjímat, ale nebude v blízkosti svého milovaného. Nebude součástí té tiché piety hřbitova, kde člověk tak nějak podvědomě šeptá, protože má respekt před vlastní smrtelností a úctu před lidmi, kteří už jsou po smrti. Odtamtud ho ovšem vyžene magistrát se svou vizí budoucnosti.

Trdelníky pro nebožtíky

A ne, to nemusí být vůbec všechno. Mantinely magistrát utratil jako škodnou. Povolí se kousek, další kousek na povolení přijde v následujícím kroku. Co takhle udělat ze hřbitovů podivná turistická lákadla? Co takhle nasadit všudypřítomně vlezlé trdelníky? A nějakou matrjošku? Ta se neztratí, vždyť jí je Praha stejně plná. A nějaké pěkné, hlavně pietní, zlatnictví? A co takhle oživit pražské hřbitovy při každoročním Prague Pride? Víte, jak by hřbitov oživilo, kdyby náhrobky na ten jeden týden byly zahalené duhovou vlajkou? Že to není pietní? Vy homofobové zatracení, do všeho se montujete! Tak alespoň duhovou nášivku do růžku náhrobku. Hřbitov má být přece součást veřejného prostoru. A my jsme živí. A nesmrtelní.

Pieta jako vyprázdněný pojem

Chápu potentáty na magistrátu. Pieta je pro ně vyprázdněný pojem, kterým si honí ego před fotografy z médií, když se neuctivě a bez citu klaní nějakému historií poskvrněnému místu. Ale pro člověka, kterému zemřela před týdnem matka, není pieta prázdný pojem. Nikdo ho u piety a rozdírání vlastní duše nefotí. A potřebuje uctivé ticho a prostor pro to, aby se mohl smířit se svou ztrátou a uzdravit své poraněné já. A tomu běhající a funící sportovci nepřispějí. Ne, ani trdelník nepomůže. Milí potentáti z pražského magistrátu, jděte do prdele.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace