Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teplá voda není zadarmo, jak tyto náklady snížit? Šetříme při ohřívání vody, radí Pražská plynárenská

29.06.2021
Teplá voda není zadarmo, jak tyto náklady snížit? Šetříme při ohřívání vody, radí Pražská plynárenská

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: Pražská plynárenská, ilustrační snímek

Asi nikdo z nás si dnes již nedokáže představit svůj život bez teplé vody. Na druhou stranu však jistě není novinkou, že teplá voda není zadarmo a něco stojí. Často skloňovaným tématem tak je, jak tyto náklady snížit? Snažit se ušetřit nemusí však vždy nutně znamenat omezovat se. Jde spíše o to, dosáhnout stejných výsledků, ovšem s menší spotřebou energie. O tom, jak efektivně využívat energie, by měl v dnešní době přemýšlet každý. Nejenže tím spoříme peníze z vlastní kapsy, ale také životní prostředí.

Přinášíme pár tipů, jak snížit náklady na ohřev vody.

Osobní hygiena

Při ranním oplachování obličeje a čištění zubů použí­vejte studenou vodu namísto teplé. Svému účelu poslouží stejně dobře a ušetříte pár zbytečných litrů denně. Vodu není nutné nechávat téct po celou dobu čištění zubů, proto nebuďte líní ji zastavit. Spotřebu teplé vody můžete snížit s pomocí perlátorů (provzdušňovacích sítek v kuchyňských i koupelnových bateriích), pákových baterií a v úsporných sprchových hlavicích. Díky používání úsporné sprchové hlavice a stop ventilu je možné ušetřit až 40 % teplé vody! Namís­to pravidelných koupelí se naučte sprchovat. Jedna vana teplé vody vystačí nejméně na tři pohodlná sprchování.

Věnujte pozornost nastavení teploty vody

Manuální nastavování po­žadované teploty použitím kohoutkové nebo pákové baterie zvyšuje spotřebu teplé vody. Někdy se udává, že tímto způsobem může bezúčelně odtéct do odpadu až 30 % z objemu teplé vody, který u nás průměrně připadá na spotřebu jedné osoby.

Pro co nejvyšší úsporu energie si výstupní teplotu vody zvolte tak, aby vám vyhovovala a teplou vodu jste nemuseli příliš ředit stude­nou. Vodu zkrátka neohřívejte na zbytečně vysokou teplotu. Doporučuje se ohřívat vodu na 55 – 60°C, což je optimální z ekonomických i hygienic­kých důvodů. Výhodou je termostatická baterie, na které jednoduše nastavíme požadovanou teplotu vody a nemusíme se o více starat.

Dejte pozor také na správ­nou těsnost kohoutků. Stačí jeden nedostatečně utažený kohoutek v domácnosti a ztráta vody za měsíc může dosáhnout až 200 l vody.

Investice do moderních spotřebičů se vyplatí

V rámci úspor na ohřevu teplé vody v domácnosti se vyplatí investovat do moder­ních úsporných spotřebičů. Moderní zařízení pro topení a ohřev vody jsou totiž daleko účinnější a hospodárnější než starší, a to při stejném výkonu. Pokud topíte zemním plynem, vyplatí se používat plyn také k ohřevu vody. V případě, kdy dům využívá nízkoteplotní topnou soustavu, je nejeko­nomičtější variantou plynový kondenzační kotel s nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu. Pro vysoko­teplotní topné soustavy je nejvhodnější obdobné řešení s klasickým plynovým kotlem. K vytápění i ohřevu vody tak bude sloužit jediný spotřebič.

V řadě domácností se pro ohřev vody využívají plynové průtokové ohřívače vody. Jejich výhodou je, že nikde ne­zadržují vodu a tím šetří ener­gii za její průběžné udržování. Ty moderní z nich mají navíc mnohem lepší možnosti regu­lace a zapomenout tak může­me na hrubé ovládání hořáku, jako u průtokových ohřívačů starších typů. Navíc disponují bezpečnostními prvky, které spotřebič automaticky odstaví např. v případě špatného odtahu spalin do komína.

 

Mgr. Miroslav Vránek, tiskový mluvčí Pražské plynárenské

„Jestli Váš plynový spotřebič dosluhuje nebo již nefunguje optimálně a uvažujete o jeho výměně za nový a moderní, rádi Vám v této věci pomů­žeme a při splnění určitých podmínek se na této výměně můžeme i finančně spolu­podílet. Díky novým moderním technologiím ušetříte až 30 % nákladů na energii a na nákup kotle můžete získat až 10 000 Kč. Pro více informací navštivte naše interne­tové stránky www.ppas.cz/kotle-akce,“ říká tiskový mluvčí Pražské plynárenské Mgr. Miroslav Vránek.

Komerční sdělení

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace