Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okamurova SPD není volba menšího zla. Ani alternativa. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.06.2021
Okamurova SPD není volba menšího zla. Ani alternativa. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Tomio Okamura, nekompromisní politik

Naše šéfredaktorka mě vyhecovala (jak jinak to nazvat) k tomu, že když jsem si s razancí vzteklého koně kopl do jedné z parlamentních stran, mohl bych tak probrat všechny parlamentní strany (i ty s nadějí pro vstup). A dá se říct, alespoň tak to cítím, že se škodolibě těší na to, až se vrhnu do SPD Tomia Okamury. A proto nebudu napínat a vrhnu se do toho rovnou.

V 80 % s SPD Tomia Okamury souhlasím. Zásadních je ovšem těch 20 %, kde se karta začne obracet. Vycházím z představy, že ta která strana získá ve volbách 51 % a bude vládnout bez omezení ostatními stranami. Taková představa mě jak u SPD děsí.

EU jako emblém českých mindráků

Co se týká Evropské unie, SPD je velmi vyhraněná. Útočně vyhraněná a nekomunikující. Okamurovo – nepůjdeme do holportu s žádnou stranou, která nebude souhlasit s referendem o czexitu – je oznamované tak tvrdě, že nepřipouští žádnou debatu. Politik je a má být z větší části diplomat, nikoliv vyhlašovatel dogmat. Jakmile neumí diskutovat a pátrat po kompromisech, není to politik, ale zvlčilý lovec s kyjem, jehož argumentem je právě kyj. A Okamura ten kyj v mnoha otázkách třímá v rukou opravdu pevně. I francouzská věčná kandidátka na prezidenta Marine Le Penová ze svého militantního a nekompromisního požadavku na frexit ucouvla. Nedává totiž smysl.

Udělat z Evropské unie říši zla, které musíme podléhat? Proč? Maďarský premiér Viktor Orbán je z tohoto úhlu pohledu moudřejší než Okamura. Snaží se hledat spojence, hledá kompromisy (ač často velmi nekompromisně), chce v unii stvořit opozici, která by progresivním choutkám unijních špiček šlapala na paty a měla sílu vést unii jiným, konzervativnějším směrem. To Okamura a jeho strana neumí. Czexit. Dál v diskusi nejdeme. Czexit a vymalováno. To, že by nás takový nekoordinovaný czexit poslal ekonomicky i politicky do středověku, neřeší. Ale ono to tak prostě je. Nejsme Velká Británie. Americký prezident Biden prakticky půl roku po volbách nenominoval pro Českou republiku nového velvyslance. Na Srí Lance už je po nominaci. Toliko k našemu současnému významu, co se světové politiky týká. Do Velké Británie už na čaj o páté s královnou Biden zaskočil. Z toho usuzuju, že Okamurovi a jeho SPD chybí pragmatismus, nevidí realitu. Jsou ztraceni ne ve svých bludech (s 80 % jejich politiky souhlasím), ale v praktických dopadech svých požadavků. Neví, jen vaří vodu, která je, no, bláznivá, sobecká a bezohledná. A která by, což je kuriózní, ublížila České republice vlastně nejvíc z nabízených politických stran. Je zvláštní, že czexit se stal pro Okamuru tématem číslo jedna. 

Vyhraněný, nekompromisní a požadující

A podobným stylem vede Okamura svou stranu ve většině témat. Je drtivě vyhraněný, nekompromisní a požadující. Ono to může vypadat, že tím Okamura ukazuje sílu svého hnutí, ale opak je pravdou. Politika není soutěž v páce. Jsou to šachy s přesahem do čtvrté dimenze vyjednávání a jednání, komunikace kompromisů, ale i Okamurovských tvrdých postojů, přes které nejede vlak (což má být ovšem krajní, nikoliv určující poloha). Politika rozhodně nemá stát na vyvolávání svárů a rozepří a vyzdvihování rozdílností. 

Strany příliš nalevo nebo napravo s sebou nenesou dobrou politiku, nevedou republiku do ‘lepších zítřků‘. Čímž se nezastávám nemastné a neslané střodopravolevé politiky, která nemá vůbec co říct, jen se snaží mdle podchytit co největší počet voličů (ANO, Přísaha...). Vláda má být správce, nikoliv vůdce. Já nemám absolutně potřebu kohokoliv následovat, já jen toužím po tom, aby lidé, kteří zasednou ve vládě, vedli a umožňovali vést zemi ke svobodě a ekonomické i společenské prosperitě a kteří by z veřejného rozpočtu dělali teletník co možná nejméně. 

 

Vložil: Štěpán Cháb