Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klíčová je transparentnost, ne hloupé sliby. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.06.2021
Klíčová je transparentnost, ne hloupé sliby. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Měrná jednotka podchycené korupce je jeden Rath

Ač Andrej Babiš před svým vstupem do politiky sliboval, že vymete ten Augiášův chlév a nastolí jasně čitelnou a transparentní politiku, kde nebude žádné místo pro podvody a tunýlky a trafiky, nesplnil to. Politika je na tom stále stejně, ne-li vlastně mnohem hůř. Nečitelná, jednání je neprůhledné, lidé nevědí, kam mizí finance z veřejného rozpočtu. A na to konto se o politická korýtka mohou začít rvát desítky dalších, kteří slibují, že ten Augiášův chlév vymetou a že zavedou čitelnou a jasnou politiku, kde se neztratí ani haléř.

Bez transparentnosti se pak dočkáme pocitu, že se tu v rétorických cvičeních některých politiků zaměňuje Česká republika za Agrofert. Což je jasný příznak přivlastňování si republiky ve vlastní prospěch našeho milého premiéra Babiše. Tam se té transparentnosti vzdalujeme na míle daleko a na Augiášově chlévu nám vyrostl další chlév, který bude těžké vymést. Osmileté úřadování ´Bureše´ ve vládě nezmizí s jeho porážkou, zmizí teprve až doslouží poslední Babišovi loajální úředník, kterých se po celé republice muselo namnožit neskutečné množství. Stačí klíčoví úředníci na klíčových místech a babišismus bude stále vesele bujet.

Rodinný rozpočet

Důvěra ve stát se stane běžnou součástí každého občana jedině v okamžiku, kdy stát dokáže před každým občanem nejen obhájit, ale i dokázat, kam a proč a hlavně kolik peněz poslal. A kdo je pod tím odesláním peněz jmenovitě podepsán. A to naprosto u všech výdajů státu. Protože stát není soukromá firma, ten nemá co tajit informace, ten má skládat účty před obyvateli České republiky, kterým slouží a kterým zároveň bere z peněženek na své hýření. Jsme jeho akcionáři. On má sloužit nám, ne my jemu.

Představme si to na zjednodušeném příkladu rodinného rozpočtu. Nejde mít důvěru k členovi rodiny, kterého pošlete hezky na kole pro deset rohlíků do krámu a on přijede zpátky ve ferrari s okoralým chlebem, který našel vyhozený v bedně pro prasata. Pošlu ho příště pro rohlíky? Nepošlu radši někoho jiného? Nejlépe někoho, kdo mi zpátky přijede zpátky na kole, ale s jedenácti rohlíky, protože přece jedná pro rodinu a dokáže její rozpočet uhádat tak, že jeden rohlík dostal navíc za své skvělé vyjednávací schopnosti u pekaře. Jenže ve vládách nám usedají spíše ti s ferrari a okoralým chlebem.

A my pak máme neustále potřebu naskakovat na další a další politické strany, které nám slibují, že zajedou jen pro deset rohlíků na kole, které jim volbami propůjčíme. Vždycky se, a je to zvláštní, vrátí ve ferrari a my žereme čím dál okoralejší kedr pro prasata. K tomu slouží transparentnost. Tam je její klíč. I kdybychom poslali v transparentním režimu nezodpovědného člena rodiny pro deset rohlíků na kole, nebude schopen vrátit se ve ferrari. Sice jeho vyjednávací schopnosti budou stát za kulové, místo deseti rohlíků jich doveze jen osm a z toho dva okousané. Ale vrátí se na kole. K tomu by vedla transparentnost. Klíčovým okamžikem celého toho procesu by pak bylo, že přestaneme žrát okoralý kedr. A, jako bonus, přestaneme naskakovat na populistická hnutí, u kterých po odplynutí volebního období většinou zjistíme, že nám hnula tak maximálně žlučí.

Měrná jednotka jeden Rath

Mohu si u této příležitosti jemně drcnout do generálního ředitele České televize, který na požadavek, ať zveřejní výši platů u klíčových pracovníků televize, pravil, že na to občané České republiky nejsou připraveni, že ještě nedozráli. Lze to i elegantně obrátit. To klíčové tváře České televize nedozrály k tomu, aby byly schopné něco takového udělat a ustát. Stejně jako ve vládách za posledních třicet let. ODS a její buřtipáni s naditými kapsami. Vnitrostranickou mafií prorostlá ČSSD. A pak jednorázové strany či hnutí, které si po angažmá ve vládě začaly jezdit ve ferrari, jako třeba Věci veřejné nebo hnutí ANO. Dovolím si poznamenat, že transparentnost požadují jen dvě strany ve Sněmovně. Piráti a SPD. Další strany či hnutí jen mluví o nutnosti zatnout tipec korupci. Ale taková hesla už tady jsou desetiletí. A kde nic, tu nic. Jen jeden Rath za mřížemi.

 

Vložil: Štěpán Cháb