Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šlachtova Přísaha přes kopírák Babišova ANO. Střezme se toho. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.06.2021
Šlachtova Přísaha přes kopírák Babišova ANO. Střezme se toho. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Přísaha

Popisek: Robert Šlachta

Víte, co znamená zkratka ANO hnutí Andreje Babiše? Akce nespokojených občanů. V předvolební kampani před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 hnutí křičelo, že se postará o to, aby byl omezen politický marasmus, aby skončilo rozkrádání států a aby se zvýšila průhlednost a efektivita veřejné správy. Kam jsme to dopracovali pod vládou Akce nespokojených občanů, víme. Je hnutí Přísaha Roberta Šlachty něčím jiné?

„Zbavením se korupce, nekompetentnosti a lhostejnosti některých úředníků je možné časem ušetřit stovky miliard korun, které je potřeba použít ve prospěch občanů," pronesl Babiš před volbami přes osmi lety. Nebo Robert Šlachta před těmi nadcházejícími? „Cílem tohoto sdružení je vybudování spravedlivější společnosti, funkčního a právního státu. (Naše hnutí) by se mohlo stát organizátorem všech hnutí, iniciativ a lidí, kteří chtějí v této zemi zásadní změnu." Kdo je autorem těchto slov? Šlachta? Babiš? „Nikdy neuhnu, nikdy nic neukradnu a nikdy nepůjdu nikomu na ruku,“ kdo je autorem? Babiš? Šlachta? „Nikdy neodstoupím,“ kdo toto pronesl? Šlachta? Babiš?

Zemřel král, ať žije král

Upřímně, kdo je autorem výše uvedených slov, je úplně jedno. Jde o princip populismu, který v politice hledají obě hnutí. Jak Babišovo, tak i Šlachtovo. Co nejhlasitěji křičet o problémech, o zlodějinách, o korupci… zkrátka o těch nahoře, kteří přece kradou, to ví každý (ač od počátku naší současné demokracie nebyl potrestán nikdo, snad krom Davida Ratha). Z pozice Roberta Šlachty je to obzvláště kuriózní, protože vedl ÚOOZ, tedy měl možnost ohromné státní tunely odhalovat (místo toho se odhodlal prakticky k vládnímu puči, protože tehdejší premiér Nečas si našel na úřadě svou dominu, která zneužívala Vojenskou rozvědku k psaní telenovely vlastní žárlivosti, a ani v tomto případě nepadly žádné rozsudky, jen osvobozující).

Politické strany a hnutí, ty skutečně politické, mají svůj program, své zásady, jdou zařadit a uchopit, politicky chápat. Tradičními stranami jsou ODS, ČSSD, Piráti, KSČM, i třeba SPD. Člověk ví, co čekat a proč jim hází svůj hlas a kam tím posílá republiku. Ale u hnutí ANO nebo Přísaha? Několik vágních a nicneříkajících provolání o tom, jak se ten bordel musí vyhnat ze státní správy. KRADOU, VŠICHNI KRADOU. To křičel Babiš, křičí to i Šlachta. A oba s tím udělají rázný konec. Babiš už asi ne, jeho snaha se setkala s ještě větším a hnilobnějším ztrácením peněz z veřejného rozpočtu. Na což poukázal i Národní kontrolní úřad. Nejen že Babiš nezametl s rozhazováním peněz, ještě ho navýšil. V čem bude Šlachta jiný? Babiš si nepotřeboval nakrást. Šlachta je v odhalování zločinů číslo jedna. Oba to o sobě tedy tvrdili a tvrdí. A my na to vesele naskočíme? Vyměníme Babiše za Šlachtu, abychom za další čtyři roky v zoufalství zírali na ještě víc zbídačený stát? Zemřel král Babiš, ať žije král Šlachta? Proč?

Přičemž jak hnutí ANO, tak i hnutí Přísaha jedou jako přes kopírák. Někdo známý a vlivný se chopí otázek a SuperStar může začít. Jako v televizní soutěži. My vymýtíme korupci. Zatočíme s rozkrádáním. Dáme to lidem. Uděláme to pro lidi. My jsme ti na pravém místě. My si nakrást nepotřebujeme. My jsme byli policajt. My jsme lidu nejblíž. Ten laciný populismus je děsivý. A stejně děsivé je, že je na něj někdo ochotný naskočit a hodit mu hlas. Já vím, že politika tradičních politických stran je nudná, ale čitelná. U populistických hnutí nevíte, čemu házíte svůj hlas. Pár křiklavých hesel, to není politika.

Nepolitická politika

A ještě si dovolím doušku o politickém řemesle. Politika, ač se říká, že je to práce pro budižkničemy a nemakačenka, je velmi specifické povolání, které rozhodně není pro všechny. Dobrý politik vzniká dlouhou zkušeností. Mnohaletý starosta, který se vypracuje na kraj a z kraje začíná chápat celostátní politiku, například. Vrcholový sportovec také nenaskočí hned na olympiádu. Vypracuje z okresních přeborů, z malých vítězství, na kterých postaví ta velká. Babiš a ani Šlachta nic takového neměli a nemají. Babiše prskly volby do nejvyšší politiky a nemohlo to dopadnout dobře. To jsme si mohli u Babiše ověřit. Chaos a nečitelnost, nakupování voličů přes vládní balíčky a rozklad státní správy, ne cílený, ale organický. Poslední nádhernou ukázkou byla kauza Vrbětice. Něco tak tragicky zpackaného mohl předvést opravdu jen (ne)politik. Babiš je dotační agrárník, rozhodně ne politik. V čem bude Šlachta jiný? A proč by měl být jiný? Hrne se totiž do politiky, to není policejní komando. To je o galaxie vzdálený prostor. A navíc, v politice bychom se měli děsit toho, že v ní zasedne někdo ze silových složek. Volme politické strany, je to větší nuda, ale neodsoudíme tak republiku k dalšímu volebnímu období ve zmatku.

 

Vložil: Štěpán Cháb