Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smím něco říct o Pirátech, nebo mě za to čeká žaloba? Komentář Štěpána Chába

komentář 16.06.2021
Smím něco říct o Pirátech, nebo mě za to čeká žaloba? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pirátská reklama před minulými volbami

Pirátská strana zažalovala premiéra Babiše za jeho tvrzení, že s Piráty u vlády by přišla i výměra rozlohy bytů a do přebytečných metrů by Piráti nastěhovali migranty. Ve výsledku tak v předvolebním klání shrnul to, čeho se lidé u Pirátů bojí nejvíc. Že to budou sluncem prozáření přikyvovači Bruselu, jejichž čtyřletá vláda by nás uvrhla do problémů, které řeší se svou sluníčkovou politikou Západ.

Babiš samozřejmě svá slova o Pirátech přehnal. Nepředpokládám, že kdyby Piráti skutečně po volbách usedli do vlády, začnou se lidem po bytech rozhlížet komisaři s metrem v ruce a imigrantem v zádech. Ale v rámci předvolební kampaně Babiš shrnul to, čím Piráti skutečně jsou. Probruselskou stranou, která nebude mít výhrady a pojede bruselskou politiku bez jediné námitky. Tak to prostě je. Piráti mohli Babišova slova v klidu odpálkovat důkazy o svých činech. Mohli poukázat na svá jednání a hlasování v Evropském parlamentu, mohli poukázat na své stranické fórum, kde jsou uložené všechny jejich rozepře a dohadování se o budoucnosti strany. Jenže neukázali. Neměli co. V Evropském parlamentu razí probruselskou politiku ve spolku s levicově nejradikálnějším uskupení Zelených.

Slova a činy? Radši žaloba

Místo poukázání na své činy a na svá slova tak přišla na řadu žaloba. Což je, mám ten pocit, v předvolebním klání jedno z nejhorších rozhodnutí. Takové soudní jednání je schopné táhnout se roky. A volby jsou za pár měsíců. A celou dobu bude žalovaná strana poukazovat na to, že Piráti nehrají fér, protože každou kritiku v budoucnosti ocení žalobou. Kritiku od politické konkurence, ale i od obyvatel. A poukazovat na to bude Babiš oprávněně. Pirátská strana si do rukou značně ofoukle vzala k boji o koryta soud. Rozhodně ne poprvé, rozhodně ne naposledy.

Jistou formu až do nepříčetnosti dovedené nenávisti předvedl třeba senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht, který se pokusil žalobou u Evropského soudu přinutit Babiše, aby se nesměl účastnit sestavování unijního rozpočtu pro příští šestiletku. Jinak, pokusil se donutit evropské úřady, aby ignorovaly premiéra České republiky a nedovolily mu jednat o společném unijním rozpočtu. Což, když vezmeme v patrnost, že to byl a stále je premiér České republiky, tedy nejvýše postavený politik republiky, neskutečná oprsklost. Jsem rád, že se Wageknechtovi Evropský soud za jeho snahu vyškrtnout Českou republiku z jednání vysmál.

Ale zase, krásně to ilustruje Pirátskou stranu jako takovou. Jedná vlastně v mantinelech aktivistického hnutí, které se vzteká, kope kolem sebe nohama, ale politiku dělat neumí. Takovou tu politiku, plnou galantních podrazů v mezích zákona. Politika Pirátů je jako když se neidentifikovatelné Alžbětko přilepí k silnici. Skvěle a ukázkově to ve svém komentáři shrnul Tomáš Koloc. Vřele doporučuju k přečtení (viz odkaz níže). Není levice jako levice. Já jsem v zásadě levicově smýšlející člověk, ale Pirátská strana jeví se mi jako krajně nebezpečná partaj, která je přesvědčena, že má právo vládnout, že právo je na její straně a že spravedlnosti je potřeba pomoct, aby byla opravdu spravedlivá tak, jak spravedlivá podle Pirátů má být. Což už jsme tady skutečně měli a se zlou jsme se potázali.

Všeprostupující Okamura

V České republice, kde jsou obyvatelé trochu více do konzervativnější pravice, případně do levice tradiční, lidské, ne té progresivní, tak Piráti musí začít, opět v rámci předvolebního klání, s trochu konzervativnější rétorikou. A vlastně tak všichni ve Sněmovně začínají větrat okamurovskou protiimigrační politiku. Včetně Pirátů, kteří v Evropském parlamentu volí vždy proimigračně a jejichž témata v Evropském parlamentu jsou v zásadě často až levicově radikální.

Žaloba je forma umlčování

A teď tu je otázka žaloby. Babiše Piráti zažalovali za slova, která podle nich nejsou pravdivá. Jsem si jistý, že ani má výše uvedená slova by Piráti za pravdivá neoznačili. Je na místě se obávat, že mě čeká předžalobní výzva ke stažení tohoto textu, protože se Pirátům prostě nebude líbit? Ten princip je totiž stejný. Vyslovil jsem něco, co budou Piráti schopni v rámci svého světonázoru označit za lež. A tedy bude na místě, aby mi přišla předžalobní výzva, následovaná žalobou za mé mylné smýšlení? To je velmi kuriózní obava, řekl bych. Ale obava, ve světle skutečných a viditelných činů Pirátů, vlastně oprávněná. 

P.S. Štěpán Cháb jako autor tohoto komentáře minimálně v jedné části nemá pravdu. Neboť velmi dobře ze zkušenosti ví, že jemu předžalobní výzva nikdy nepřijde. Pokud by se tak Piráti rozhodli, žalovali by Krajské listy.cz, tudíž mne. A to jsem jejich volička. Ať žije vnitroredakční demokracie. Anna Vančová

 

Vložil: Štěpán Cháb