Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele, támhle leží miliarda. A další. ´Kuponovka´ se chystá vytvořit další milionáře. Budete mezi nimi i vy?

11.06.2021
Hele, támhle leží miliarda. A další. ´Kuponovka´ se chystá vytvořit další milionáře. Budete mezi nimi i vy?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kupónová knížka, ilustrační foto

Kuponová privatizace, symbol přechodu z reálného socialismu na reálný kapitalismus, který jsme si prožili v 90. letech. Ve škarpě zapomnění leží až 10 nevyzvednutých miliard v akciích a v dividendách. A majitelé jsou drobní střadatelé, kteří nejspíš zapomněli na krásný sen devadesátých let a ten na ně teď číhá někde v šuplíku, jenž jsme si za těch třicet let naplnili účtenkami za energie, předžalobními výzvami a exekučními příkazy.

Teď přišla poslední chvíle provětrat šuplíky a nakouknout, jestli na dně neleží zapomenutá kuponová knížka, která má potenciál z vás udělat milionáře. V mnohých případech ne přímo milionáře, ale třeba jen tisícovkáře. Ale i to se hodí. Začíná celonárodní soutěž v provětrávání šuplíků. A pozor, ku zjištění, jestli vlastníte akcie z kuponové privatizace, nepotřebujete fyzicky v rukou držet kuponovou knížku, stačí několik osobních údajů.

Kuponová knížka

Když jsem byl malý, přivezl strýček mé mamince kuponovou knížku. Byly na ní takové červené čáry a uvnitř nějaké známky. To jsou mé jediné vzpomínky na ekonomický přerod z reálného socialismu na vcelku nereálný kapitalismus, který se nám v mnohém velmi ´koženě´ přetransformoval na boj o skývu chleba a vyhýbání se fackám osudu. Ale co, byl jsem malinkatý a kuponovou knížku jsem bral jako příjemné zpestření mého penálu s pastelkami. Takže do celonárodního provětrávání šuplíků a zákoutí rodinného krbu se nejspíš vrhnu společně s celým zbytkem národa.

 

Daniel Surmař, zakladatel startupu, který pomáhá najít zapomenuté akcie z kuponové privatizace. Foto Zapomenuté miliardy

O co jde?

Přece o prachy, o ty jde především. Letos na podzim uplyne 30 let od začátku kuponové privatizace, během níž změnily majitele tisíce firem. Přerozdělování obrovského množství majetku z rukou státu do soukromého vlastnictví se v 90. letech zúčastnily miliony Čechů a Slováků. Většina z nich již svoji investici s různým výsledkem dávno uzavřela, v evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů však stále zůstává přibližně 750 tisíc nezařazených majetkových účtů, na něž jejich vlastníci zapomněli. „Hodnotné akcie obsahuje jen menší část z nich, stále se ale jedná až o 200 tisíc majetkových účtů. Přibližně třetina z tohoto počtu je vedená na vlastníky, kteří už nežijí. I po jejich odečtení je ale řeč o skoro 100 tisících lidí, kterým patří majetek, o němž nemají mnohdy ani tušení,” popisuje Daniel Surmař, zakladatel fintech startupu Zapomenuté miliardy, který lidem pomáhá zapomenuté akcie z kuponové privatizace najít, zpeněžit je, udělat tak za kuponovkou definitivní tečku a osladit si život nečekaným příjmem (konečně nečekaný příjem, a ne neustále nečekaný výdaj).

Vzhledem k dlouhé době, jež od kuponové privatizace uplynula, patří podle Surmaře většina zapomenutého majetku dnešním seniorům. S ověřováním nároků však svým rodičům a prarodičům mohou na www.zapomenutemiliardy.cz pomoci také mladí lidé, aniž by museli znát cokoli z historie privatizace. Postačí jen několik základních osobních údajů. „S hledáním kuponové knížky si nikdo nemusí lámat hlavu. Celá naše služba je on-line a plně bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie. Lidé se tak nemusí bát, že by od nás odešli se ztrátou,” říká Surmař a dodává, že služba je určena i dědicům, kteří potřebují ověřit, zda se v rámci dědického řízení nezapomnělo na akcie původně vlastněné jejich již zesnulými příbuznými.

 

Kuponová privatizace

Kupónovou privatizaci v Československu připravili zejména politici a ekonomové vzešlí z řad Prognostického ústavu ČSAV. Za hlavní autory jsou označováni Dušan Tříska, Tomáš Ježek a Václav Klaus. Podle ekonoma Jana Vaňouse pochází tato myšlenka z kanadské Britské Kolumbie, avšak není zřejmé, jak se dostala do Česka. Občas bývá v té souvislosti zmiňován i Jan Švejnar, který se sám ve svém životopise označil za architekta českých ekonomických reforem, avšak ke kupónové formě privatizace se stavěl skepticky.

Kupónová privatizace je privatizační metoda, při které občané státu dostanou možnost levného nákupu, případně obdrží zdarma tzv. kupónové knížky s určitým počtem tzv. kupónů (poukazů), za které mohou následně získat vlastnický podíl v kterékoliv státem vlastněné společnosti, která je státními orgány do kupónové privatizace uvolněna. Je to jistá forma ochrany vnitřní ekonomiky před zahraničním odkupováním majetku a podniků při transformaci ekonomiky ze státní na soukromou.

 

Rychle prodat, rychle vydělat

Klíčovou součástí projektu Zapomenuté miliardy je však nejen ověření případného vlastnictví akcií či nároků z dividend, ale i možnost je snadno a rychle zpeněžit. „Obchodování na burzách je poměrně složitá věc vyžadující vyplňování mnoha formulářů a znalost fungování kapitálových trhů. Ne každý to sám zvládne. Podstatná část hodnotných akcií z kuponovky se na burze navíc ani prodat nedá, protože se nejedná o veřejně obchodované společnosti,” popisuje Surmař.

Nálezné za akcie a pohledávky lidé podle pravidel služby uhradí až ve chvíli, kdy obdrží férovou nabídku na odkup. Pokud se žádný hodnotný majetek nenajde, je pro klienta celý proces bezplatný. V ostatních případech se stanovuje nálezné dle sazebníku a pro jednotlivé akcie se liší. Zpravidla se však pohybuje okolo 10 % z jejich hodnoty. Garantováno je, že lidé nikdy nezaplatí více než 15 % z hodnoty nalezeného majetku.

Služba Zapomenuté miliardy je koncipována jako jednorázová, fungovat bude jen do října 2021, protože se sama postupně vyčerpává. „Zapomenuté peníze z kuponové privatizace bohužel nebudou na svoje majitele čekat navěky. Už letos na podzim dojde k nenávratnému promlčení více než jedné miliardy korun, jež byla původně náhradou za vytěsnění akcionářů společností jako je například Unipetrol. Lidé tak o značnou část prostředků navždy přijdou,” říká Surmař a upozorňuje na to, že majitelé cenných papírů navíc každoročně přicházejí o stamiliony korun na dividendách a dalších souvisejících náhradách, u kterých také postupně dochází k promlčení.

Prachy rostou jako plíseň

Dobrou zprávou pro držitele peněz v akciích či dividendách je, že se můžou těšit i na víc než na to, co bylo do kuponové privatizace vložené. Akcie, které jsou na účtech, totiž rostly. Po akci a vytěsnění ovšem propadnou. A pozor, ne všechny nakoupené akcie nabyly na hodnotě. Většina z nich bude bezcenných. „Většina těchto cenných papírů je bezcenná, ale nemusí tomu tak být vždy – skrytým pokladem bývají často například akcie ČEZ, včetně dividend. Každý si to může ověřit na webu centrálního depozitáři po zadání rodného čísla,“ konstatoval pro Českou televizi ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud se nechcete svěřit do rukou akce Zapomenuté miliardy, můžete se obrátit právě na takzvaný Centrální depozitář cenných papírů. Tam si můžete nechat vyjet výpis z nezařazeného účtu. Za což je ale potřeba dát 500,-, nezávisle na výsledku hledání. Před rokem 2020 existovala ještě možnost si na webových stránkách Centrálního depozitáře cenných papírů najít zcela zdarma, jestli na vaše rodné číslo, nebo rodné číslo vašeho blízkého, účet vůbec existuje a jestli má tím pádem smysl zaplatit poplatek za výpis z nezařazeného účtu. Tuto službu ale úřad ke dni 1. 1. 2020 zrušil…

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace