Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš krade, Piráti bonzují a ostatní jsou letadlo. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.06.2021
Babiš krade, Piráti bonzují a ostatní jsou letadlo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Andrej Babiš

Popisek: 'Otíku, pán Pávek už jde,' vyrojil se na internetech povedený vtip k této fotce

Evropský parlament drtivou většinou 505 hlasů přijal rezoluci kritizující střet zájmů Andreje Babiše. A co na to premiér? Podle něj se Evropský parlament vměšuje do voleb v Česku a šíří o českém státě lži a pomluvy. Na druhou stranu se ozývají opoziční politici, kteří se těší na porcování medvěda jménem Babiš. I na porcování České republiky.

Agrofert požívá výhod dotační politiky, kterou provozuje Evropská unie. Dostává nárokové zemědělské dotace, které jsou pevně stanovené. Líbit se to nemusí, ale stejných výhod požívají zemědělci napříč republikou. Dotační závisláci. To je naše i evropské zemědělství. Takový systém jsme si vytvořili, takový systém tedy musíme používat. Má to své klady, má to své zápory.

Investiční pobídky

Pak jsou tu investiční pobídky a podpora pro rozvoj průmyslu, výroby, trhu i zemědělství. Ty nejsou nárokové, to znamená, že subjekt o ně může požádat, ale nemusí je dostat. Někde v pozadí byrokratického monstra České republiky i Evropské unie sedí úředníci, kteří musí projevit nad takovou podporou blahosklonný souhlas. Server Aktuálně.cz označil za největší (co do objemu peněz) Babišův střet zájmů chemičku Duslo Šaľa, která vyrábí čpavek. Ta sídlí na Slovensku. Chemička dostala od tehdejší vlády Roberta Fica daňovou úlevu ve výši 1,5 miliardy korun. Výsledkem investice měla být lepší výroba čpavku. Slovensko Babišovu chemičku daňově zvýhodnilo. Důvod je nejspíš jednoduchý. Výroba čpavku lepšími metodami, efektivněji a bůh ví co ještě. Zároveň u toho jsou podniky nuceny vzhledem k zelené politice unie přezbrojovat. Že dostala chemička Duslo Šaľa daňovou úlevu? Dobře. Fajn. Dává lidem práci, vyrábí čpavek, zároveň to po investici dělá ekologičtějším způsobem. Není problém. Není?

Babišův Preol, další serverem Aktuálně.cz označený Babišův střet zájmu, druhý největší. Preol zpracovává semena řepky. V roce 2007 dostal Preol investiční pobídku ve formě úlevy na daních ve výši 612 milionů korun. Cílem investice bylo zavedení výroby metylesteru řepkového oleje. Práce pro lidi, využití řepky a splnění požadavků unie na bio příměsi do paliv. Není problém. Není?

Pak jsou tu eurodotace. Ty Agrofert čerpal třeba na výměnu kotle v Lovochemii. Eurodotace ve výši 337 milionů korun šla na ‘instalaci moderního fluidního kotle k výrobě technologické páry‘, protože dosavadní kotle nebyly schopné splnit eurounijní požadavky na emise. Získala by Lovochemie eurodotaci, kdyby nebyl Babiš premiérem? Jsem si skoro jistý, že rozhodně. Protože unie emisní požadavky má a dotacemi se snaží podobné podniky podpořit v tom, aby se emisně ukáznily. Není problém. Není? V příkladech bych mohl pokračovat do aleluja. Ale pointa je v něčem jiném, vrhnu se tedy dál.

Pirátský předvolební boj

Andrej Babiš označil rezoluci Evropského parlamentu za vměšování do voleb. Je to vměšování do voleb? Ale jistěže ano. Piráti, kteří z největší části stojí za tlakem na Evropský parlament i komisi, samozřejmě sledovali i načasování. Hlídali si, aby Babiše a jeho Agrofert tahali kanály právě před volbami. U Pirátů to není jeden Mirek Dušín vedle druhého, jsou to politici, kteří chtějí vyhrát volby, které se blíží. A odstřel protivníka vždycky funguje. Hledají u toho spravedlnost? Samozřejmě, jen na špatném místě.

„Je to pokračování zasahování Evropského parlamentu do vnitřních záležitostí České republiky. My jsme svrchovaná země a je tady politický souboj, budou volby a Evropský parlament se snaží ty volby ovlivnit,“ rozčílil se Babiš pro Českou televizi. No, jak se to vezme. Andrej Babiš vstupoval do politiky jako majitel největšího koncernu v republice, koncernu, který ovládal a z kterého měl, a doposud má, vlastní nemalý prospěch. Jen si vzpomeňme na radní České televize Hanu Lipovskou a její svatý boj proti generálnímu řediteli televize Petru Dvořákovi. Lipovská Dvořáka griluje, protože firma Gopas, kterou z části Dvořák vlastní, za Dvořákova působení několikrát školila zaměstnance televize a naúčtovala si za to něco málo přes 100 tisíc korun. Dvořák se tak ocitl ve střetu zájmů a je zralý na odstřel. A ano, má být zralý na odstřel i za takovou pro něj bagatelní částku, je to prostě střet zájmů. Babiš, když šel do politiky, měl celý Agrofert prodat a teprve poté oslovit voliče. Neprodal a tím se ocitl ve střetu zájmů mamutích rozměrů. A je prostě politicky na odstřel.

Gauneři z východu

A je nepodstatné, že dotace a investiční pobídky by Agrofert pobíral i bez Babiše v politice. Jde o to podezření. Celou Babišovu politickou kariéru tak doprovázely a doprovázejí nařčení a očerňování a to se pak přelévá i na celou republiku, kdy Piráti začali větrat náš problém přes Evropskou unii a tím z nás pocitově udělali ‘ty blbečky a lumpy z východu, kteří jen hledí, kde by co ukradli‘. A vlastně i to je politika, kterou Piráti dělají. Sice se snaží zbavit protivníka (oprávněně, je ve střetu zájmů), ale u toho vytváří náš obraz v zahraničí, který je po jejich nátlacích věru bídný. Dali nám skrze svou politiku nálepku gaunerů z východu. Protože nejde o to, že Babiš krade, on ve výsledku nejspíš nekrade, Agrofert jen požívá výhod politiky dotací a pobídek, které by využíval podobnou měrou, kdyby Babiš v té politice nebyl. Jsem o tom přesvědčen. Přece jenom je to největší koncern v naší republice.

Už slyším argument – kydat na oběť je metodou násilníka. Ano, střet zájmů má Babiš, on je původcem naší špatné pověsti v unii. Piráti na to jen upozorňovali a upozorňují. Jenže, a tedy jsem neoblomný, máme své soudy, svou spravedlnost, svou justici, svou Sněmovnu. Tam se to má řešit a vyřešit. Vyřešit efektivně a ku spokojenosti a prospěchu populace. Je jasné proč. Pokud by se po příštích volbách vlády ujala Pirátská strana (a jistotu zatím mají jen v ČT a na Seznam Zprávách, kde je to ovšem jen ve fázi zbožného přání), bude mít nesnadnou pozici, Babiš bude z kola ven, ale ten puch gaunera z východu ulpí na České republice jako celku. Co se v zahraniční politice uvaří, to tam také zůstane smrdět. Národní politika se daleko lépe větrá, ale ten puch gaunera budeme z unie větrat dlouhé a dlouhé roky. A stejně tam pořád bude. Může za to Babiš? Jasně. Můžou za to Piráti? Bez diskuze také. V politice nejsou Mirkové Dušínové.

„Rezoluce také vyzývá k prošetření stavu právního státu v Česku s ohledem na střet zájmů a ovládnutí médií jako základních demokratických pojistek Babišem. Česku tak bude jen kvůli premiérově hamižnosti hrozit, že přijde o evropské peníze a hlavně zbytky důvěry. Evropský parlament bude také žádat o audit všech vyplácených zemědělských dotací i potenciálních zneužití státní pomoci. Jde o velmi komplexní rezoluci, která předestírá jasné kroky co se má stát dál a jaké možnosti Andrej Babiš vlastně má. Není jich mnoho,“ uvedl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. To jsou důsledky jak Babišovy politiky, tak i pirátské politiky. Svůj k svému, řekl bych. Obě partaje z nás udělaly gaunery z východu, kteří si chtějí jen nakrást. Nezpochybnil se tedy jen Babišův střet zájmů, zpochybnila se naše spravedlnost, justice, naše státní instituce a jejich činnost, zpochybnila se svoboda médií. A to už jde za Piráty, kteří se radši hlasitě obraceli k protektorovi v Evropské unii, než aby ten náš místní smrtádek řešili u nás, v našem chlívku.

Babišův střet zájmů se měl vyřešit dávno, a měl se vyřešit u nás, nikoliv přes nějakého protektora z Evropské unie. Jenže v tom hraje svou úlohu politika. Máčet protivníka v kanále co nejdéle, neustále mu drobně škodit. Nejde o spravedlnost, jde o volby. Jak politika Babiše, tak politika Pirátů je mi z duše nesympatická. Obě partaje rukou jednotnou a nerozdílnou citelně uškodily České republice na dlouho dopředu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace