Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někde se něco podělalo a my jsme opravdu na úrovni Bangladéše. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.06.2021
Někde se něco podělalo a my jsme opravdu na úrovni Bangladéše. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Ministerstvo zdravotnictví

Popisek: Test na covid s výsledkem negativní

V Indii odeznívá vlna covidu. Na kontě má podle oficiálních čísel 354 tisíc mrtvých. Ohromné číslo. Indové na počátku své poslední vlny neodolali a oslavili své svátky, kdy se zajeli vykoupat do řeky Gangy. Sešlost to byla úctyhodná a prakticky bez omezení. Nákaza pak obdobně úctyhodná a čísla obětí stejně veliká. Jenže když se porovnáme s Indií, dopadli jsme daleko hůř. Jak je to možné?

Počet našich obětí je podle oficiálních čísel lehce přes 30 tisíc. Brnkačka oproti Indii. Ale Indů je přece jenom 130x více než nás. Kdybychom tedy měli počet obyvatel jako Indie a jeli podobnou strategii, bylo by u nás obětí 3 miliony a 900 tisíc. Srovnejme ta dvě čísla. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, padlo za oběť oficiálně 354 tisíc obyvatel, v ČR, která má 10 milionů obyvatel, padlo za oběť 30 tisíc.

Statistická chyba?

Kdyby Indie měla počet obyvatel 10 milionů, dokodrcá se se supěním na 2 700 obětí za celou pandemii, pokud bychom vycházeli z jejich čísel obětí. My jich zvládli 30 tisíc. Kdyby byla Česká republika stejně lidnatá jako Indie, měla by 3, 9 milionů obětí, Indie má 354 tisíc obětí. Jak to, že ta čísla jsou od sebe tak strašně daleko? Mám neodbytný pocit, že něco takového nejde vysvětlit prostou statistickou chybou nebo odlišnou metodikou při vyhodnocování úmrtí, kdy do obětí covidu se u nás nacpaly i oběti autonehod.

Ale koukněme i na jiná čísla. Finsko má 5,5 milionů obyvatel a necelou tisícovku oběti covidu, podle oficiálních čísel. Kdybychom měli stejnou strategii jako Finsko, měli bychom se s naším počtem obyvatel doškrábat nanejvýš ke dvěma tisícům obětí. Zase, jak to, že ta čísla jsou tak rozdílná? Něco takového nejde vysvětlit statistickou chybou nebo rozdílnými kriterii pro určování obětí covidu. Přesto jsou to čísla oficiální. Slovensko, které má stejný počet obyvatel jako Finsko, mělo 12,5 tisíce obětí covidu, podle oficiálních čísel. Ten rozdíl je také hrozivý. Téměř 13x více obětí, než stejně lidnatá země. Jak to?

Lidé jsou disciplinovaní, proto

V porovnání s Finskem jsme prý nedisciplinovaní. Finové měli roušky, ne respirátory, ale roušky pouze doporučené, nikoliv nakázané. Hospody jim nezavřeli ani jednou. Společnost jela jakž takž otevřeně a bez výrazných restrikcí. My jsme byli pozavíraní, nesměli jsme nikam. A byli jsme setsakra disciplinovaní. Jenže disciplinovaní prý byli Finové. No dobře. Tedy byli disciplinovaní a zvládli to. Ale co Indové? Ti byli také disciplinovanější než my? Opravdu? Jak k tomu přijdeme, když jsme nemohli ani na pivo a trpělivě nadávali celý ten půlrok u televizí?

Tak tedy proč?

Může to být také tím, že ve Finsku i Indii žije málo starých lidí, které covid ohrožoval. Ale když nakoukneme do Českého statistického úřadu, tak Finové mají starší populaci. Nad 65 let tam je 21 % populace, u nás 18 %. Takže starší populací to také nebude. Tak kde hledat problém? A co takhle v tloušťce? Covid se zaměřoval přece na obézní lidi a na lidi s velkou nadváhou. Tam už jsme Finsko šťastně předehnali. Jako devátý nejobéznější stát na světě máme prim. Ale zase, při porovnání čísel to není rozdíl tak mohutný. Nadváhu má 53,5 % Finů a 55,4 Čechů. Obézních je 17,8 Finů a 18,7 Čechů. Je to rozdíl, ale snad ne tak mohutný, abychom měli tak rozdílná čísla v obětech covidu.

Ale ano, napadá mě, čím by to mohlo být. Ač mají mnozí Finové také pořádný pupík, cpou si ho kvalitativně lepší potravou, ač v nadměrném množství, než my. My nejspíš stále trpíme důsledky nekvalitních potravin z výprodeje a ze slev a akcí, které zhoršují naši obranyschopnost. A ne, Babiše za tím nehledám, je to zmatkář, ale opatření zaváděl jedna z nejtvrdších na světě. Takže tam bych vinu nehledal. V jeho kobližcích ano, v jeho politických rozhodnutích ne. Nebo je i jiný důvod tak rozdílných čísel obětí? Já žádný nevidím. Dobrá, neuvidím, pokud nezačnu vytvářet konspirační teorie. A do toho se nepohrnu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace