Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Práce z domova. A pokud mi ji nedáte, dám výpověď. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.06.2021
Práce z domova. A pokud mi ji nedáte, dám výpověď. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Kanceláře? Brzy snad relikt minulosti.

Lidem se nechce po covidu do práce. Ti, co mohou pracovat z domova, a takovou možnost při všech těch nouzových stavech zažili, se brání tomu, aby jim bylo toto ‘privilegium‘ sebráno a aby se museli nově zase harcovat na pracoviště. Ne všichni, ale mnozí ano. Firmy se brání, ale uznávají, že práce nebude stejná jako před covidem. Do toho udeřila Evropská komise, která udělala vstřícný krok.

V Evropské komisi totiž chtějí práci z domova zavést jako nový standard práce jako takové. Do roku 2030, jak přislíbila komise, a jde v tom tak příkladem, zruší polovinu ze svých 50 kancelářských budov a zažene úředníky domů na home office. Ne, ne, pomiňme to strašlivé číslo padesáti budov, které jsou přecpané úředníky a kteří pracují jen pro agendu Evropské komise. Jde o ten pozitivní posun kupředu, kdy bude možné pracovat z domova.

Věčně na pozoru

Evropská komise v tom samozřejmě sleduje i ekologický dopad provozu takových budov a prací. Pokud polovina úředníků bude pracovat z domova a institut Evropské komise bude využívat namísto 50 jen 25 budov, bude to vypadat papírově moc hezky. Snížili jsme o polovinu svůj dopad (nezáleží na tom, že budovy nezmizí z povrchu zemského a na jejich místě se nezasadí stromy, ale budovy se jen přesunou papírově pod jiného provozovatele, ať už soukromého, nebo eurounijního). Ten pozitivní dopad na samotnou zaměstnanost je, z mého pohledu a založení, citelný. Práce z domova prostě více naplňuje, člověk pracuje z pohodlí, ze svého, v trenkách a v pozitivním naladění. V kanceláři je komisní, strojený a věčně na pozoru.

 

Což neznamená, že by úředníci pracovali jen z domova. Evropská komise, a s ní i mnohé korporace chtějí najet na princip 2/3. Tedy dva dny doma, tři dny v kanceláři. A obráceně, tři dny doma a dva dny v kanceláři. Hezky na střídačku, dlouhý a krátký týden. Takže člověk nepřijde o civilizační návyky slušně se oblékat, mýt se a usmívat na kolemjdoucího. Před změnami v životě lidském a zaměstnaneckém varoval i český psycholog Radkin Honzák pro iDnes: „Většina lidí začne doma přespávat, chodí spát o půlnoci, tím si zásadním způsobem naruší biorytmy.“ Podle Honzáka poklesne lidem na izolaci home office výkonnost.

Negativně se na některých také může odrazit, když začnou spojovat osobní prostor s tím pracovním. Práce je v kanceláři, doma je domov, tam práce nepatří, tam patří odpočinek, rekreace, rodina, zájmy. A takoví lidé se home office brání. „Práce z domova bude ve finále na dobrovolné bázi. Není to něco, co by společnosti nařizovaly, protože i mezi zaměstnanci existují určité skupiny, které preferují primárně práci z kanceláře,“ řekla pro iDnes Lenka Pešková ze společnosti Hays.

Jak jsme na tom u nás?

Společnost Heys udělala průzkum, jak si na tom s prací z domova stojíme v České republice. Podle jejích zjištění by 19 % respondentů chtělo pracovat z domova neustále. 50 % by rádo naskočilo na model 2/3. Zbytek by rád chodil do práce. V zahraničí dokonce mnozí zaměstnanci vyhrožují výpověďmi, pokud firmy nebudou tolerovat jejich touhu pracovat z domova. A tak se práce z domova ve formátu 2/3 brzy stane standardem. A to jak u nás, tak i v zahraničí. Alespoň k něčemu ta pandemie byla.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb