Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak mladý talentovaný politik uvízl v osidlech testosteronového pnutí, karmy a lidových přísloví. Fejeton Jiřího Macků

06.06.2021
Jak mladý talentovaný politik uvízl v osidlech testosteronového pnutí, karmy a lidových přísloví. Fejeton Jiřího Macků

Foto: TOP 09

Popisek: Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri, dva z jedné poslanecké kanceláře TOP 09. Nevinné pohledy, křečovitý úsměv. Na snímku při zahájení kampaně koalice SPOLU v polovině letošního května.

Dělat novinařinu za komunistů byla celkem otrava. Dohromady nic se nedělo, oficiální ústřední tiskoviny byly jenom čtyři a o každou zajímavou novinku se přetahovaly, zatímco televize a rozhlas, pastva pro oči a uši, byly monopolní, o nic a s nikým se přetahovat nemusely a žádná rada jim za zády neseděla, na všechno stačil ÚV. Ty celostátní deníky, pro zapomnětlivé či neznající, byly Rudé právo, Svobodné slovo, Lidová demokracie a Práce, přičemž o tehdejším právu, svobodě či lidové vládě lidu bychom mohli dlouze vášnivě diskutovat.

Jenom ta práce seděla, té bylo dost i pro ty, kteří se jí mínili (a v pozdějších letech čím dál tím úspěšněji) vyhýbat, v lenošení podporováni těmi pracovitými, protože tak je to správné a tak to má být. Dneska existuje nejrůznějších mediálních titulů stovky a furt je to málo, protože pořád je o čem psát a natáčet, a to tak, že dokola až do omrzení, protože na našem středoevropském teritoriu žijící a působící národové včetně jejich představitelů na nejrůznějším stupni IQ se vždy dokážou o nějaký rozruch postarat.

Třeba namátkou ten poslední případ

Jistě jste již slyšeli o tom, jak ve vojenském areálu Vrbětice jakýsi exotický vzdělanec a morální vůdce podmnožiny studentstva práv Ferina I. za dojemné nevědomosti vedení jejich alma mater uspořádal bojovou hru Útok na Čapí hnízdo. Což o to, nic proti bojovkám, sám jsem kdysi v nejútlejším věku ještě ve skautu jednu podstoupil. Ale tenkrát to byla klasika o nás klucích, tehdy se hodnotila a diplomy byla odměněna odvaha, rychlost, orientace. V té Ferinově se však hodnotilo především to, kdo se svlékne: ňadra jakéhokoli kalibru za dva body, odhalený bobr za pět, upravený za deset. Opakujte si rychle o tom hnízdu čapí, čapí, čapí – a hned se v té bojovce budete cítit jako doma!

Já vím, to jsem teď trochu přehnal. Ve Vrběticích se ve skutečnosti až do konce dnů už nedá uspořádat zhola nic, Čapí hnízdo stojí a bude stát dál navzdory ostřelování z pirátských škunerů (míněno lavic) i od dalších politických dobrodruhů až ztroskotanců, co SPOLU (zatím) mluví a kvéry ládují sice opakovaně, ale pohříchu jenom slepými. Pouze ten Ferina I. v našem příběhu sedí. Tedy zatím myšleno pouze obrazně.

Co je to karma a čím hrozí

A teď už nastal čas odhalit a na pravou míru uvést osobnost, ukrývající se pod oním vůdcovským pseudonymem. Ano, mnozí jste jistě již poznali, že jde o hrdinu posledních dnů, čerstvě padlého anděla politických nebes. Protože nikdy není všechno tak TOP, jak se tváří a naslibuje.

Nešťastník DOMINIK FERI je tím, na němž si nyní ověříme platnost některých přísloví. Ex-afrolook, dnes sestříhaný na trávníček, heboučký jako přirození některých účastnic jeho soutěží a mejdanů, leckdy dobrovolně se sprchujících nejen spolužaček. Jenže vedle vlasového strojku ho dostihla i karma. Často používaný obrat, leč mnohým ne známý, proto: karma z buddhistického pohledu označuje etický přírodní zákon příčiny a následku, čin vykonaný se záměrem nebo vědomým motivem, a odpovídající následek tohoto činu, postihující zpětně aktéra samotného. Tedy lidově „Něco za něco“ či „Na hrubý pytel hrubá záplata“, tato v podstatě rovněž přísloví.

Pyramida milionu sledujících se sesypala

Máme jich dost na to, aby svým nabádáním člověka od cesty nepravé odraditi dokázala. Třeba „Mluviti stříbro (nezáleží odkud), mlčeti zlato.“ Nebo „Dvakrát měř, jednou řež,“ a ne abys všechno přeřízl hned po prvním představení a tělesném ohledání. Jenže „Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“, což platí zvláště v bývalých stájích Valdštejnského paláce.

Začněme třeba hned tím o pozlaceném mlčení. Vzhledem k tomu, co všechno ohledně paragrafů musel politický talent Feri během tříapůlletého pobytu v poslanecké lavici ze skript nastudovat, i v tomto časovém presu toho dokázal napovídat dost, ať již za pultíkem, na obrazovce, manifestacích či agitacích, nabádáním moudrého přísloví se neřídě.

Tak třeba: „Babiš je chaot. Do čeho se vloží, tam je bordel,“ tepal mlaďoch premiéra na plénu dolní komory za zmatky kolem maturit. A ta karma po čerstvě odhalených skutečnostech? „Feri je macho. Do čeho se vloží, a následně do čeho si i vloží, musí touto snáze zapamatovatelnou činností zákonitě připomínat bordel.“

Anebo další: „Můj milion sledujících na instagramu se opozici bude hodit,“ tvrdil ještě nedávno v magazínu Info.cz. Trefa, podařilo se uskutečnit s notným předstihem. Ovšem až na to, že se to hodí už jenom opozici opozice, protože předpokládanou přízeň nadějného počtu potenciálních voličů z oněch milionů smázlo odhalení pouhých tří desítek pokořených dívek. Za připomínku stojí i prognostické předvolební věštění „Trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěje natolik, aby společně s koalicí Pirátů a STAN určovala příští vývoj České republiky“. Jo, už zdárně určuje, až se hory i LES zelenají, Piráti pomalu stahují vlajku a ti ostatní SPOLU i kalhoty, byť k brodu ještě daleko.

I přicházely panny k němu a líbaly lem roucha jeho…

Upozornění na úvod: Nejde o nějakou sprosťárnu, podobně to najdete i ve Starých pověstech českých… Protože teď zase jiné přísloví, jež se k dobyvačné činnosti váže, a navíc má oporu v Bibli: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“ Když svého času nezařazený (leč i neukočírovatelný) poslanec Volný dorazil na jednání Poslanecké sněmovny značně rozvolněný v tričku a bez nasazené roušky, stálo to poslanci Ferimu za naklusání k pultíku a k pronesení strhujícího, byť stručného odsouzení „Jste sobecký idiot!“ A ta karma? „Jsi sobecký idiot!“ řekla nadrženému Dominikovi jedna z čerstvě vykoupaných dívek, poté co si odmítl nasadit prezervativ…

Nejmladší poslanec Feri s nadějí do voleb

Půjde do toho v Praze za Trojkoalici jako číslo dvě – zásadně rozhodlo krajské vedení TOP 09. Důvěrou poctěný na oplátku ujistil: „Kandiduji hlavně proto, abych mladé lidi dostal k volbám.“ A zase ta karma… Dodatečně se totiž ukázalo, že talentovaný politik mlžil, protože jeho prvořadou snahou naopak bylo mladé lidi, především opačného pohlaví, dostat úplně někam jinam. První ono místo odhalil, veřejnosti připomněl a následně konání následnému lámanou němčinou požehnal jeho politický TOP guru a duchovní otec Karl von Schwarzenberg, řka: „Přece kluci v jeho věku se už desetitisíce let snaží holky sbalit a dostat do postele!“ Jo, jo, dráždivé vzpomínky na právo první noci v leckom od šlechty budou přežívat až do soudného dne.

V lidových příslovích je prostě stará moudrost, neradno ji opomíjet. Je přitom zdarma stejně jako ta karma. A jak dnešní filozofování ohledně platnosti několika připomenutých přísloví uzavřít? Nejvhodněji další věštecko-prognostickou ex-poslancovou myšlenkou, byť poněkud obnošenou, jelikož starou přesně čtyři roky. Dominik Feri, naděje světové politiky, tehdá na návštěvě u p. Krause pronesl s plnou vážností ve věci budoucnosti: „Dnes člověk neví dne ani hodiny…“ Bať, bať…

A úplně na závěr ještě jedno přísloví, byť poněkud poupravené, „Kdo chce kam, pomůže si sám“, což je v praxi top návod, jak ze samozvaného vůdce Feriny Prvního přes noc vysublimovat do Feriny Posledního.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků