Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když do sebe narazí konzervativní levičák s novolevičákem. Svět Tomáše Koloce

komentář 05.06.2021
Když do sebe narazí konzervativní levičák s novolevičákem. Svět Tomáše Koloce

Foto: Se svolením: Ivan Bartoš

Popisek: Je Ivan Bartoš, předseda Pirátů, konzervativní levice, nebo novolevice? Toť otázka, na kterou si musí odpovědět každý sám.

Po rozpadu někdejšího východního bloku v 90. letech 20. století publikovali západní politologové a historici zajímavý poznatek: Existence někdejšího bloku komunistických států měla své pozitivum v tom, že východní ultralevicové revoluce představovaly odstrašující příklad, který západní společnost donutil, aby byla sociálnější, než by její kapitáni chtěli. Jakmile se východní blok zhroutil, cíle západního sociálního státu, který měl svůj vzor zejména ve skandinávských státech, se drasticky změnily…

Hlavními sponzory západní levice (té, co s pomocí silných odborů, z poměrů, kdy ještě na konci 19. století nemajetní rodiče i jejich děti už od batolecího věku pracovali za dumpingovou mzdu až 16 hodin denně, vybojovala pro všechny sociální zabezpečení, osmihodinovou pracovní dobu a dvoudenní víkend, který na západě existoval dokonce dřív, než na komunistickém východě…) se namísto Gorbačova stali korporátní oligarchové, kteří přišli s geniálním projektem: odvrátit pozornost demokratické levice od prvořadé otázky práce a mzdy zcela jinam. Od 90. let tedy existují dva modely levičáků, kteří se v ničem nepodobají, a stojí tak trochu proti sobě: starý klasický rudo-oranžový socan, kterému jde v první řadě o to, aby u něj ve státě měla chudá většina za rovnou práci rovný podmínky a prachy, a zeleno-duhový sluníčkář (jindy také novolevičák), pro něhož jsou prvořadá především všemožná práva menšin. Pro jejich lepší odlišení sestavil autor následující úsměvný manuál:

1. Konzervativní levičák projevuje svůj 'ultranacionalismus' tím, že se snaží mluvit a psát co nejlépe svým mateřským jazykem. Novolevičák projevuje svůj 'internacionalismus' tím, že za každým prvním mateřským slovem použije každé druhé slovo v angličtině.

2. Konzervativní levičák ví, že žije v určité rodině, komunitě, národu a státě, pro jehož příslušníky se snaží získat rovná práva, a přátelí se s konzervativními levičáky z jiných rodin, komunit, národů a států, kteří se snaží o totéž u nich doma. Novolevičák ví, že rodina, národ a stát jsou jen kulturní konstrukty, a tak chce rovná práva pro celé lidstvo a přátelí se s lidmi, kteří to vidí stejně.

3. Konzervativní levičák bojuje za práva národnostních menšin tím, že žádá, aby domácí menšinové národy, jako Bretonci ve Francii, Lužičtí Srbové v Německu a Galicijci ve Španělsku, Kurdové v Turecku, Núbijci v Egyptě a Asyřané v Sýrii měli ve své zemi zaručeno jednání na úřadech, školství, kulturu a média ve svém národním jazyce. Novolevičák bojuje za práva Asyřanů ve Francii, Núbijců v Německu, a Kurdů ve Španělsku.

4. Konzervativní levičák vnímá jako základ společnosti komunitu v podobě rodiny, národa a státu, která se má snažit pokud možno co nejvíc doma vyrobit, vyrobené pokud možno co nejvíc doma kupovat, aby z utržených peněz a výrobků mohli co nejdůstojněji žít i poslední členové komunity. Novolevičák vnímá jako komunitu celé lidstvo, a tak chce z pobočných provozů továren své středoevropské země, nacházejících se v koloniích, získat pokud možno co nejvíc peněz na daních pro svou středoevropskou zemi, aby z nich mohla podpořit koloniální zemi, kde v pobočce středoevropské továrny pracují za hrst rýže tamní obyvatelé – a která by si žila jako Eldorádo, kdyby jí pod záminkou zavedení výše popsaného systému zámořské země neukradly všechno nerostné bohatství. Tomuto systému říká novolevičák občanská společnost.

5. Vzhledem k tomu, že si obyvatelé koloniální země jako v Eldorádu nežijí a že se zámořská země k jejich národnímu nerostnému bohatství většinou dostává pomocí válek, putují obyvatelé koloniální země do Evropy a hledají Eldorádo tam. Konzervativnímu levičákovi se to nelíbí a žádá, aby zámořské země zastavily své rabování a obyvatelé koloniální země se mohli vrátit domů, kde se díky svému nerostnému bohatství mohou mít jako v Eldorádu. Novolevičákovi se to líbí a žádá, aby kulturní konstrukty, jako národ a stát, uvolnily prostor globální občanské společnosti.

6. Konzervativní levičák chrání přírodu tím, že je pro něj nepřijatelné, aby zemědělská půda (která je základem potravinové soběstačnosti země) byla umenšována ve prospěch průmyslových a obytných staveb - a žádá, aby se obaly nápojů opět vyráběly ze skla, které je recyklovatelné bez ekologické stopy, a aby ve školách byli žáci opět hodnoceni podle množství sebraných recyklovatelných hmot. Novolevičák poskytuje grant na výrobu jednorázových talířů z listů břečťanu a jednorázových příborů z lógru od kávy, a staví se rezolutně za to, aby v každé skladištní oblasti v polích byly zdravé prolézačky a houpačky pro děti.

7. Konzervativní levičák bojuje za práva žen tím, že žádá, aby ženy mohly projevit své ženství tím, že budou po národním způsobu přechylovat své jméno, oblékat se, jak chtějí, a vdávat se, za koho chtějí. Novolevičák bojuje za práva žen tím, že žádá, aby se žena mohla jmenovat jako chlap a aby bylo do země vpuštěno náboženství, které jí nařídí zahalit se a vzít si toho, koho chce její otec.

8. Konzervativní levičák bojuje proti zneužívání žen tím, že chce odstranit ekonomický systém, v němž se žena, chce-li být v práci oceněna jako muž, musí se svým šéfem vyspat. Novolevičák bojuje proti zneužívání žen tím, že vyzývá všechny ženy, které byly zneužity před padesáti a méně lety, aby toto zneužití publikovaly na Facebooku.

9. Exponenciální rovnice stávajícího systému říká, že čím vyšší je věk zaměstnance, tím víc je diskvalifikován z pracovního procesu. Konzervativní levice proti tomu bojuje snahou o snížení věku, kdy lidé budou moci pobírat důstojný důchod, stávkami a občanskou neposlušností lidí, oblečených ve žlutých vestách. Novolevice proti tomu bojuje skrze GDPR a neudávání data narození na webových stránkách.

10. Konzervativní levičák bojuje za práva lidí s jinou sexuální orientací tím, že pro ně žádá registrované partnerství, aby svého partnera mohli navštívit v nemocnici a po smrti po něm dědit - a ve šťastných dnech s ním se svou orientací tiše žít bez netolerantních útoků většiny. Novolevičák bojuje za práva lidí s jinou sexuální orientací tím, že pořádá akce, během nichž se maškary, přestrojené za homosexuály, bisexuály, transsexuály, asexuály a metrosexuály, vzájemně bičují, přičemž za zvuku písně We are the champions řehtají řehtačkami. Kromě toho pro ně žádá vlastní menšinová WC, školy, rodiny, církve a porodnice.

11. Konzervativní levičák v rámci svobody slova žádá, aby kamenná média, tak jako v kmotrovi, nevlastnilo jen pět rodin a aby když se v médiích řekne, že ten nebo onen je pičus, se onen pičus mohl taky bránit. Novolevičák v rámci svobody slova žádá, aby bylo zákonem zakázalo říkat, že je někdo pičus, protože novolevičák si myslí, že pičus patří k menšině, a tudíž jde o nekorektní diskurz.

12. Konzervativní levičák exkluzivně bojuje za kvalitní školství, zdravotnictví a sociální péči zdarma ve všech typech škol, nemocnic a sociálních zařízení a žádá důstojné příspěvky na domácí učení a péči pro ty, kdo své blízké za tím účelem nechtějí dávat do ústavů, není-li to nutné. Novolevičák inkluzivně bojuje za to, aby se všichni vzdělávali, léčili a pečovali o všechny dohromady bez rozdílu vzdělání a zkušeností.

13. Konzervativní levičák do všech zastupitelských orgánů volí kandidáty, kteří podle něj alespoň přibližně vypadají jako levice. Pokud žádní takoví kandidáti nejsou, nevolí vůbec. Novolevičák mobilizuje všechny slušné lidi, aby volili lidskoprávního velkostatkáře, který nejraději jezdí do země, známé tím, že je v ní oblíben trest smrti ukamenováním, anebo dobročinného textaře, který proslul tím, že si v minulosti založil síť gamblerských heren. Především ale novolevičák žádá potenciálního voliče, aby šel za všech okolností volit, a stvrdil tím, že se neochvějně staví za existující systém. Novolevičáka k tomu nutí jeho novolevicové vychování, které nabyl z absolvovaných soukromých škol a ze sledovaných veřejnoprávních médií, jež vlastní nejbohatší korporátní oligarchové světa.

 

Vložil: Tomáš Koloc