Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiérem Bartoš nebo Fiala? Nenechte se vysmát. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.06.2021
Premiérem Bartoš nebo Fiala? Nenechte se vysmát. Komentář Štěpána Chába

Foto: FTV Prima

Popisek: Ivan Bartoš a Petr Fiala, potenciální budoucí (spolu)premiéři země

Obě koalice, které se nám rozlézají ve Sněmovně, už na jisto šermují s tím, že jejich lídři budou premiérem příští vlády. Ale předvolební průzkumy vypadají úplně jinak. Ve hře je i Miloš Zeman a jeho sliby, které nejde brát na lehkou váhu.

Prezident Miloš Zeman totiž přislíbil, že po volbách dá do rukou pokus sestavit vládu vítězné straně. Nikoliv koalici. Takže i když, jak předvádějí průzkumy, vyhraje volby koalice Pirátů se Starosty, rozhodně jim to nedá automaticky do rukou sestavování budoucí vlády. Obě strany by podle dnešních průzkumů měly méně hlasů, než samostatně stojící hnutí ANO Andreje Babiše. A Andrej Babiš by, čistě teoreticky, mohl příští vládu sestavit s ČSSD, KSČM a SPD. Příliš fantaskní představa? V jakém smyslu, když vezmeme v potaz, že podobný slepenec nesourodých stran, které by se do týdne rozhádaly, nabízí dvě sněmovní koalice Pirstanu a Spolu? A že budou muset jít po volbách do holportu, to je bez diskuze. Jinak vládu nesestaví.

My máme premiéra, ne, my máme premiéra

Jejich vztah už nyní definoval Zbyněk Stanjura. Na tiskové konferenci o vyvolání nedůvěry vládě Andreje Babiše se na závěr novináři ptali, kdo bude po volbách premiérem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš to obešel nicneříkajícím a diplomatickým: „Já bych skutečně nepředbíhal s tím, co bude po podzimních volbách. Ta otázka, kdo bude premiérem po volbách, jejichž výsledek je v nedohlednu, není na stole a není vhodné na ni odpovídat,“ pravil. Ano, není to na pořadu dne a není vhodné na to odpovídat. Jenže tu se k mikrofonu naklonil Zbyněk Stanjura z ODS a pronesl: „Myslím, že jsme soupeři a my uděláme všechno pro to, aby premiérem byl Petr Fiala,“ řekl.

Ustoupí předseda ODS Petr Fiala galantně a nepoliticky a vezme jen Ministerstvo školství? Ale ne, na něj si brousí zuby Andrea Hoffmanová od Pirátů. Jak pravila, tak se chystá školit mužstvo ve školních lavicích v rozpoznávání dezinformací a učit je kritickému myšlení. Jako všichni kolem, sleduji a registruji, ač je mužstvo po každé takové snaze o notný kus jízlivější a zdezinformovanější. Ne, ne, Petr Fiala už, stejně jako Ivan Bartoš, informoval, že se stane premiérem. Oba se jím stanou. Neskončíme jako u Zelených, že bychom měli dva spolupremiéry? Zelení, v rámci diverzity, mají dva spolupředsedy, ženu a muže. Kdyby Zelení vyhráli volby, rotují nám na premiérské sesli dva moudří lidé, nikoliv pouze jeden. To je rozhodně výhoda. Více hlav více ví.

Ale o povolebních náladách a koalicích rozhodují malé strany. Čím si tedy už teď můžeme být jistí, je, že o tom, kdo usedne na sesli premiéra, rozhodne Přísaha nebo Trikolóra. Tedy ta ze stran, která se do Sněmovny došplhá a ke komu se přikloní. Šlachta půjde s koalicemi, Trikolóra proti nim. Protože Šlachta s Babišem nepůjde, Trikolóra zase nepůjde s Piráty. Je to, jako vždycky, jen volba menšího zla. Jak na úrovni voličů u uren, tak u povolebního dohadování o příští vládě.

Letošní předvolební kampaň bude ostrá

Tsunami předvolebních kampaní, která se k nám žene, bude likvidační. Budou padat ta nejhorší obvinění. Obě koalice a jim spřátelená média už rozjela Čapí hnízdo a to je rozhodně povel k tomu, usednout, zásobit se pocornem a těšit se na představení. Kam se na tohle bude hrabat Ordinace v Růžové zahradě. Sledovanost bude strhující, vyplave veškerá myslitelná špína. V rámci boje o koryta, předpokládám, bude vyhlášena válka Rusku, budeme označeni za špinavce a dotační veksláky Bruselem, Německo na těch pár měsíců začne, pro jistotu, hledět jiným směrem a svým ignorováním našich předvolebních kampaní předejde vyhlášení války (případně předání naší země do jejich protektorských rukou). Snad bude Německo moudré. V rámci zachování naší státnosti bych doporučoval, aby se volby odestály už příští týden. Z legislativního hlediska nesmysl, z toho lidského logické. Co za politiky se šplhá do Sněmovny, víme, můžeme tedy kvalifikovaně rozhodnout už nyní. I bez vší té špíny, která se na nás chystá vytrysknout.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb