Pozdravte jelena, rysa či lišku. Velký výlet nejen pro malé s hádankami, zábavou i poznáním. Testováno na dětech
02.06.2021
Foto: Vojtěch Dundáček (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Lesní zookoutek u hájovny v Chuchelském háji pečuje o zraněná zvířata či opuštěná mláďata, je ale také zázemím pro ekologickou výchovu a lesní pedagogiku
FOTOREPORTÁŽ Zvířátka jsou jedna z tutovek, která zabírá snad na všechny děti. Velmi zajímavou možnost výletu za nimi nabízejí lesní zookoutky, spravované Lesy hl. m. Prahy jako součást Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Slouží jako útočiště pro zvířata, která se nemohou z důvodu nějakého handicapu vrátit do volné přírody, a navazují na tradici výběhů, které lesníci v minulosti zřizovali u hájoven a poskytovali v nich zraněným zvířatům zázemí a čas na zotavenou.
Vzhledem k tomu, že jsou volně přístupné, nabízí finančně nenáročné a příjemně strávené odpoledne a skvělou příležitost přiblížit dětem zvířata naší přírody. My jsme se jednu květnovou neděli vypravili do zookoutku v Malé Chuchli, který máme nejblíž, a popravdě mě velmi zamrzelo, že jsme se sem nevydali dříve. Byl totiž přístupný i během nouzového stavu, protože se nejedná o uzavřený areál.

Do Malé Chuchle se můžete vypravit kdykoli, spousta informací je tu běžně dostupná

Jak to chodí v přírodě, se tu dozvědí i ti nejmenší. Možná vás až překvapí, s jakým zájmem budou naslouchat, až jim o tom přečtete.
Každý týden nová kvízová stezka
Auto je možné zaparkovat přibližně 1,5 kilometru od koutku, což je tak akorát na to vzít to tam i zpět klidnou a pohodovou procházkou. Lesy hl. m. Prahy navíc přibližně od půlky cesty doplňují cestu pro děti kvízovými otázkami, které každý týden aktualizují. My jsme měli sérii, zaměřenou na veverky, a i jako dospěláci jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí. Cestou potkáte i první menší hřiště, kde si můžete udělat malou zastávku a nechat děti pohrát. Cyklisté se sem mohou vydat po cyklostezce A112, která spojuje Velkou Chuchli a sídliště Barrandov.

Nedostatkem rozhodně zvířata netrpí, takže na nějaké 'přilepšování' zapomeňte. Mohli byste jim ublížit.

Po naplnění bříšek následuje siesta. Ani během ní se čtyřnozí obyvatelé zookoutku nenechají zvídavými návštěvníky vyvést z míry.
V souladu s přírodou
Osobně se mi na zookoutku v Chuchli líbí, jak je nenásilně zasazen do okolní přírody. Je vidět, že se mu provozovatel opravdu věnuje. Dětské hřiště je udržované, obsahuje herní prvky, které odkazují na zvířátka (například sestavení obrázků zvířecí rodiny: samec, samice, mládě) a celková atmosféra je velmi příjemná. Menší děti se zde dokážou zabavit na několik hodin běháním mezi houpačkami a výběhy. Najdete tu i základní občerstvení, u kterého je ale třeba počítat s frontou a delší dobou čekání.

Kvízové stezky se každý týden mění, takže se návštěvy mohou klidně proměnit v rodinnou tradici. Vždy tu totiž určitě najdete něco nového.

Potřebujete si trošku oddychnout? Máte příležitost, děti se rozhodně mají čím zabavit.
Pozdravit můžete jelena evropského, prase divoké, rysa ostrovida i lišku obecnou, která se před námi bohužel úspěšně schovávala. Z ptactva mohou děti obdivovat například výra nebo bažanta. Přestože jsou všude upozornění, aby návštěvníci zvěř nekrmili, i tady se potkávají s tragédiemi. Na Vánoce roku 2017 zde uhynula v jednom výběhu laň jelena sika a v druhém koza. Snědly velké množství pečiva od návštěvníků a zemřely na komplikace, spojené se zažíváním. O zvířata je zde dobře postaráno, takže ‘dobroty na přilepšenou‘ od návštěvníků jim spíš uškodí.

Cílem záchranné stanice je návrat pacientů do volné přírody

Když jim ale síly na svobodný život nestačí, najdou tu nový domov
Další pražské zookoutky
Chuchelský zookoutek je největší, kromě něj však záchranná stanice spravuje ještě další tři. Nejstarším je Divoká zahrada Hostivař, která je veřejnosti přístupná už od roku 1970. Před pěti lety prošla renovací, přibyly zde nové výběhy pro zvířata, pěší stezky a vyvýšené vyhlídky a vysazeno bylo i množství zeleně. Potkat tu můžete unikátní bílé daňky, muflony a množství ptactva. Zajímavostí je místní hmyzí hotel, který je největší v České republice. V malém zookoutku Kamýk bydlí kozy kamerunské a walisserské a z voliéry si svět prohlíží bažanti diamantoví. V Kunraticích pak našel útočiště daněk evropský.

Leccos možná nevědí ani dospěláci. Třeba že budky nejsou jenom pro ptáky a není budka jako budka.
Se zookoutky je spojeno i mnoho dalších aktivit Lesů hl. m. Prahy. Pořádají se zde vzdělávací akce pro školy i veřejnost, například komentované prohlídky s krmením, naučný program Lesní zvěř (pro školy), kde si děti na vlastní kůži vyzkouší náročný život lesní zvěře, nebo zážitkový program Noc v lese, spojený s přespáním.
Zajímavosti ze Záchranné stanice hl. m. Prahy:
- V roce 2020 přijala stanice 5186 živočichů, 143 různých druhů
- Mezi nimi byla například labuť, chycená do pytlácké nástrahy na ryby, či muflon, který si pravděpodobně při střetu s autem zlomil nohu
- Malá nesamostatná mláďata tvořila 49 % všech přijatých případů
- Nejmenší ježeček, přijatý v minulém roce, byl starý pouhých 4 až 5 dní
- K nejčastěji zachraňovaným patří mláďata kachny divoké, která se často líhnou v uzavřených dvorech, na střechách nebo terasách, a mámy kachny je pak nemají jak dovést k vodě
- Typickými savčími pacienty jsou mláďata veverek, ročně jich stanice přijme 120 až 140
|
Vložil: Petra Dundáček Božoňová