Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navenek podnikatel, doma je ale za ženskou. Proč syn Žilkové vzdává herectví? Přečetli jsme

29.05.2021
Navenek podnikatel, doma je ale za ženskou. Proč syn Žilkové vzdává herectví? Přečetli jsme

Foto: ČT

Popisek: Vincent Navrátil jako zhýčkaný milionářský synek Alex Braun v kriminální komedii Jana Hřebejka Boží mlýny

V minulých týdnech se objevoval každý týden na obrazovce ČT v seriálu Boží mlýny. V rozhovoru pro MF Dnes herec Vincent Navrátil prozradil, proč se před časem stáhl z veřejného života a také proč začal nedávno podnikat.

Vincent Navrátil se totiž rozhodl sám natáčet filmy. „Založil jsem vlastní produkční společnost s několika kolegy z divadel a od filmu. A natočili jsme vlastní debutový seriál, který jsme si napsali, já jsem ho režíroval, společně jsme v něm i hráli. Začali jsme s tím vším loni – pustit se za časů korony do podnikání za vlastní peníze, geniální nápad, že?“ smál se a přiznal, že pandemie překvapivě jeho profesní posun urychlila. „Víc než kdy dřív jsem si uvědomil, jak nejistou profesí je herectví. Teď už nejde jen o to, jestli se někomu zrovna hodíte do obsazení, ale jestli vůbec můžete hrát. I díky té shodě okolností jsem rychleji dozrál k přesvědčení, že nechci, aby byl mým pánem kdokoliv jiný než já.“

 

navrátil Boží mlýny

Poznáváte ho? Závěrečný díl seriálu Boží mlýny byl přímo přeplněný bláznivými situacemi, převleky, situačními gagy i humornými dialogy; foto ČT

Nechtěl, aby ho showbyznys semlel

Seriál Boží mlýny natáčel s Janem Hřebejkem, se kterým se prý pracuje skvěle. „To můžu osobně potvrdit. A právě i tato zkušenost byla dalším impulzem, abych začal točit vlastní věci. Protože mě ta práce opravdu bavila, říkal jsem si: Hergot, vždyť filmování může být i hezké! Jinde zpravidla, typicky v nekonečných seriálech, když chcete nabídnout něco víc, tak o to nikdo nestojí. Hlavně nekazit partu, nerušit zaběhlost,“ přiznal. Před lety se objevil v Ulici, ale na vlnu popularity nenaskočil schválně. „Chtěl jsem předejít tomu, aby mě showbyznysové prostředí semlelo. Odpozoroval jsem, že se to stávalo mým vrstevníkům, kteří začali být brzy úspěšní, aniž by ještě měli co říct o životě – to zaprvé,“ vysvětlil a dodal další důvod: „Nechtěl jsem být úplně všude, jak se zvlášť v Česku stává – že se objeví tvář, která se vytěží tak důkladně, až se připraví o veškerý šmrnc. Raději půjdu cestou pomalejší, poctivější, ale stálejší, aby za mě mluvila hlavně moje práce. A že teď dávám po čase pár rozhovorů – ano, chvíli se o mně zase teď mluví, ale je to zásluha seriálu Boží mlýny. A já to beru tak, že jsem na něj pyšný, rád jsem byl jeho součástí a rád mu pomůžu v propagaci, takhle pragmaticky se na to dívám.“

 

Navrátil Ulice

V roce 2015 'naskočil' do nekonečného seriálu Ulice jako Tobiáš Sláma. Nový student byl velmi bystrý, jen souboj s češtinou mu dával pořádně zabrat; foto TV Nova

Ve vztahu je za ženu

Jeho přítelkyně Aneta je vědkyně, studentka vysoké školy a je prý jeho opakem. „Exaktní, racionální. Analytická osobnost. A v tom si uvědomím, jací my herci jsme emočně až úchylně přepjatí. V důsledku to vede k tomu, že v našem partnerském vztahu jsem to pak já, kdo říkává: Dej mi lásku, potřebuju pozornost, něhu. Z pohledu citových stereotypů, nadneseně řečeno, já jsem v našem vztahu ta ženská a ona chlap.“ Partnerka ale prý rozhodně nenaplňuje představu brýlaté vědkyně a je neuvěřitelně pilná. „Jenže ona má pak nejlepší výsledky z celého ročníku, což ty ostatní naštve ještě víc. O zkouškovém chodí zásadně na předtermíny. Když si doma čte skripta a já zavadím o ty latinské formulace, mám pocit, že jsou to snad nějaká zaklínadla z Harryho Pottera. Čímž chci říct, že za to, co umí a čemu rozumí, vůči ní cítím neuvěřitelný obdiv.“

 

Navrátil Cesty domů

V patnácti letech si zahrál pubertálního Michala v seriálu Cesty domů; foto FTV Prima

Osamostatnil se brzy

Vincent odešel velmi brzo z domova. „Někdo odchází, aby se osamostatnil, jiný osamostatněný dávno je a odejít z domova ani nemusí. Záleží na konkrétním rodinném nastavení. Tudíž bych se nerad pyšnil tím, že mé osamostatnění bylo důkazem jakési vyzrálosti. Obecně si myslím, že jednou z nejdůležitějších vlastností je osobní zodpovědnost. Za tím jsem si šel a chtěl jsem se i proto postavit na vlastní nohy co nejdřív. A protože jsem odmala pracoval, mohl jsem si to osamostatnění finančně dovolit. To je celé,“ přiznal. Když mu zemřel otec, druhý manžel Veroniky Žilkové Marek Navrátil, nesl to prý statečně. „Ač jsem byl tenkrát v rámci rodiny nejmladší, paradoxně jsem zaujal pozici, kdy jsem uklidňoval ostatní. Svou roli sehrálo asi i to, že můj táta byl velký flegmatik, bral život takový, jaký je, nedělal si o něm žádné iluze – a já jsem to po něm povahově podědil. Zkrátka smrt je něco, co neovlivníte, a nemá smysl trápit se něčím, co už nejde vrátit.“ Jeho otec odešel velmi náhle. „Vzpomínám si, že jsem ve škole složil první z maturitních zkoušek, vyšel jsem ze dveří třídy a dozvěděl se, že táta je v nemocnici s krvácením do hlavy. Než jsem tam dojel, byl už po smrti. Jak se to tak nečekaně a bleskově seběhlo, měl jsem dojem, že je to snad jenom nějaký sen – že není možné, aby se něco v životě změnilo tak dramaticky rychle.“

 

+

Vincent působí velmi vyzrále, když říká, že si uvědomil, že by ho mohlo soukolí showbyznysu snadno semlít. Stejně jako když hovoří o tom, že zjistil, jak moc nejisté je povolání herce, a tak se rozhodl pro dráhu producenta.

Vincent natáčel nekonečný seriál Ulice, díky kterému získal popularitu, ale na druhou stranu vydává svědectví o tom, jak únavné je takový seriál natáčet a jak těžké je zde nějak porušit zaběhlost a rutinu.

Vložil: Michaela Špačková