Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čuně Feri, čuně Feryna a čuňata z A2larmu. Aneb znásilnění veřejného prostoru. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.05.2021
Čuně Feri, čuně Feryna a čuňata z A2larmu. Aneb znásilnění veřejného prostoru. Komentář Štěpána Chába

Foto: FTV Prima (Show Jana Krause)

Popisek: Dominik Feri, od 1. 6. 2021 exposlanec za TOP 09

Dominik Feri ‘znásilnil‘ mladou ženu. Seznámili se na sociální síti Tinder. Tinder je braný jako aplikace, kde si, mimo jiného, dojednávají lidé schůzky za účelem jednorázových sexuálních dobrodružství. Dívka, podle vlastního popisu, přišla i s Ferim a dvěma dalšími do sjednaného bytu, kde proběhla párty, po párty a odchodu dvou ostatních na pokoj, se šla osprchovat do sprchy, kam za ní Feri pronikl a vynutil si sex. Ne každá žena, která jde na párty, chce souložit.

Někdy ne, někdy ano. Je na vzájemné chemii a schopnosti obou partnerů se vcítit do druhého. Dovolím si přizvat do diskuze odborníky přes sexuální právo: „Aby to bylo znásilnění, musí pachatel užít násilí nebo pohrůžky násilí nebo zneužít bezbrannosti oběti. Nekonsenzuální sex (sex bez souhlasu, pozn. red.), který nedoprovází násilí, českým právem jako znásilnění vnímaný není,“ napsal server A2larmBohužel ne u kauzy Feri, ale u kauzy Marie Feryna.

Pro připomenutí – Marie Feryna je transgender muž, který před třemi roky (jak to má teď, nevím a je mi to upřímně jedno) vystupoval jako žena, mluvil o sobě v ženském rodě, zastával se práv transgender osob, vystupoval na feministických přednáškách a angažoval se v sociálním centru Klinika. Jedné noci v Klinice podle vyjádření spolku znásilnil jednu ze soudružek ze sdružení SdruŽeny. Nedošlo k trestnímu oznámení. Vyříkali si to, Feryna se kál. O měsíc později ovšem podle spolku Feryna znásilnil druhou SdruŽenu. Došlo k mediální přestřelce, kde se A2larm postavil za Ferynu s tím, že je nutné ctít presumpci nevinny. SdruŽeny nepodaly trestní oznámení, o to se postaral starosta Prahy 3 Alexandr Bellu, kterému Klinika vězela v žaludku. Policie věc prozkoumala a seznala, že ke znásilněním nedošlo. Nedostatek svědeckých výpovědí, předpokládejme. Takže Feryna se znásilnění nedopustil, oficiálně.

Presumpce neviny je základ? Jak pro koho

Dovolím si opět citovat odborníky z A2larmu: „V našem právním řádu však máme jeden důležitý princip, kterému se říká presumpce neviny a který jde proti bezvýhradné důvěře obětem. Ideálně bychom obviněného měli vnímat jako vinného teprve, až když obvinění potvrdí soud pravomocným rozsudkem. Tento princip jako společnost velmi často porušujeme, přesto má svůj hluboký smysl a není dobré na něj zapomínat. Právě díky presumpci neviny dnes neřešíme konflikty veřejným zostuzením nebo lynčem.“

Krásně to napsali, neřešíme konflikty veřejným zostuzením nebo lynčem. Nebo už je to jinak? Lynč už je povolen? Veřejné zostuzení bez pravomocného rozhodnutí soudu už je veřejně přínosné? Něco napsat u Feriho a něco jiného u Feryny, to je standard? Přičemž se jedná vlastně o totožné případy, kdy si sexuální loudil vynucuje ukojení svých potřeb na člověku, který o to nestojí. U Feryny něco, co bychom měli přenechat soudům (když víme, že SdruŽeny do vlastních řad nevystřelily a na Ferynu trestní oznámení nepodaly), u Feriho nabijeme mediální hnojomety a pustíme se do veřejného zostouzení a lynče.

Dovolím si přičinit poznámku, že jsem si vědom rozdílu mezi volenou službou Dominika Feriho a občansko aktivistickou rolí Marie Feryny. Snažím se poukázat na princip, kde jednomu se měří jinak, než druhému. A před zákonem jsme si přece všichni rovni.

MeToo je prostě chyba

Nelíbí se mi mediální lynč, který se spustil vůči Ferimu. Stojí na principu MeToo. Pokud se Feri dopustil znásilnění, nechť zasedne soud a rozhodne, nechť jeho oběti vystoupí a svědčí. Je to samozřejmě těžké, psychicky neskutečně náročné a zraňující, ale jinak to nejde. Dostali bychom se do středověkých mantinelů práva, kdy byl lynč ulice běžnou praxí. To je křivení práva na spravedlnost v celé společnosti. Feri, pokud to soud uzná, znásilnil. Ale další, kterého mediálně a bez soudů natřeme, už může být obětí prachsprostého lynče bez kouska pravdy. Na Západě se takových odstřelů z veřejného dění bez jakékoliv spravedlnosti odestálo desítky, ne-li stovky. Není vůbec potřeba, aby zasedla etická komise A2larmu a prostě se dle ideologických hledisek rozhodla, že Feri je šmucik a Feryna je cajk.

Neodbytná otázka 

Na mysl se mi ovšem vkrádá neodbytná otázka. Co s Feriho hrubiánstvím vůči ženám, které bylo popsané v A2larmu i Deníku N (ne zmíněné znásilnění, ale jeho loudění intimních fotek, urážení žen a trapná snaha vyslintat se ženě do výstřihu)? Pomáhá taková vyhrocená diskuze a odstřel Feriho k většímu umravnění sexuálních loudilů? Nebo to uzamkne prostor pro bezpečné seznamování, které se nebude podobat chůzi po minovém poli? Nastolí to mezi pohlavími vzájemnou úctu, nebo to nabobtná vzájemnou nedůvěru? Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ukázal světu svou letoru a své životní zkušenosti, když Feriho činnost označil za normální snahu chlapa dostat ženu do postele. Nejsem si tím až tolik jistý. Podle popisů žen, které v článcích zazněly (a není důvod, proč jim nevěřit), se Feri věru choval slintavě, rozhodně ne s galantností gentlemana, za kterého se podle svého mediálního obrazu sám Feri považoval. Možná je tohle ten střet staré a nové doby, kde už není místo pro mediálního gentlemana, který pak v noci onanuje do vzpouzející se ženy svoje naběhlé ego, ale začíná v něm být místo pro prosté a oboustranně chtěné partnerství? Kéž by. Jen ta forma je prostě špatně, protože nabízí účelové i předvolební i kariérní odstřelování nepohodlných, nebo příliš výrazných a silných. A tam se ocitnout nejspíš nechceme. 

Muž jako psanec a mrzák

Dovolím si ještě jednu doušku. Příroda je v lecčems krutá. Mužům dala do vínku mnohdy nepřekonatelný chtíč, který je schopný vypnout úsudek i myšlení a nutí jít prostě rozsévat sémě. Je to v nás jako v koze. Dám příklad z vlastní zkušenosti. Mezi známými mám jednoho sexuálního štvance. Nedokáže odolat a svádí, snaží se dostat pod sukně, slintá do výstřihů. A ne, není to žádný alfasamec, ale (s)prostý sexuální loudil. Jednou jsme poseděli u piva, čárek na účtu přibylo a on se mi u stolu rozbrečel, že už nemůže, nechce, že se štítí sám sebe. Že si s ženou chce povídat jako s člověkem, brát ji jako člověka, ale že se to v něm vždycky zlomí a ovládne ho zvíře. A on nedokáže vidět člověka, ale jen sexuální objekt, který musí dostat. A tak slintá a loudí. Sám ví, že je to role naprosto nedůstojná, ba odporná, odpuzující, ale nedokáže to ovládnout. Ještě ten večer, co mi brečel do piva, se pokusil o úspěch. Bez úspěchu, nutno dodat. Což nemá vyznít jako obhajoba, ale jako prosté konstatování faktu, že příroda je prostě bestie a příležitost pro milostnou báseň pod balkónkem prostě není v její výbavě příliš častá. Ale zase příroda obdařila ženy jednou šikovnou částí těla, tou je koleno. Pokud se loudil posune za hranici únosnosti, je adekvátní reakcí přiblížit koleno maximální možnou rychlosti do jeho rozkroku. Následně zažije několik pro něj dlouhých minut. Používat uvážlivě, ale rázně.

 

Vložil: Štěpán Cháb