Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fiala z ODS a Muskova Tesla na křižovatce dějin. Zkratkou to nepůjde. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.05.2021
Fiala z ODS a Muskova Tesla na křižovatce dějin. Zkratkou to nepůjde. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: ODS, KDU-ČSL, TOP 09

Popisek: Koalice Spolu, Petr Fiala skutečně i pocitově na posledním místě

Předseda ODS se hrdinně přihlásil k nové sektě zvané New Green Deal, kterou prosadila Evropská unie. Green Deal je realita, odpor je marný, diskuze bezpředmětná. Alespoň tak se vyjádřil předseda ODS, lze řešit jen detaily a vyhandlovat si nějakou tu výjimku. Jenže ‘nejbohatší‘ firma světa, Tesla Elona Muska, která naplňuje vlhké sny ekologických aktivistů převlečených za politiky, je na tom ekonomicky všelijak. A podobně na tom budou členské státy Evropské unie po zavedení mechanismů Green Dealu.

Předseda ODS Petr Fiala je kujón. Jde proti vlastním voličům. Asi nějaká nová předvolební metoda, kdy se cíleně rozzuří potenciální voliči příslušné strany a tím se donutí k tomu, aby příslušnou stranu navzdory svému přesvědčení volili. „Green Deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak. Teď musíme využít příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života,“ napsal ve svém příspěvku na Facebooku šéf ODS Petr Fiala.

Green Deal a ti druzí

Přínos Green Dealu je sporadický. Cílem je přejít na ekologicky udržitelnější výrobu, ale pozitivní ovlivnění životního prostředí je sporné, vliv na životní prostředí pochybný. Naše snaha je jako plivnutí do moře. Co zpochybňovat ovšem nejde, jsou ekonomické dopady Green Dealu na všechny obyvatele členských států Evropské unie. Zdraží. Všechno. Energetika, bydlení, výroba, doprava, spotřební zboží, Green Deal se tedy promítne v každé peněžence každého obyvatele. A také v konkurence(ne)schopnosti celé unie a jejích členských států. Výroba podmíněná Green Dealem bude prostě dražší. Snad proto se teď zavádí krutá cla na zboží z Číny? Protože musíme uměle zvednout ceny výroby Číny, abychom mohli konkurovat? Zvláštní, ale ekonomicky hloupé.

K fanatismu bez racionální politiky i diskuze se přihlásil představitel české ‘konzervativní‘ politiky Petr Fiala. Právník Pavel Hausekopf Fialovi pod příspěvkem reagoval citátem protektorátního ministra Emanuela Moravce: „Český národ, chce-li žíti dále, musí přijmouti také víru Nové Evropy, jako kdysi zavčas přijal křesťanství. Český národ nabude ohromné síly a životnosti, bude-li cítit evropsky v novém, lepším smyslu.“ Trefná citace.

Muskova Tesla jede přes emisní povolenky

Ale ilustrujme si mechanismus Green Dealu na ‘nejbohatší a nejekologičtější‘ firmě světa, na Tesle Elona Muska. Je nejziskovější? No, jak se to vezme. „Ze svých standardních aktivit Tesla za první kvartál ‘vyvařila‘ masivní ztrátu 181 milionů USD, tedy si 3,9 miliardy Kč. Pouze prodej emisních kreditů za 518 milionů dolarů a zisk z nákupu a prodeje Bitcoinů (101 milionů) posunul firmu do plusu,“ napsal na webu Autoforum.cz Petr Miler. Ve svém textu vysvětlil, že Tesla žije z politiky, kterou u nás zastupuje právě Green Deal. Z politiky podpory v rámci nastavené ideologie, řekl bych.

Povolenky, využívání toho, že pro evropské automobilky je (zatím) těžké splnit emisní limity, a tak vše obchodují přes Muskovu Teslu. Slovo ‘zatím‘ je důležité. Protože až to evropské automobilky nebudou muset řešit přes Teslu, Tesle rapidně spadnou výdělky. Z toho jde vidět, že Tesla vlastně nestojí na výrobě ekologických automobilů, ale na tom, jak svou ekologickou pozici správně prodat a vydělat na ní. Což je z dlouhodobého hlediska bláznovství. Tesla může skončit bankrotem, což by trochu otřáslo burzou. Ale pokud na takovou politiku přejde celá Evropská unie a její členské státy, neotřese takový bankrot jen burzou, ale celým světem. A my budeme ve středu takového otřesu. Nic, na co bychom se mohli těšit. Čímž neříkám, že Muskova Tesla zbankrotuje. Musk má očividně velké nadání vidět potenciál a vydělat si na kdečem. U politiků je to těžší, to jsou prostě svým založením aktivisté, kteří trpí tunelovým viděním. To Muskovi nehrozí. Nám ano. Musk vidí potenciál, politik vidí jen opozici vůči vlastním slovům. A na tu reaguje vždy ještě větším aktivismem a fanatismem.

Fanatismus u konzervativní ODS?

A vrátíme se obloukem k Petru Fialovi. ODS by měla být, dle vlastního programu, konzervativní, pravicová. Měla by hájit ekonomiku před fanatismem levice. Slovy Petra Fialy se ovšem postavila na barikády levice. A to bez připuštění diskuze. Jak jinak si vysvětlit slova „Green Deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak...“ Už nemá smysl spekulovat. Je to realita. TOP 09 navzdory všem předpokladům pozřela koaliční ODS a zcela ji přeprogramovala.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace