Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někdy se prezident projeví skutečně jako prezident. I s patřičnou pokorou. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.05.2021
Někdy se prezident projeví skutečně jako prezident. I s patřičnou pokorou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hrad

Popisek: Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě srbského prezidenta v Praze omluvil za naši účast na bombardování tehdejší Jugoslávie. A to i přesto, že byl před dvaceti lety sám premiérem České republiky, tedy právě on kývl na naši spoluúčast na jatkách devadesátých let v Evropě. Dá se to považovat za státnické? Ale beze všeho.

Podle Zemanových slov, která pronesl pro ČTK před dvěma roky, mu naše účast na bombardování Srbů s odstupem času připadá jako chyba. Nyní se za onu chybu omluvil i samotným Srbům. A poprosil o odpuštění. Srbský prezident Aleksandar Vučić Zemanovi poděkoval, pravil, že jak on, tak srbský lid mu tato slova nezapomene a poznamenal, že Zeman je první, který takovou omluvu formuloval. Báječné. V kavárně z toho sice bude zase mrzení, ale kdy tam nějaké není, že.

„Jsem známý jako muž, který se před nikým neklaní, jsem někdo, kdo ví, jak takové věci respektovat. Srbský lid na tato slova nezapomene, protože to, co dnes pan prezident řekl o bombardování Srbska, dosud nikdo neřekl. Vděčnost za to bude trvat na věky,” řekl prezident Vučić.

Kosovo je Srbsko

Válka v Jugoslávii. Kosovští Albánci byli podporovaní islamisty, drogovými kartely. Tamní a tehdejší prezident Jugoslávie Slobodan Milošević se nejdřív snaží situaci uklidnit ekonomicky různými ústupky Kosovu. Přesto dochází k bojům. Posléze je v Kosovu regulérní občanská válka. Albánci začínají tvrdit, že Srbové provádějí na Albáncích genocidu. To samé tvrdí i Srbové. Albánští vrazi nebyli potrestaní, srbští si po válce užili svých pár minut slávy u soudu v Haagu a byli exemplárně trestaní. USA a NATO se připojují k Albáncům, začíná válka proti Srbům, které jsme se přikývnutím Miloše Zemana připojili i my. Ze strany NATO dochází i k účelovému bombardování civilních cílů, protože USA chtějí svou intervencí ukázat světu, jaká je síla jejich armády. Po uzavření míru a podepsání smluv se Kosovo zaplavuje Albánci z Albánie. A začíná ‘dočišťování‘, další vyvražďování Srbů.

OSN jako protektor v Kosovu jedná chladně se Srby, velmi přátelsky s Albánci. V Kosovu Američané vybudovali několik vojenských základen. Odtržení Kosova od Srbska pak iniciovaly USA. Svým podpisem vše pak stvrdily ihned Německo, Velká Británie, Francie a Itálie. Tedy jádro Evropské unie. Aby vlezl hluboko do rekta, svým podpisem uznal nezávislost Kosova i náš tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Naše účast na válce v Jugoslávii je smutnou součástí našich novodobých dějin.

Akt zbabělosti

A jak Miloš Zeman nyní řekl, jednalo se o akt zbabělosti, kdy jsme se nedokázali postavit nově nabytému pocitu důležitosti, když nás NATO pět dní před zahájením bombardování vzalo do své party (proč asi). Pak jsme přece museli sloužit. No, nemuseli. Mohli jsme se vůči intervenci postavit a sebevědomě hledat i jinou cestu pro vyřešení krize v rozpadající se Jugoslávii. Sami jsme mohli jít příkladem. Československo jsme dokázali rozvést bez jediné kapky krve. A nyní jsme diplomaticky nejbližšími státy. Zatímco Srbsko cítí křivdu, Kosovo zase nepřekonatelnou nenávist. Je nutné dodat, že Slobodan Milošević při prvních jednáních s kosovskými představiteli v Paříži projevoval dobrou vůli, ustupoval požadavkům představitelů Kosova, nabízel jim autonomii, ale nechtěl připustit, aby se Kosovo odtrhlo zcela. Ale požadavek Kosova byl neoblomný, odtrhnout, okamžitě, zcela. Proč se Srbové bránili, když i v době Jugoslávie bylo Kosovo nejchudší a nejproblematičtější oblastí? No, jako kdyby se obyvatelé kolem hory Říp rozhodli odtrhnout od České republiky. Říp je symbol České republiky. Kosovo je zase z hlediska historie a historických zvratů země nedílnou součástí Srbska.

Postavili bychom se nyní proti naší účasti na podobné válce? Získali jsme za těch 20 let od války v Jugoslávii dostatečné sebevědomí říct ne? Možná ano. Možná i tím, že náš prezident se dokáže omluvit a chápe i svou vlastní historickou vinu. Dá se to vidět i na tom, že bez váhání vyvěsil na Hradě izraelskou vlajku na podporu Izraele, který je pod útokem teroristů z Hamásu. Když si představím na Hradě Jiřího Drahoše, který nám na prezidentskou funkci hrozil, nejsem si jist, jestli bychom nebyli jen pěšáky ve hře jiných a větších. Těmi jsme stále, i za Zemana, jistě, ale alespoň někdo tu má koule na to říct, že ne všechno je a bylo v pořádku.

 

Vložil: Štěpán Cháb