Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máte HIV? Tak hybaj randit, nechráněný pohlavní styk už nebude trestný. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.05.2021
Máte HIV? Tak hybaj randit, nechráněný pohlavní styk už nebude trestný. Komentář Štěpána Chába

Foto: Česká společnost AIDS pomoc

Popisek: Společně proti HIV, ty voe, to je středověk. Teď už to bude jen - společně pro HIV

Celé mé dětství na naši generaci autority všeho druhu křičely, že HIV a s ním spojené onemocnění AIDS je metla lidstva. Chraňte se, bojte se, buďte věrní a střídmí, ječely na nás autority a pouštěly nám videa s umírajícími. A už v tu dobu právního pravěku platilo, že kdo věděl, že má HIV a měl nechráněný pohlavní styk, dopustil se těžkého ublížení na zdraví, nebo pokusu o něj, a následně byl odměněn dle patřičného paragrafu a strávil část své budoucnosti ve věznici. To se má změnit. A to pomocí ‘Vládní strategie rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR‘.

Po případném schválení má být takový vědomý nechráněný sex klasifikován pouze jako přestupek. Takže pokud má někdo HIV a zaskotačí si s člověkem, který o tom nemá páru, může získat třeba pětistovku pokuty? Vypadá to tak. Příslušná změna se nachází pod kapitolou dokumentu, která se honosí titulkem: ‘Snížit výskyt diskriminace, stigmatizace a předsudečné trestné činnosti vůči LGBTI+ lidem‘. O existenci návrhu informoval web Česká justice.

Je to nevyléčitelné, ale...

„Jakkoliv HIV zůstává nadále nevyléčitelné, moderní léčebné metody umožňují významně snížit virovou nálož, což nejen zlepšuje zdravotní stav pacientů, ale omezuje i riziko přenosu viru. V současnosti mohou lidé žijící s HIV víceméně vést normální život a být plně zapojeni do společnosti. Mezinárodní odborné poznatky ukazují, že u naprosté většiny lidských aktivit včetně pohlavního styku není riziko přenosu HIV infekce u lidí s nedetekovatelnou virovou náloží prakticky žádné. V ČR je však nosičství viru HIV považováno za nakažlivou nemoc, jejíž šíření je trestné,“ píše se v dokumentu, který zaštiťuje poslankyně za ANO Helena Válková.

Takže je tu, i přes lékařský vývoj, možnost, že skotačící přenašeč viru HIV svůj dárek přenese i na jinou osobu? Jak sám dokument praví, HIV je nevyléčitelné, sice léčebné metody pomáhají snížit virovou zátěž v těle nakaženého, ale rozhodně ji nedokážou srazit na nulu a garantovat tak, že nakažený nemůže předat svému partnerovi vedle několikaminutové slasti i doživotní diagnózu. Přesto se mají HIV pacienti ‘dekriminalizovat‘. Není to progresivní tak nějak už přes čáru? Z korony, která u drtivé většiny populace proběhla jako nevýznamná chřipka, se dělá prostředek moci, vyhrožuje se likvidačními pokutami za posezení u hospody. A u HIV? Tam je to, zdá se, na pohodu. Pohlavní styk je přímou doručovací službou pro předání viru dál, ale tam, tam buďme shovívaví. Jde přece o utlačovanou menšinu. Tam musíme projevit soucit a toleranci.

V krimu jim není dobře

„Ochrana práv LGBTI+ lidí včetně důstojnosti a tělesné integrity je obzvláště ztížená při omezení na svobodě a závislosti na péči v ústavním zařízení, neboť přísný institucionální režim věznic, cizineckých zařízení a zařízení zdravotnických, sociálních či školských jde proti individuálním potřebám LGBTI+ lidí. Kolektivní charakter omezuje a potlačuje osobní identitu a individualitu. V institucích se navíc LGBTI+ lidé mohou stávat obětí šikany a násilí ze strany ostatního osazenstva a necitlivého chování ze strany personálu. Proto je nutné přijmout kroky, které k nim zařízení a režim v nich učiní co nejvstřícnější. Tyto režimy by však neměly vést k segregaci a izolaci či jinému omezování práv LGBTI+ lidí,“ stojí dále v dokumentu. K tomu uvádí skutečnost, že v západní Evropě sice počet infikovaných HIV klesá, v ČR ovšem stoupl v posledních letech počet o 50 %. A klade to za vinu právě kriminalizaci infikovaných HIV. Nevím, nebude to spíše tím, že jsme se stali velmocí v oblasti porna? Prostě se nám tu sjíždějí prasečkáři z celého glóbu a toto jsou plody jejich práce?

Namachrovaný dinosaurus

Nevím, možná ze mě mluví výchova autorit a křik učitelů, kteří, když už hovořili o reprodukčních metodách u lidí, zaměřovali se prakticky výhradně a jen na nemoci, s důrazem na HIV a AIDS. Z tohoto titulu pak možná na novou a progresivní dobu mluvím a přemýšlím zpátečnicky, ale přesto mi to nedá, abych nezvolal – to jste se pomátli, ne? Bič tvrdého postihu naopak infikované virem HIV drží při zemi ve své touze po ukojení. Vědomí toho, že pro jeden špás může lepit pár let pytlíky v kriminálu, jej prostě zadrží. A to i právě proto, že je mu tam nepříjemně a může být vystaven šikaně. Stejně jako každý, kdo se v kriminálu otočí. Flastr 500,- ho nebude držet vůbec. Opravdu takové nápady pomáhají komunitě LGBTI+?

 

Vložil: Štěpán Cháb