Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svaté slovo platí do zacinkání třiceti stříbrných, pane Duko? Komentář Štěpána Chába

komentář 13.05.2021
Svaté slovo platí do zacinkání třiceti stříbrných, pane Duko? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Kardinál Duka

Popisek: Kardinál Dominik Duka, nynější kardinál, budoucí magnát?

Kardinál Duka převedl na nadaci Arietinum, které předsedá, pozemky v hodnotě 250 milionů korun, jež církev získala v restituci. Nadace Arietinum Dominika Duky nepodléhá přímému dozoru katolické církve v České republice, ale zodpovídá se právě Dukovi a správní radě nadace. S odhalením přišel spolek Kverulant, který se rochní v hledání pochybných čachrů napříč republikou. Na to konto ze spolku Kverulant odcestoval dopis do Vatikánu, kde se Kverulant domáhá nápravy. A jak se zdá, tak nejspíš oprávněně. Jakmile zacinká třicet stříbrných, věci se prostě začnou měnit.

Jedná se o pozemky v Praze. První pozemek má číslo 1768 a výměru 14 418 m2, pozemek 1805 má plochu 16 654 m2. Oba se nacházejí v blízkosti nákupního střediska VIVO Hostivař, poblíž Trojmezí a lesoparku. Tedy velmi lukrativní místo. Dva výše zmíněné pozemky po převodu z majetku církve na Nadaci Arietinum změnily hned majitele a přešly na developersou společnost Central Group. Ve smlouvě mezi developerem a nadací pak stojí, že nadace z tohoto převodu získá část z bytů, které na pozemcích developer vystaví.

Prostor pro nekalosti

„Nadace Arietinum byla založena Dominikem Dukou 19. prosince 2020. Duka nadaci založil jako fyzická osoba a jmenoval se předsedou správní rady. Spolu s ním ve správní radě zasedl, mimo jiné, bývalý politik Antonín Juriga a jeho bývalá sekretářka Linda Dolečková. Oba posledně jmenovaní nyní působí ve vysokých funkcích na pražském arcibiskupství jako Dukovi chráněnci,“ píše Kverulant. Za zásadní pak označil část stanov nadace, kde se sice píše, že arcibiskupství bude mít vliv na složení správní rady nadace, ale členové rady nadace se volí vždy jednou za pět let. Což nyní dává velký prostor pro neprůhledné toky financí.

Jak? Tím, že má nadace velmi všeobecně stanovené formy podpory. Ve stanovách se doslova píše: „...podpora náboženské, duchovenské, pastorační, charitativní, sociální, humanitární, kulturní, vzdělávací, školské a jiné veřejně prospěšné činnosti související s posláním římskokatolické církve...“ Pod takovou definici se může skrýt prakticky cokoliv, podotýká Kverulant.

Vatikánské kontakty

Spolek Kverulant poslal dopis do Vatikánu. Proč? Veškerý majetek římskokatolické církve spadá pod správu Vatikánu a jakékoliv jeho převody a prodeje, které přesahují sumu 40 milionů korun, musí Vatikán také schválit. K čemuž podle Kverulanta nedošlo. Církevní právo tak bylo porušené a Kverulant doufá v to, že Vatikán smlouvu zneplatní. V tom, že je celé šachování s pozemky možný tunel, přesvědčuje Kverulanta okolnost, že pokud by si církev chtěla zřídit nadaci, zřídila by si ji sama a ta by jí také byla cele podřízená. Také je podle Kverulanta zarážející, že pozemky jsou v současnosti vedené jako orná půda, ale jsou těsně před převodem na stavební parcelu. Tím se jejich hodnota podstatně zvýší. Proč tedy církev nepočkala? Proč tak na honem?

Obrana arcibiskupství

Pražské arcibiskupství tvrzení Kverulanta označilo za praktiky dezinformačních webů. Zakladatel a provozovatel Kverulanta Vojtěch Razima je bývalý zaměstnanec arcibiskupství a podle téhož arcibiskupství se mstí za to, že byl vyhozen pro neplnění svých povinností. A tedy hledá jakoukoliv záminku k tomu, aby mu mohl ublížit. Na druhou stranu by si ale falešným obviněním Kverulant vysekl nejen ostudu, ale i soudní stání, které by jej mohlo stát existenci. 

„Nadace Arietinum byla založena kardinálem Dominikem Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského. (...) V žádném případě se nejedná o 'soukromou nadaci', jak demagogicky tvrdí Kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně propojený s Arcibiskupstvím pražským,“ přičinilo k celému tématu dotčené arcibiskupství.

Tunýlek, nebo láska k bližnímu?

Teď je otázkou, jestli si kardinál Duka se svými chráněnci zajišťuje příjemně strávený zbytek života, nebo jestli je to jen sled velmi špatných rozhodnutí a podivného řízení, které má vést k tomu, aby Nadace Arietinum posunula království boží o kousek blíž k realitě. Ale pokud mohu mluvit z vlastní zkušenosti, tak se kloním k první možnosti. Kdysi jsem, blahé paměti, pomáhal v obecně prospěšné společnosti Světýlko. A právě přes Světýlko jsem pro jednu rodinu ve velké nouzi oslovil, mimo mnohých jiných, i pražské arcibiskupství. Nad jejich odpovědí jsem kroutil hlavou několik dní. Rodina s malými dětmi před vystěhováním, které hrozilo bezdomovectví, která měla hlad a byla ne vlastní vinou prokazatelně ve velké nouzi. Co na to pražské arcibiskupství? Doporučilo, ať se rodina obrátí na svého nejbližšího duchovního, že za světskými strázněmi je většinou mizerné duchovní ukotvení a vedení. Parafrázuji, už je to let, kdy jsem nad odpovědí pražského arcibiskupství seděl jako u zjevení. Ochota pomoci byla nulová. Naprosto. Z odpovědi byla cítit taková divná pachuť cynického velkopanství. Ano, Husa na tu zpovykanou římskokatolickou církev, to už razím leta letoucí.

 

Vložil: Štěpán Cháb