Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marcela Dvořáková: Srovnáváte nesrovnatelné. Kandidujte na generálního ředitele a uvidí se. Vaše dopisy

08.05.2021
Marcela Dvořáková: Srovnáváte nesrovnatelné. Kandidujte na generálního ředitele a uvidí se. Vaše dopisy

Foto: Se svolením: Česká pošta

Popisek: Česká pošta

Česká pošta minulý rok ukončila své účetnictví v červených číslech. A to ve výši 1,38 miliardy korun českých. To není málo. Skutečně není. Přičemž do roku 2017 Česká pošta vykazovala kladná čísla v čistém zisku. Kde se stala chyba? Proč to začalo kolabovat a s rokem 2018 přišlo první manko ve výši přes 180 milionů, další rok přes 360 milionů a k loňskému roku už 1380 milionů? Náš komentátor Štěpán Cháb za vzrůstajícím dluhem vidí neschopnost vedení. Naše čtenářka Marcela Dvořáková na to má jiný názor. Nahlédněte...

„Na České poště pracuji dost let na to, abych měla určitý nadhled,“ napsala nám Marcela Dvořáková a pokračovala: „Tak jen vzkaz pro autora článku... Přihlaste se do dalšího výběrového řízení na post našeho generálního ředitele, když máte ve všem tak stoprocentně ‘jasno‘. A až na této pozici odvedete pro klienty alespoň to, co náš nynější generál, pak před Vámi smeknu. Vypisovat o něčem, čemu nerozumíte, mi přijde tak trochu zcestné.“

Na konto jsme v reakci napsali, že její nesouhlas rádi zveřejníme, jestli nechce své námitky rozšířit. Jak sama napsala, ráda nám vyhoví a poslala další psaní: 

„Dobrý den,

ráda Vám vyhovím...

- dle Vašeho tvrzení máme dominantní postavení na trhu, zcela jistě myslíte balíkovém, když zmiňujete ostatní přepravce. Pro Vaše info, trh je otevřen.

- máme, dle Vašeho sdělení i výjimečné postavení u státu, včetně dotací. Jste schopen citovat přesně a věcně, o které výjimky a dotace se jedná?

- soukromí konkurenti versus Česká pošta... Lze to srovnávat? Vážně si na to troufáte? Zkuste dojít za majiteli těchto firem a nabídnout jim veškeré, jak sám tvrdíte, státem dotované služby včetně všech kamenných poboček a mzdových nákladů na zaměstnance v nich. Pokud se Vám podaří ‘ukecat‘ někoho z nich, jste u mě frajer.

Mám pocit, že už i Vám musí docházet, že srovnáváte nesrovnatelné. Je to stejné, jako srovnat špičkovou plastickou chirurgii s okresní nemocnicí. Ano, i v okresce mi zašijí ránu, mám tam vše, včetně márnice, ale...

Ať je to jak chce, já osobně vidím přínos nynějšího generála v tom, že se zajímá o to, co klient požaduje, viz balíkový trh. A ze dne na den růže z poupěte nevykvete ani Vám,“ napsala Marcela Dvořáková.

 

Marcela Dvořáková má pravdu, srovnávám nesrovnatelné a do věci nevidím natolik, abych mohl vynášet příkré soudy. Do vedení České pošty nevidím. Jsem rád, že máme jednu z nejhustších sítí poboček pošty na světě. Ne z ekonomického hlediska, ale z jisté snahy nevyrvat z vesnic i to poslední spojení s civilizací. Sám jsem z malé vsi a vím, že pošta byla středobod. Tam se nakonec vždycky sešlo celé ‘vedení‘ vesnice a rozebralo se první poslední, tam se odehrávala dramata, musím to vědět, má matička byla poštmistrová a mnohých dramat jsem byl svědkem. Když poštu zrušili, utrpěla tím tak trochu pospolitost vsi (když pak zavřel hostinský s tím, že mu nebude nikdo zakazovat kouřit v jeho vlastní hospodě, přesunul se společenský život na vsi už dočista do undergroundu, protože už v ní nezůstalo nic).

Chápu obhajobu České pošty a sám se k ní stavím. Jen se s naivitou mně vlastní pozastavuju nad astronomickým dluhem pošty, který za poslední rok vykázala a který se s ní táhne už třetím rokem se vzrůstajícími tendencemi. Chápu, že srovnávat soukromé přepravní společnosti s Českou poštou je trochu kopanec, protože soukromník si z trhu vyzobává to, co je pro něj zlatý důl, zbytek rád nechá na České poště, které se pak mezi prsty směje. A Česká pošta musí, je to definované v zákoně. Pro to ‘musení‘ má ovšem od státu garanci úhrady za takzvanou univerzální službu. Za tu má náhrady půl miliardy korun ročně. Úhrada se má zvednout o jednu miliardu. Jen se čeká na schválení Evropské komise, ke kterému by mělo dojít letos. Pak by se mohla Česká pošta opět vyšvihnout do černých čísel. Navíc se pošta chystá rozprodat ve veřejných dražbách zbytný majetek, který má odhadem hodnotu 2,7 miliardy. Pak chce pošta přikročit k propouštění až 7 000 zaměstnanců a zároveň některé pobočky zautomatizovat, udělat je samoobslužné. Jistě na tom velice ušetří.

Jen dodám vlastní zkušenost. Ministr vnitra Jan Hamáček trvá na tom, aby se nesnižoval počet poboček. Předpokládám, že tedy dojde k jejich automatizaci, samoobslužnosti. Vznikne tím dojem, že pobočka pošty byla zachována. Ale zůstane zachovaný i duch České pošty? Na vsi poštmistrová nezastávala jen funkci doručovatelky, ale zároveň obecního psychologa, sociální pracovnice, důvěrnice i jisté formy policie. Poštmistrová na vsi, to byl post leckdy vyšší než post starosty. To už se zčásti povedlo zabít. Bojím se, aby něco takového nezmizelo už nadobro. Motorizovaná poštmistrová, která nestíhá ani toaletu, to už není nic, než uhoněný člověk, který nemá na nic a na nikoho čas.

Takže vlastně ano, omlouvám se za svůj příkrý odsudek vedení České pošty a děkuji Marcele Dvořákové za dobře mířený pohlavek. Padl na úrodnou půdu. Jen stále tápu v tom, proč té poště tak tragicky narostl dluh.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace