Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novinářská branže i politika brousí o dno. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.05.2021
Novinářská branže i politika brousí o dno. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Agent a ministr vnitra Jan Hamáček

Server Seznam Zprávy přišel s obviněním, že ministr Jan Hamáček chtěl případ výbuchu ve Vrběticích a možného zapojení ruských agentů vyhandlovat za milion vakcín Sputnik a summit prezidentů USA a Ruska v Praze. Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa přislíbil, že ve čtvrtek odpálí v kauze Hamáček bombu, která všechny přesvědčí. A odpálil. Jenže bomba se jaksi nekonala.

Janek Kroupa totiž odpálil svůj nejmenovaný zdroj (kterým se podle vložených nápověd stal hejtman pardubického kraje za ČSSD Martin Netolický, ten to následně i potvrdil), který na zmiňovaných schůzkách ministra vnitra a šéfů tajných služeb nebyl, jen pohovořil s Hamáčkem ten den dopoledne. O schůzce Netolický řekl, cituji Seznam Zprávy: „To, co já určitě neumím a nemůžu potvrdit, je záležitost těch Vrbětic. Já jsem to nevěděl (že už úřady vědí o účasti Rusů – pozn. red.). To nezmiňoval vůbec a neříkal mi k tomu vůbec nic. Tu konstrukci výměnného obchodu, nebo něco podobného, to já jsem neslyšel. To mi fakt neříkal,“ uvedl politik o své schůzce s Janem Hamáčkem. Toliko důkazy, které měly položit Hamáčkovu kariéru na krovky.

„Účelem bylo mi v podstatě vysvětlit, jaká je jeho vize zachránit sociální demokracii od volebního debaklu. Vysvětloval mi, že to je cesta oočkovat národ a tak dále. Že Babiš je strašně nas…, protože očkování je jeho téma, ale že on (Hamáček – pozn. red.) na to s…, protože on (Babiš) na něj taky s… Takže prostě že má speciál (letecký) a má tam domluvenou cestu,“ popsal dále serveru Seznam Zprávy své duševní pochody i pochody naší vlády Martin Netolický. Jeho slova nejsou ve střetu s Hamačkovou absurdní hrou na tajného špiona, v které tvrdil, že plány na cestu do Moskvy za Sputnikem pouze fingoval, aby mohl do republiky dostat našeho tamního velvyslance.

Neumím a nemůžu potvrdit

Důkazy, které následovaly po prohlášení Martina Netolického, pak vyrazily dech. Čím? Tím, že žádné další nepřišly. Netolický své svědectví nedoplnil žádnými fakty, jen dohady. Stejně jako Janek Kroupa. Kdybych s něčím takovým přišel před naši šéfredaktorku, roztluče mě v hmoždíři na atomy. Ale třeba ne, uvidíme. Vrhám se do investigace po vzoru Janka Kroupy.

Hlavní hvězdou je Miroslav Poche

Panuje opodstatněné podezření, že za celou věcí je šedá eminence progresivnější části ČSSD Miroslav Poche. Jeho chráněnec Tomáš Petříček byl v rámci vnitrostranického boje odsunut z postu ministra zahraničí do ztracena. A to se Pochemu pochopitelně líbit nemohlo. Nastartoval tedy zadní vrátka. Janka Kroupu. Máme pro to zdroj přímo v ČSSD, který, samozřejmě, nechce být jmenován. Ten Krajským listům řekl: „Nevím, nemohu to posoudit, netuším jak to bylo, ale viděl jsem Pocheho jak nastupuje do tramvaje nedaleko bydliště Tomáše Petříčka. Druhý den jsem zahlédl Martina Netolického, který se usmíval velmi nezvyklým způsobem. U toho říkal, že je potřeba zachránit čest a slávu ČSSD. A že se to musí udělat co nejrychleji, ale nevím, nic mi k puči v ČSSD nedalo klíč, já nic neříkám a nevím. Nějak mi tam do všeho probliknul Janek Kroupa, ani nevím jak.“ V tomto odstavci byla použita nadsázka a ironie. Z části. Ten vnitrostranický souboj v ČSSD za tím nejspíš bude i bez ironie. Jen si nejsem jistý, jestli nám vnitrostranický souboj v ČSSD o to, kdo bude držet klíče od senkrovny, stojí za tu mezinárodní ostudu. Ne, nejsme na prvních stranách jejich deníků. Ale ti správní lidé bedlivě sledují naše chování. A budou vědět, co jsme to za chásku. Nyní nevypadáme moc jako moudrý Švejk, který umí švihnout dobře mířenou poznámkou na účet volaného, ale spíše jako nedokojený Baloun, který byl schopný prožrat se ze svobody až do kriminálu.

Ocenění pro Janka Kroupu

Troufám si tvrdit, že Janek Kroupa prokázal společnosti, ale i novinářské branži, medvědí službu. Ano, je třeba mít politiky pod ostřížím dohledem, rýpat v jejich činnosti a nenechat je sklouznout do nekalostí. Hamáčkovo tvrzení, že plány na cestu do Moskvy jen fingoval, jsou naprosto absurdní a nepochopitelné. Jako z béčkového thrilleru. A je třeba se v nich pošťourat. A kdo jiný, než třeba Janek Kroupa, by to měl udělat, když sedí v mainstreamovém médiu s obrovskými zdroji a kdy sám Kroupa má jistě za mnoho let své práce ty správné kontakty na ty správné lidi. Ale jeho odhalení ohledně Hamáčka vypadají podobně absurdně, jako Hamáčkova vylhaná cesta do Moskvy.

Jediné, co Kroupa zatím předvedl, jsou jen dohady a neurčité a drahošovské (plné slova nevím) vyjádření Martina Netolického, který je v sociální demokracii v opozici vůči vedení (a tedy mu nejspíš nebude dělat problémy vedení i podrazit). Server Seznam Zprávy slibuje, že přijdou další svědectví. I z nich si sedneme prý na zadek (pro DVTV to alespoň tvrdil šéfredaktor tamní redakce Kubík). A pokud to bude stejného kalibru, máme se věru nač těšit. Ale nechme se překvapit, třeba přijdou tvrzení, která Hamáčka na ty krovky dostanou. Pokud to tak bude, Kroupa zaslouží potlesk, zatím to tak ovšem nevypadá.

Zatím to vypadá, že rezignace Hamáčka na pořadu dne nebude. Jen v přímém přenosu budeme sledovat zákulisní a tedy kmotrovský boj o ČSSD a ztrapňování se Seznam Zpráv, které jim v tom budou hrát druhé housle. To, pokud to tak je, není hodno novinářské branže. Janek Kroupa, jak to tak zatím vypadá, snižuje hodnotu novinařiny a dělá z ní pavlač vhodnou tak maximálně pro nepotvrzené drby. A to není dobře. Vůbec to není dobře. Protože pak už to tady všechno můžeme zabalit a prostě na sebe všichni navzájem kydat smyšlený hnůj a odevzdat vládu i správu do rukou nějakého protektora.

 

Vložil: Štěpán Cháb