Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vrbětický handgranát vybuchl ve Strakovce. Umění války opozice neovládá. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.05.2021
Vrbětický handgranát vybuchl ve Strakovce. Umění války opozice neovládá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Moudrost předstírající politici koalice SPOLU

Začínám pomalu získávat pocit, že to, jak se vede předvolební boj, je jen čirá nenávist plná podrazů a flákanců. Server Seznam Zprávy totiž včera přišel s informací, že ministr vnitra Jan Hamáček chtěl v Rusku vyměnit informace související s Vrběticemi za milion dávek vakcíny Sputnik a za summit amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to ale odmítá. A to velmi tvrdě.

A ano, absurdnost takového nařčení je příliš křiklavá. Vědělo se, že BIS předala informace o Vrběticích svému detašovanému oddělení v magazínu Respekt, tušilo se, že notičky obdržel nejspíš i server Seznam Zprávy, přesto na tomtéž serveru novinář Janek Kroupa přijde s podivným obviněním Jana Hamáčka. Ten se prý chystal spáchat velezradu. Jak? Tím, že přijede za carem Putinem, vyžádá si od něj milion vakcín, které by mu tady většina populace i odborných kapacit omlátilo o hlavu, k tomu přidá požadavek, aby se (mírový) summit mezi Ruskem a USA odehrál v Praze (snad abychom těch výdajů neměli málo) a k tomu carovi Putinovi přislíbí, že celou kauzu Vrbětic ututlá, ač o ní ví celá BIS, její šéf Koudelka (který přece Putina k uzoufání miluje nekritickým citem šéfa čučkařů), že o tom ví šéf policie, nejvyšší státní zástupce a v neposlední řadě dva mediální domy, z kterých nenávist k současné vládě vystřikuje i v předpovědi počasí. Přese všechno se Hamáček rozhodne kauzu ututlat. Všichni zmínění by jistě z loajality k Janu Hamáčkovi a současné vládě mlčeli. To je absurdita. Naprostá.

Opozice ve varu

Z opozice se ozval mohutný výtrysk mstivé radosti. Rozhodně ne kritického myšlení, o kterém nám ze stajné opozice tak rádi káží. „Plánovaná cesta ministra Hamáčka do Moskvy byla aktem vlastizrádného charakteru. Je to další z podstatných důvodů, proč tato vláda musí skončit. Nedovedu si představit žádného poslance, který nebude chtít vládě vyslovit nedůvěru,“ pravila vedoucí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vedle ní se postavil Marián Jurečka za KDU-ČSL a zkonstatoval, že máme vládu, která nehájí zájmy a ani bezpečnost naší země.

Jako koalice SPOLU volali po uzavřeném jednání. „Chceme, aby dnes proběhlo uzavřené jednání Poslanecké sněmovny, kam by byli přizváni také šéfové všech tří zpravodajských služeb České republiky, kteří by na jednání podali jasné vysvětlení toho, co se v této věci od 7. dubna odehrávalo,“ dupl si Jurečka.

Uzavřené jednání

A uzavřené jednání proběhlo. Přítomni byli všichni v kauze důležití. A co začalo? Vypustila se nenávistí zubožená zvěř z opozice. A začal řev, obviňování a nejspíš i mnohé výzvy k rezignaci. Na uzavřeném jednání byli přítomni nejvyšší státní zástupce i šéfové obou našich tajných služeb. Účel jejich přítomnosti? Ale ne, žádné další kabelky na vládě. Tři uvedení měli podat poslancům své vyjádření k celé kauze Vrbětice. Nedostali se ani ke slovu, protože opozice zasekala celé jednání panoptikem svých poslanců, kteří toho měli tolik na srdíčku. Když nenávist přetéká, musí se ventilovat, to je přece srozumitelné.

„Styděl jsem se za to, jak to probíhalo, za ten způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Strávili na tom hodiny, týdny, měsíce času, dospěli jsme k nějakému řešení. Místo toho, aby se jim dostalo poděkování, a teď nehovořím o sobě, ale o policii, BIS, příslušném dozorovém státním zástupci, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu,“ komentoval následně celou věc nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Drazí opoziční politici, nepřeháníte to s tou nenávistí už trochu? Měli byste být v pozici moudrých, ale nějak už vám to nejde ani předstírat. Celé to páchne ricinem.

 

Vložil: Štěpán Cháb