Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká pošta má manko 1,38 miliardy. Asi kvůli korupcím na slunci. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.05.2021
Česká pošta má manko 1,38 miliardy. Asi kvůli korupcím na slunci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Česká pošta

Popisek: Česká pošta

Představte si, že máte naprosto dominantní postavení na trhu, nejširší a nejdostupnější pokrytí na území celé republiky, že máte zákazníky, kteří o vás ví a jste u nich zapsaní jako tradice. A navíc požíváte výjimečného postavení u státu, který vás bez velkého halasu dotuje, abyste se měli ještě lépe. Co uděláte? Jistě, budete pod sebou mít firmu, která bude trhat rekordy ve výdělcích, spolehlivosti i oblíbenosti. Ale ono to tak není. U České pošty už zase a znova.

Česká pošta skončila účetnictví za minulý rok s mankem 1 380 000 000 korun českých, což je pěkný výsledek, když vezmeme v potaz, že minulý rok ještě hospodařila s mankem o jednu miliardu korun menším. Na vině je prý covid. A nejspíš i erupce na slunci a nedostatek uhlovodíku u hvězdy Alfa Centauri.

Výdělky

Věc je to podivná. Soukromí konkurenti České pošty v záporných číslech nekončí. Naopak, covid jim nahrál do karet, protože se většina nákupů za minulý rok odehrála přes internet. A k tomu byla potřeba doprava. Placená. I Česká pošta oznámila ve svém výčtu naprostého fiaska za minulý rok, že se jí výdělek za balíkové služby díky pandemii zvedl, a to o téměř půl miliardy korun navíc oproti roku 2019. O téměř 100 milionů stoupl poště zisk za datové schránky a Czechpoint. I mezinárodní zásilky zvedly poště zisk o 322 milionů korun. Přesto má manko 1 380 000 000 korun českých.

Propady

Česká pošta hlásí, že jí klesly příjmy za listovní zásilky. Na rukou psané dopisy si v této době už hraje málokdo. Příjmy tak klesly za minulý rok o 277 milionů korun. Ani poukázky už nejsou v kurzu. Velké množství lidí prostě preferuje peníze na účtu. Tady klesl poště výdělek o 55 milionů korun. Manko poště udělala i Poštovní spořitelna, a to 345 milionů korun.

Covid

„Náklady na covid se výrazně projevily do hospodaření České pošty. Jen omezení provozu poboček připravilo Českou poštu o výnosy ve výši 191 milionů korun, přímé náklady na boj s covidem v podobě nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků představují za dvě první vlny 122 milionů korun. Odměny zaměstnancům za ztíženou práci během covidové krize představovaly 364 miliony korun,“ napsala Česká pošta ve svém hlášení.

Dovolím si zkonstatovat, že to je neskutečná nehoráznost. Podnik, který je dotován státem a má největší a nejpřístupnější pokrytí v republice, se ocitne ve ztrátě, kterou kdyby zažila soukromá společnost, jde prostě od válu. Může se zdát, že to volá po privatizaci České pošty. Soukromý sektor by přece nedopustil, aby byly ztráty natolik zdrcující. Ale nebylo by daleko lepší, kdyby Česká pošta využila svého potenciálu (tradice, dostupnost) a prostě se postarala o to, že bude zisková, nikoliv ztrátová? Ale jistě, to už se zkouší třicet let.

Platy

V roce 2016 bral generální ředitel České pošty pevnou mzdu 3,78 milionu ročně, což činí 317 tisíc měsíčně. K tomu měl pohyblivou část mzdy ve výši 4,23 milionu korun. K němu bylo přisátých 1800 manažerů, jejichž měsíční plat neklesl pod 100 000 korun. To už je nějakých peněz. „Tolik snad nebere ani premiér, ani ministr nebo prezident. Je to sice velká firma, ale od toho má ředitele a jejich ředitele, jde zhruba o 1800 lidí ve smluvních mzdách, všichni berou kolem sto tisíc,“ řekl v roce 2016 pro iDnes Evžen Dvorský, předseda stávkového výboru, který bojoval za vyšší mzdy běžných zaměstnanců.

Podle výčtu hvězdného managementu České pošty se může zdát, že ta si do vedení navolila ty nejlepší z nejlepších, které i nadmíru pěkně platí a jejichž úkolem dlouhodobě je, že zlepší situaci České pošty jako takové. A výsledek vidíme. Propad, manko a neodolatelný pocit, že Česká pošta je prostě průtok na peníze z veřejného rozpočtu, a tedy z peněženek obyvatel. Takže ano, dostali jsme se permanentními propady až do situace, kdy je nejspíš skutečně potřeba vyžadovat privatizaci České pošty. Protože stát to prostě neumí. Neumí to. Neumí to. A nápravy se nedočkáme. Od roku 2018 je generálním ředitelem České pošty Roman Knap. A i on přišel s vizemi a představami, jak tu bezednou díru udělat ziskovou. A tady je výsledek. Loni v mínusu přes 300 milionů, letos v mínusu o další miliardu navíc s tím, že za to může covid. Opravdu? Není to jen neschopnost? Nebo všehoschopnost? Převážet věci z jedné adresy na druhou snad není zase takový problém, ne?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace