Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když nemáš co říct, mluv, když máš co říct, mlč. Sestřelili Igora Chauna. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.04.2021
Když nemáš co říct, mluv, když máš co říct, mlč. Sestřelili Igora Chauna. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Igora Chauna

Popisek: Igor Chaun, režisér, studentský rebel z roku 1989 a tělem i duší milovník duchovna

Nedávno zrušili youtubovou stránku GoschaTV. Vedl ji a provozoval Igor Chaun. Režisér, milovník objevování tajemství duše, hledač svatého grálu. Člověk, který se svou tvorbou, ale i svým životem, ptal – proč jsme tu, kdo jsme, kam patříme – a nacházel odpovědi, kde figuroval Bůh, láska, odpuštění a dobrota srdce. Za deset let na svém kanálu představil 1 800 jedinečných videí, která se pyšnila 43 miliony shlédnutí a 90 tisíci odběrateli. Frnk. Je v prachu. YouTube se rozhodl, že Chaun porušuje pravidla komunity.

Čím je porušil? Trest na něj dopadl za tři videa. První mělo titulek - „Primář Musil odvolán za pravdu o KORONAVIRU???“ Divoký titulek, takový moc vybízející, já bych ho nepoužil. Ale obsah videa si dokážu představit. Jednalo se o lékaře Ctirada Musila, svérázného primáře hranické nemocnice, který prolétl médii díky svému smýšlení o koronaviru. Nebyl jím, jemně řečeno, příliš nadšen a mnohá opatření zpochybňoval. Proč ne, je to lékař, přispíval do diskuse, která byla v tu dobu, a stále je, velmi jednostranná. Ctirad Musil byl za své povídání na internetu degradován z primáře na běžného lékaře.

Petice lékařů a ban

Druhé video se do éteru nahrnulo pod titulkem „Otevřený dopis lékařů VLÁDĚ A PARLAMENTU ČR!“ Video bylo podkladem pro petici, kterou podepsalo na 80 tisíc lidí a kterou sestavili lékaři skeptičtí vůči koronavirovým opatřením. Pouze opatřením, nikoliv koronaviru samotnému. Třetí video se honosilo titulkem „Psychopati v politice v době koronaviru – MUDr. Jan Hnízdil a Bc. Michal Tříska.“ Předpokládám, že se jednalo o rozhovor se zmíněnými pány. Doktora Hnízdila jde stěží označit za teroristu, který ohrožuje mravní zdraví naší milé mládeže. Ale za lékaře, který prostě, v tomto případě, nesouhlasí s opatřeními proti koronaviru. Na což má, dle naší legislativy, které vévodí Ústava, nezcizitelné právo. Stejně jako Igor Chaun se tomuto tématu věnovat a rozšiřovat jej mezi své diváky. Jsme stále v režimu svobodná společnost? Nebo to s koronavirem skončilo a my jedeme nějakou postiženou formu zdravotnické diktatury?

Přesto Chaun za publikování těchto tří videí dostal zaracha. Pravděpodobně na věky. Sice se Igor Chaun odvolal, sepsal dokonce petici, kde se dovolává pomoci svých sympatizantů. Ale víme jak to chodí, ke korporaci se člověk nedovolá. Je hluchá. A většinou jede přes automatizované algoritmy, které blokují tak nějak bez uzardění i přemýšlení. Však algoritmus se do světové literatury nezapsal jako někdo, kdo by přemýšlet vůbec uměl.

Herní závislák

Když nemáš co říct, mluv, když máš co říct, mlč. Nějak tak by se dala shrnout dnešní doba. Ve známost mi padl jeden puberťák, který se stal závislý během všech těch lockdownů na herních videích na YouTube. Co jsou herní videa? Youtuber se natáčí u toho, jak hraje počítačovou hru. A mluví do toho, komentuje své hraní hry. Puberťák, nehlídán, trávil hodiny, desítky hodin sledováním tohoto hráče. Jen sledoval, jak po monitoru pochoduje panáček a mečem nebo kulometem kosí nepřátele a do toho se ozýval nadšený hlas youtubera, který vykřikoval: „Teď ho sejmu, hajzla.“ Taková tvorba je podporována a ničemu nepřekáží.

Otázky, po kterých následuje vynucené ticho

Igor Chaun hledal ve svých videích jiné cesty, většinou duchovního ražení. Byl otevřený, přející, permanentně pro život rozjuchaný. A lidem prokazatelně pomáhal objevovat sebe samé. Nepropadat skepsi a zoufalství, ale vidět světlo ne pouze na konci tunelu, ale i během té velkolepé jízdy, kterou nazýváme životem. Pár jeho videí jsem zahlédl a měl jsem u toho pocit, že by vše spravilo, kdybych Chaunovi prokopl pozadí. Z čehož usuzuju, že jeho videa byla skutečně dobrá, protože jakmile můj cynický skepticismus plný ironie narazí na skutečné slunce v duši, mám chuť křičet, ale u toho tuším, že pro mnohé a mnohé jiné lidi to má neskonalou hodnotu a potřebují taková videa (knihy, přátelství, život), aby se nezbláznili.

A to Chaun bezesporu nabízel. A u toho sem tam pochyboval. V poslední době o opatřeních proti koronaviru. Což je naprosto v pořádku. Naprosto a v pořádku. Česká legislativa ono naprosto a v pořádku zaručuje. Proto je akce společnosti Google, která vlastní YouTube, v rozporu se zákony České republiky. A Česká republika by měla své zákony proti zvůli nadnárodní korporace uplatňovat. Protože pokud si z našich zákonů začne nadnárodní korporace dělat hadr na podlahu, končíme s veškerou svobodou a do budoucna už nám nezbude nic jiného, než sledovat na YouTube nějakého gamblera. Nebo humorná zviřátka. Rozhodně ale nikoho, kdo by chtěl něco říct a stát si za tím i navzdory nesouhlasu.

Igor Chaun se domáhá u Google nápravy. I proto sepsal petici, pod kterou se můžete podepsat ZDE. Nejde jen o Igora Chauna, jde o odpověď korporaci na její snahy umlčovat. Což nemůže a nesmí dělat navzdory zákonům České republiky.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb