Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě lásky mu předčasně vzala smrt. Když pak jedinečný mim a komik zatoužil po třetí, Kopecký řekl: Tůdle! Tajnosti slavných

21.04.2021
Dvě lásky mu předčasně vzala smrt. Když pak jedinečný mim a komik zatoužil po třetí, Kopecký řekl: Tůdle! Tajnosti slavných

Foto: vis.idu.cz - Martin Špelda

Popisek: Vlastimil Bedrna v roce 1995, v představení pražského Divadla Na zábradlí Revizor

VIDEO Moc krásy sice nepobral, rozhodně to ale pro něj neznamenalo ani ve světě showbyznysu handicap. Mistrně ho totiž dokázal vyvážit kouzlem osobnosti a smyslem pro humor. Není divu, že okouzlil nejednu úspěšnou krásku.

Kdo by neznal českou verzi potrhlého otce Homera Simpsona z populárního amerického animáku pro mladší i pokročilé. Nikoli nadarmo také Vlastimil Bedrna dostal v roce 2005 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovské působení v dabingu. Homera daboval celých dvanáct sezón, dokud ho vážná nemoc nedonutila vzdát se práce a stáhnout se do ústraní. Ani jeho herecké působení ale nebylo zanedbatelné, v jeho filmografii najdeme zhruba 120 filmových a televizních rolí, a navíc ještě zhruba pětadvacet seriálových postav, o účinkování v zábavných pořadech ani nemluvě. Velkých příležitostí před kamerou se sice jedinečný mim a komik nedočkal, tuto nepřízeň osudu si ale bohatě vynahradil na divadelních jevištích.

 

U Šišky:

s Darkem Vostřelem a Jiřím Šaškem v Divadle Rokoko v roce 1966

Synek z bohaté rodiny

Narodil se 8. února 1929 v Praze, v rodině uznávaného architekta, takže mu v dětství nescházelo ani během druhé světové války vůbec nic. Po maturitě na gymnáziu v Ječné ulici se přihlásil hned na dvě školy, nakonec ho přijali na DAMU, kterou v roce 1952 úspěšně dokončil. Vzápětí dostal první angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde působil s dvouletou pauzou, způsobenou základní vojenskou službou, až do roku 1956 a na jeho jevišti ztvárnil už v tak mladém věku řadu významných velkých postav. Pak se konečně přesunul do Prahy, nejprve do Pražského estrádního souboru. V roce 1957 se stal jedním ze zakládajících členů úspěšného kabaretního divadla Rokoko, v němž působil se šéfem Darkem Vostřelem a jeho parťákem Jiřím Šaškem jako mim a věnoval se především komediálním výstupům. Poté co normalizační ‘vyšší moc‘ Rokoko v roce 1973 oficiálně zrušila, přešel do Divadla Na Zábradlí, v němž hrál až do roku 1995.

 

Bratři Karamazovi:

Divadlo Na zábradlí 1979

Mistr vedlejších rolí

Filmaři ho objevili už koncem padesátých let, poprvé se mihnul před kamerou v roce 1958 coby neukázněný cestující, vyskakující z jedoucí tramvaje, v krátkometrážní komedii režiséra Jindřicha Ference O lidech a tramvajích. Ztvárnil zhruba tři desítky komických filmových postav, povětšinou ale vedlejších – rozličné číšníky, úředníky, výčepní či strážníky. Mnohem víc příležitostí mu nabídla televize, i když ani ona na něj nikdy s významnou hlavní postavou nevzpomněla. Před filmovou kameru ho poprvé postavil v roce 1963 Jan Valášek starší v rodinné kriminálce Modrý autobus a většina postav, které Vlastimil ztvárnil, rozhodně byla divácky nepřehlédnutelná, přestože jim scenáristé ani nepřidělili jména. Nejspíš si ho vybavíte jako popleteného královského komořího z úspěšných pohádek režiséra Jiřího Adamce Co takhle svatba, princi a Ať přiletí čáp, královno nebo jako hospodského ze seriálu Kačenka a strašidla. Mimo jiné ale nechyběl ani v nesmrtelných projektech, jakými byly Svatby pana Voka, Božská Ema, Pozor, vizita! Či seriál Arabela.

 

Princové jsou na draka:

ceremoniář Mireček v televizní pohádce Jiřího Adamce

Osudové Rokoko

Poprvé se oženil s Libuší Vomáčkovou a měl s ní syna, manželství ale dlouho nevydrželo. V roce 1984 pak nešťastný partnerský vztah završila společná tragédie, když syn tragicky zahynul. Měl právě před svatbou, už se jí ale nedočkal. Otrávil se totiž plynem, unikajícím z vadné karmy. „Tehdy jsem pochopil, že smrt je třeba brát jako součást života,“ prohlásil později v jednom rozhovoru. Jeho druhou manželkou se stala o dvacet let mladší populární herečka a zpěvačka, přezdívaná královna swingu či česká Barbra Streisand, nezapomenutelná Laďka Kozderková. Vzali se v Rokoku v roce 1974 a nevěsta přivedla s sebou do rodiny dceru z prvního manželství Ladu. O dva roky později k ní přibyla ještě Vlastimila a rodina se stala Laďčiným smyslem života.

 

Chytili jsme lososa:

s Danielou Bartákovou v dětském pořadu Zpívánky

Hrob si uklidila sama

Často se všichni scházeli na chatě nedaleko hradu Okoř, jejich společnou vášní bylo vaření, takže bylo běžné, že večer po představení Míla a Laďka začali vařit. Pouhých deset let po svatbě ale idylu navždy zhatila lékařská zpráva – Laďku si vzala na mušku zákeřná rakovina děložního čípku. Dva roky ji milující Míla vozil na ozařování, dodával jí energii a odvahu, veškerá snaha ale byla marná. Těsně před smrtí ho Laďka přiměla, aby ji vzal na pár hodin na revers z nemocnice a odvezl na Vinohradský hřbitov. „Chci jít do čistého,“ prohlásila prý tehdy, zatímco pečlivě uklízela rodinný hrob. Jeho láska podlehla zákeřné nemoci v pouhých sedmatřiceti letech a herec zůstal s oběma dcerami sám.

 

Auto-moto revue:

s manželkou Laďkou Kozderkovou

Kopecký mu Janu nedal

Ve společnosti vždy dobře naladěný a vtipný muž byl najednou znovu k mání a rozhodně nezůstal sám. Jednou z jeho lásek byla slavná šansoniérka Hana Hegerová, na niž později velmi často a rád vzpomínal. Jeho smyslu pro humor podlehla i poslední manželka legendárního padoucha Miloše Kopeckého. Baletku Janu poznal v Divadle Na Zábradlí a při práci se mezi nimi zrodila náklonnost, zpočátku jen platonická. „Milda o vztahu věděl a zpočátku nežárlil. Když jsem mu ale řekla, že se rozvedu a vezmu si Bedrnu, řekl mi: Tůdle! Ty jsi moje!“ přiznala paní Kopecká po letech ve vzpomínkové knize.

 

Simpsonovi:

(ukázka dabingu)

Proradné schody

Dvě náhlá úmrtí nejbližších během jediného roku ho přivedly k nekonečným úvahám o odchodu z tohoto světa. „Svůj konec si neumím představit jinak než na cestě do divadla. Buď na zkoušku, nebo na představení,“ nechal se slyšet na oslavě svých sedmdesátin. Tohle přání mu ale osud nesplnil, zachoval se k němu mnohem krutěji. Jeho problémy odstartovaly v roce 2003 pádem ze schodů. Vážně se zranil a musel se kvůli delší hospitalizaci vzdát svého oblíbeného dabingu Homera Simpsona i působení v pražském Divadle pod Palmovkou, v němž hrál od roku 1995. O dva roky později ho postihla mozková mrtvice, po níž ochrnul na levou polovinu těl,a a dlouhých dvanáct let pak zůstal upoután na lůžko. Nejprve téměř tři roky proležel v pražské motolské nemocnici, pak se přesunul do domova seniorů v Krči. Alespoň nakonec k němu byly sudičky milostné, zemřel ve spánku 6. března 2018.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská