Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dezinformace jako boj proti jinému názoru. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.04.2021
Dezinformace jako boj proti jinému názoru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Co je dezinformace a co jen jiný názor?

Dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti tak, aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. Toliko definice pojmu. Nikdo nemáme rádi dezinformace. Přesto se pojmem dezinformace šermuje napříč politickým i společenským spektrem. A s takovým šermem přicházejí i nálepky.

Na paškál si, dle vzoru Ministerstva zdravotnictví, můžeme vzít epidemiologa Jiřího Berana. Náš světově nejuznávanější a nejcitovanější epidemiolog se ocitl na seznamu dezinformátorů, který vytvořilo právě Ministerstvo zdravotnictví. Beran na seznamu začal figurovat už před Vánoci. Hned vedle Václava Klause staršího. Přičemž Jiří Beran jen do diskuse o koronaviru nabízel svůj pohled, který se lišil, a doposud liší, od vládní strategie promořování společnosti, ukrývající se za ochranu společnosti. Jen Ministerstvo zdravotnictví neuznalo jeho postoj za hodnověrný (nejzkušenější a nejcitovanější český epidemiolog, proč ho také poslouchat) a jelo si svou agendu, která dopadla tak, jak dopadla. Naše čísla úmrtnosti a promořenosti nejsou dobrá. Mírně řečeno.

Beranem proti zmatku

Jiří Beran se na seznamu dezinformátorů ocitl jen proto, že jej často citovaly takzvané dezinformační weby. Jak se vyjádřilo Ministerstvo zdravotnictví. Prostě jim rozkulačil jejich těžce budovanou strategii a mnozí lidé ho poslouchali. Přičemž Jiří Beran z úst nevypustil jedinou lež, kterou by chtěl ublížit společnosti a získat nějaké výhody pro sebe nebo svého imaginárního patrona v pozadí. Přesto byl vládním úřadem onálepkován a jeho odbornost tím byla zpochybněna. Čímž byl vyřazen z regulérní debaty, do které měl co mluvit jako jeden z mála. 

Princip nálepky

A princip nálepky se stal vlastně znakem naší doby. Ten se přelévá přes všechna byť jen trochu závažnější témata. Obzvláště pak v politice je nálepka a zařazení do kolonky dezinformátor jednoduchá a zneužívaná. Zneužívaná až natolik, že začíná zamezovat jakékoliv diskusi. S dezinformátory se nediskutuje. Ano, samozřejmě, stejně jako s teroristy. Ale kdo je dezinformátor? Na seznamech různých angažovaných hurá spolků a neziskovek vedle vyloženě obskurních webů leží i běžné zpravodajské weby, které jen nejedou mainstreamovou linku.

Pro příklad si můžeme vzít často zmiňované Parlamentní listy. Ty jsou podle mnohých nálepkářů označované jako dezinformační, ač jejich krédem je – dáme prostor každému, který splní námi zadaná kritéria. A ta kritéria mluví jen o běžné slušnosti a ctění zákona. Takže se na Parlamentních listech může vedle Jiřího Berana objevit i Ladislav Dušek, kteří oba zastávají zcela opačný postoj ke koronaviru. A to je vlastně přínos Parlamentních listů, který není tolik obvyklý. Jiné redakce totiž jedou svou politiku a naplňují vydávanými texty svou linku, ukazují své smýšlení.

Kouknout lze i na současnou krizi kolem Ruska. Všechna média jedou jednotnou linku, která často hraničí až s vyhlašováním války. Jiný názor v nich prakticky nezazní. Přičemž jiný názor je potřeba, aby vznikla diskuse, pluralita, nikoliv diktát jednoho názoru. Na Parlamentních listech ten střet názorů a postojů byl výrazný a viditelný. Na jednom místě se střetly dva světy. Jeden, který odsuzoval Rusko a chrastil zbraněmi, druhý, který varoval před chrastěním zbraní a zpochybňoval předvedené důkazy. A obé patří do společnosti, která stojí na pluralitě názorů. Jinde to není. Česká televize, která by měla ukazovat více názorů? U ní měl člověk po vypuknutí krize pocit, že už se sjíždějí pandury a startují gripeny. A to není v pořádku. Protože jednostranná (ne)diskuze vede k tomu, že se ty pandury a gripeny skutečně startovat začnou.

A tady se vrátím k principu nálepky. Člověk, který nesouhlasí s většinovým přístupem, je vytlačen z mediálního prostoru. Viz Jiří Beran a třeba Jaroslav Flegr. První se v médiích neobjevil prakticky vůbec, ač je to uznávaný epidemiolog. Druhý v médiích byl imrvére, ač epidemiologem není. A to ne proto, že by se Beran diskuzi bránil, naopak, hlásil se o slovo, ale nebyl mu dán prostor. Na Beranovy myšlenky byla dána mediální klatba. Ale protože nejsme, zatím, v diktatuře jednoho názoru i směru, dostal Beran, a hlavně jeho myšlenky, prostor jinde. Jeho teze byly vytlačeny na okraj. A s nimi i samotný Beran, který se tak ocitl na seznamu dezinformátorů samotného Ministerstva zdravotnictví. A to je přece hrubá chyba, která nás může dovést i ke startování gripenů a pandurů. Nebo k tragickému nezvládnutí koronaviru. Protože odsunutím Berana na okraj jsme se nejspíš připravili o možnost zvládnout koronavirus daleko lépe.

 

Vložil: Štěpán Cháb