Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zrodilo se i hnutí Black Truth Matter? Praha straší Nyon českým prezidentem. Má Eden argumenty? Co zaujalo Jiřího Macků

18.04.2021
Zrodilo se i hnutí Black Truth Matter? Praha straší Nyon českým prezidentem. Má Eden argumenty? Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: slavia.cz / Martin Malý

Popisek: Kúdela čelí následkům svého úletu za asistence dvou Kamarových spoluhráčů

Tak už je to tady: čtrnáctého čtvrtý kolem čtvrté odpoledne dorazila do Prahy zpráva, že Kemar Roofe, jamajský útočník Glasgow Rangers, obdržel od disciplinární komise UEFA za mimořádně nebezpečný způsob hry a vážné zranění slavistického brankáře Koláře zákaz startu ve čtyřech utkáních.

Tím výčet čtyřek končí: v přehlídce trestů je pak už jenom trojka na triku uraženého mstitele Kamary, a dokonce deset zápasů Kúdelovi za odšeptanou údajnou rasistickou urážku. Jak přesně zněla, však nevíme. Zachmuřená mračna od švýcarských Alp přinesla nad rozjasněný pražský Eden doslova ledovou sprchu. Pro hráče, klub a všechny příznivce sešívaných, navíc komplikaci pro reprezentačního trenéra.

Jakoby v této zemi neexistovaly jiné a závažnější problémy k řešení, prioritu má momentálně fotbal. Ne všeobecně, jenom ten slavistický, po utkání na Ibrox Stadium současně oslavovaný i litovaný. Zvláště na sociálních sítích, tam už to snad z 90 procent vypadá jako zrození českého Ku-klux-klanu: výrony rasismu a nabádání k lynči, rozumných hlasů pomálu.

Co bylo dřív: slepice, nebo vejce?

A co je horší: zašeptaná urážka, nebo střet končící krvavým zraněním? Pro zdraví jistě ten případ druhý. Jenže rasismus je odporný problém celosvětový, nemající i se sportem co dělat, zatímco zranění koneckonců pouhý pracovní úraz v souboji o míč. Že to však nebyl běžný faul, ale úmyslný čin, jak je o tom přesvědčena drtivá většina diskutujících? Ovšem jak to lze dokázat? Sotva zmateným přípisem Vratislava Mynáře, byť je prezidentským kancléřem. „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,“ uvedl mimo jiné v textu. To už je vskutku hysterická nabubřelost, hodná kancléřských výšin.  

Ten dopis směřoval z Pražského Hradu do sídelního místa Unie evropských fotbalových asociací, tedy UEFA, což je Nyon, dvacetitisícové město na břehu Ženevského jezera. Tamní funkcionáři, členové disciplinární a etické komise, řešili všechny přestupky, jeden horší druhého, k nimž během odvetného utkání Glasgow Rangers proti Slavii došlo. Poté vynesli tři tresty zastavení činnosti - z nichž ani jeden se v tuzemsku nelíbí.

 

Kolář

Roofe se zcela evidentně snaží zahrát míč, kdeže je v tu chvíli brankářova hlava; foto skysports.com

Hledání ukopnuté brankářovy hlavy

Roofe vyfasoval za nešetrný zákrok, jímž Ondřeji Kolářovi způsobil vážné zranění, zákaz startu na tři zápasy. Proč tak málo, když třeba bezpečnostní poradce gen. Andor Šándor tvrdí, že „těžké zranění slávistického brankáře byl jasný úmysl, kriminální čin“? Když Jan Skopeček, poslanec ODS, hovoří o „prokopnuté lebce“? Když i v názorech zpravidla objektivní a uvážlivý Ladislav Vízek použil označení “smrtelný zákrok“? Když – to už ale není nic k divení – se odborně prezentující redaktoři seznamu.cz znovu utrhnou ze řetězu a zase dráždí veřejnost dost pitomým titulkem „Prolomenou lebku už v kádru má, teď Slavia zkusí prolomit dějiny“. A dráždí nejen plebs, ale i panstvo, když i z Hradu vyzvoní do světa, že Kolář utrpěl „frakturu lebky“. Jenže s takovou diagnózou se leží i pár týdnů postupně na chirurgii (zkraje možná i v bezvědomí), neurologii i traumatologii, a ne hned po pouhých dvou vybíhá do dalšího tvrdého pohárového střetu. Když Kolář opouštěl po utkání s Arsenalem hřiště už bez ochrany hlavy, neměl na levé tváři a čele ani stopu po nějakém zranění.

Proč tedy, dle domácího mínění, tak směšně nízký trest? Inu zřejmě proto, že odpovědní se na základě především videozáznamu shodli, že zranění nebyla žádný záměrný čin. Něco jako rozdíl mezi neúmyslným zabitím a vraždou, tedy předem připravovanou likvidací, jak to známe z civilního soudnictví. I z fotografie je zřejmé, že Roofe zasáhl míč v době, kdy byla brankářova hlava od kopačky vzdálená dobrý metr. Za těchto okolností osobně vidím čtyři stopky jako odpovídající trest.

Fotbal je prostě nejen kontaktní sport, ale i rizikové zaměstnání. Drsné střety, hraničící se zraněním soupeře, jsou na denním pořádku. I u nás: když se třeba na soupeře zezadu vyřítí mladý Kočí ze Sparty, vždy zatrnu. Kdo sledoval kvalifikaci futsalistů v Polsku, viděl tak nešetrný zákrok českého brankáře, že po něm protivník opustil hřiště na nosítkách. Domácí tisk (idnes.cz, sport.cz) tento nekoordinovaný střet, po němž padla žlutá karta a z penalty i gól, který definitivně pohřbil sny o postupu na ME, zcela ignoroval.

 

Kolář

Následky střetu s kopačkou: pro někoho proražená kůže, pro mnohé však prokopnutá lebka; foto Facebook

Kamarovo přepadení si zaslouží víc, než tři zápasy

Zato Glen Kamara, na hřišti uražený, a poté v chodbě tribuny plánující ruční odvetu, vyvázl neuvěřitelně lehce. V jeho případě a podání to byla obrazně ona vražda na rozdíl od zabití třeba z nedbalosti: rozmyslel si, co chce udělat, připravil se na to a zřejmě zbaběle ze zálohy – když to tak ostatní přítomné zaskočilo – napadl Kúdelu a zmizel ve tmě. Což v jeho případu nebylo ani tak těžké. Zdůvodnění trestu ´za napadení protihráče´ neobstojí, to by se dalo akceptovat jedině na hrací ploše.

Už máme své zkušenosti s uměle vyvolaným a atmosféru rovněž sportovní prostředí kazícím hnutím Black Lives Matter, rasismem obráceným naruby, nutícím pokleknutím omlouvat se za cizí hříchy. Pokud jím však bude zasaženo i ústředí UEFA, budeme si muset zvykat i na Black Truth Matter – to když bude poněkud automaticky s důrazem více záležet na černošské pravdě.

Nechápu, proč tato skutečnost nedonutila Slavii podat na Kamaru (a ještě někoho dalšího?) trestní oznámení za tento zákeřný útok, jenž by mu u civilního soudu vynesl minimálně podmíněný trest odnětí svobody. Zvláště kdyby to Pražané doložili lékařskou zprávou o krvavém zranění, jistě i fotografií. Doklad o zranění, navíc způsobeném více než jednou osobou (jak v titulku „Slávistu Kúdelu zbili do krve v útrobách Ibroxu“ vykřičel do světa osvědčený zdroj fake-news seznam.cz) a svědectvím přítomného zástupce UEFA. Má však Slavia k dispozici něco, čím může argumentovat?

Co je šeptem, to je s čertem

Deset zápasů pro Ondřeje Kúdelu je ovšem ´štráf jako Brno´, byť na samé dolní hranici tohoto provinění. Přestože španělský vyšetřovatel UEFA ve své zprávě uvedl, že v tomto případu zůstává vše ohledně údajného rasistického výroku v rovině tvrzení proti tvrzení, pověřená disciplinární komise seznala, že se Kúdela rasistického chování dopustil. Na jednu stranu ten verdikt lze pochopit: UEFA, která má z množících se rasismem zavánějících případů zamotanou hlavu, možná na podobný přestupek čekala, aby konečně mohla udělit disciplinární trest pro výstrahu všem nepřemýšlejícím ´Kúdelům´; ten náš měl smůlu, byl prvním, a navíc v tak sledovaném zápasu.

Kdyby se podobného nesmyslu dopustil nějaký trouba před ním, měli bychom jasno, možná bychom i zatleskali, a začali si tím pádem dávat majzla. Tvrdé ponaučení, jak je třeba opatrně komunikovat i během vypjaté zápasové atmosféry, neboť i v tomto případě platí mluviti stříbro, mlčeti zlato. A navíc už jako děti jsme věděli, že co je šeptem, to je s čertem.

Evropský šampionát nemusí být ztracený

Sociální sítě burcují, aby se Slavia (a vůbec český fotbal) nevzdával před těmi na Západě, kteří nás považují za méněcenné Východoevropany, ovšem jenom tím sami dokazují svou zamindrákovanost. Hrdě se slovně postavit proti všem, to my přece umíme. A tak to, v atmosféře všeobecné rozčilenosti, schytal i údajný defétismus slavistického bosse Jaroslava Tvrdíka: za Kúdelu se nepostavil, ovšem Kamarovi se omluvil. Omluvu mu chválím, ještě žádná totiž nikdy nic nepokazila. A za Kúdelou – myslím si – stojí, jinak by mu bezvýhradně nevěřil, co skutečně řekl. A hlavně i uvažuje dopředu.

UEFA je vrcholná organizace evropského fotbalu a její ze všech zemí pečlivě vybraní funkcionáři si chrání renomé a na výtky o neobjektivitě jsou citliví. Neradno je zbytečně dráždit a vše hnát kamsi k odvolacím komisím, či dokonce soudu, umírněné jednání bývá vždy ku prospěchu. Když se uklidní česká veřejnost v čele se svým prezidentem a Slavia zklidní hormony, třeba se Kúdela v nastalé usmířené atmosféře dočká po několika zápasech prominutí zbytku trestu, a tím i vysněného evropského šampionátu. Za sebe bych mu to přál, už si za tu klukovinu vytrpěl dost.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků