Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládo, jednej, máme nejdražší elektřinu v Evropě. Proč? Komentář Štěpána Chába

komentář 16.04.2021
Vládo, jednej, máme nejdražší elektřinu v Evropě. Proč? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Platit, platit, platit. I kdyby na chleba nebylo

Už jste zaznamenali, že v Německu mají neúměrně drahou elektřinu? Nevím, podívejte se na vlastní složenku. Tam se dočtete, že jsme na tom hůř. A to podle takzvané parity kupní síly měny. Ta se zakládá na tom, kolik si člověk koupí stejné služby za stejný obnos v té které zemi. A při tomto porovnání platíme za elektřinu mnohem víc než jiné státy Evropské unie.

Po přepočtu dle parity kupní síly měny jsme měli loni elektřinu dražší o 37 %  než Němci. Ale pozor, to není všechno. Není potřeba použít hned přepočet na paritní sílu měny. Eurostat spočítal, že Němci loni platili za kilowatthodinu 0,17 euro. My jsme platili 0,18 euro. Tam je pěkné nakouknout k výši průměrné mzdy. V Německu se došplhala ke 100 tisícům korun měsíčně. U nás jsme na 34 tisících korunách. Nepoměr, že? A pak je tu nepoměr v platbě za elektřinu. Němci 0,17 za kilowatthodinu. My 0,18. Nesmírně by mě zajímalo, kdo a kde sedí, mne si ruce a přemýšlí o tom, jak to těm Čechům ještě víc znepříjemnit, zdražit a zlikvidovat.

EU jako záruka prdu z kuličky

A třeba právě takovou věc považuju v rámci Evropské unie za zásadní. Narovnáme trh, bude společný, naše budoucnost bude společná, všechno bude spravedlivé. Ale pak tu máme bandu neschopných, kteří zkulačí možnost, aby se synchronizovaly i takové věci, jako je platba za elektřinu. Nejde to? No, jak komu. Přičemž pro samotnou ideu unie by bylo více než přínosné, kdyby se postarala, abychom neměli pocit, že se na nás zvysoka kašle, když se Eurostat podívá na platby za elektřinu z hlediska parity kupní síly měny a dojde ke zjištění, že o dvě třetiny chudší stát platí o více než třetinu dražší elektřinu než stát bohatý. Nechtěla by si nás unie populisticky koupit? No tak ať začne, tohle je jedna z mnoha a mnoha příležitostí, kde by mohla ukázat svou sílu. Och, promiňte, radši budeme řešit nějaké ideologické kvóty na cokoliv. Máte málo transhorníků? Spolehněte se na unii, kvóty na transhorníky už se někde v Bruselu připravují.

Je chyba na straně unie? Ale vůbec. Neschopnost českých politiků postarat se o výhodné podmínky pro vlastní republiku jsou až pověstné. Ba přímo legendární. Na hlavu si nechají i …, aby náhodou nebyli příčinou pozvednutí obočí u zahraničních ‘partnerů‘. A děje se tak jen teď, se současnou vládou? Ale v žádném případě. Od revoluce se intenzivně pracuje na tom, aby se všechno hodnotné v naší republice předalo do těch správných rukou v zahraničí. Postupně se z nás, politickými rozhodnutími našich politiků, stala méněcenná montovna bez vlastní hrdosti. A jakmile se zahraniční ‘partneři‘ dostanou do jednání s takovými onucemi, jakými naši politici od revoluce jsou, vyvolává to u nich jen pohrdavý úsměv. Však, jednají s blbečky, kteří nejsou schopní konkurence, ale jen podlézavého vyjadřování podřízenosti. Pravá a nefalšovaná montovna bez sebevědomí.

Východ nás chce zahubit

Jak pravil Petr Fiala, předseda marginální ODS: „Východní mocnosti nestojí o to, aby Česká republika byla zdravá, vzdělaná, prosperující a sebevědomá demokracie. Potřebují nás mít nemocné, nevzdělané, bojácné a nejlépe v ekonomických problémech.“ Nemocní, nevzdělaní, bojácní a v ekonomických problémech jsme vinou politiků, kteří nám tu kazili vzduch od revoluce. Prodat, plazit se po podlaze před sousedy, mlčet, když se jedná proti našim zájmům. ODS toho byla nedílnou a opravdu výraznou součástí. Ba přímo hybatelkou. A teď, když je to opravdu na dně, začíná křičet, že za to může někdo jiný. Nejlépe nějaký nepřítel podle notiček George Orwella.

Plaťme o 37 % vyšší výpalné za elektřinu než Němci. Co jsme si tam navolili za neschopnou svoloč, to teď máme.


Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace