Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínal v opeře jako dirigent, skrytý talent se ale nakonec prosadil. A pak udělal osudný krok. Tajnosti slavných

14.04.2021
Začínal v opeře jako dirigent, skrytý talent se ale nakonec prosadil. A pak udělal osudný krok. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Pavel Vondruška v hororové komedii Víta Olmera z roku 1989 Strašidlo cantervillské

FOTO, VIDEO Bez divadla nedokázal žít, takže i v penzi využíval své bohaté znalosti cizích jazyků a navzdory vysokému věku alespoň prováděl turisty budovou Stavovského divadla. A právě tam se mu v pětaosmdesáti letech stal osudným jediný špatný krok.

Hudebník, herec, dirigent a dlouholetý člen svérázného Divadla Járy Cimrmana si odpočinek neuměl ani ve vysokém věku dopřát. Miloval divadlo, nedokázal bez něj žít a přátelé i režiséři ho zbožňovali. Obdivovali jeho všestranný kulturní rozhled, hudební nadání i schopnost mluvit mnoha jazyky. Na filmovém plátně byl Pavel Vondruška oblíbeným představitelem rázovitých figurek, které vždy dokázaly příběh něčím osvěžit. „Pocházel z Volyně, byl vlastně naším sousedem a neuvěřitelně vzdělaným člověkem. Mluvil asi devíti jazyky, uměl hrát na několik hudebních nástrojů, zajímala ho historie i divadlo. Tento nepatrný a velice skromný člověk, který se nikdy nedral do popředí, byl v podstatě obrovskou živoucí encyklopedií,“ komentoval nečekanou smrt ‘svého‘ herce režisér Zdeněk Troška, který ho obsadil do role tajemníka ve své nestárnoucí trilogii Slunce, seno...

 

Továrník Meyer (vlevo) v představení Vražda v salonním coupé – Divadlo Járy Cimrmana 1970

Továrník Meyer (vlevo) v představení Vražda v salonním coupé – Divadlo Járy Cimrmana 1970; foto vis.idu.cz / Milan Zuščák

Geniální multitalent

Narodil se 15. listopadu 1925 v Českých Budějovicích a svoji budoucnost viděl především v hudbě. Po maturitě na Státní konzervatoři studoval na HAMU, kde postupně absolvoval dirigentské oddělení, operní dramaturgii a v roce 1951 ještě i operní režii u významného dramaturga a režiséra opery Národního divadla Ferdinanda Pujmana. Už jako student působil v roce 1951 krátce v Národním divadle jako korepetitor a stal se sbormistrem a dirigentem Pražské zpěvohry. Poté pracoval jako dirigent symfonického orchestru Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, olomoucké Moravské filharmonie, opery Státního divadla v Ostravě a Hudebního divadla v Karlíně. Současně působil i jako externí pedagog na pražské HAMU.

 

Jára Cimrman ležící, spící:

jako hudební skladatel Johann Strauss mladší

Velký herec malých rolí

V roce 1969 přišel do souboru Divadla Járy Cimrmana, protože se právě chystalo úspěšné představení Hospoda na mýtince a jeho autoři nutně potřebovali hudebníka. Brzy se ale ukázalo se, že je Vondruška i výborný herec. Zůstal pak v divadle celých čtyřicet let a objevil se ve třinácti z patnácti uvedených her. „Byl to rtuťovitý človíček nevelké postavy, velice činorodý. Kromě toho, že se neustále učil cizím jazykům a řadu jich dokonale uměl, byl dirigentem orchestru činohry Národního divadla, hrál u nás i v mnoha filmech – sice malé, ale zapamatovatelné role,“ prohlásil o něm Zdeněk Svěrák.

 

Blaník:

Divadelní hra Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, zasazená do revolučního roku 1848. Vedoucí funkcionáři Blaníku s vysláním blanických rytířů otálejí, protože čekají na rozkaz vrchního velitele sv. Václava. Ten se ale stará o naprosto nepodstatná témata, jako je návod, jak správně blahopřát, nespokojenost s pojmenováním hub či absence jeho vlastního pomníku v Praze.

Cimrmanova hvězda

Svěrák ho se svým partnerem Ladislavem Smoljakem velmi rád obsazoval i do svých filmů. Díky tomu si ho budeme navždy pamatovat jako moderátora z komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Svátka ve filmu „Marečku, podejte mi pero!“, oddávajícího úředníka v Kulovém blesku, klavíristu z Vrchní, prchni! či představitele dvojrole skladatele Johanna Baptisty Strausse mladšího a sbormistra v komedii Jára Cimrman, ležící, spící. Ve vyšším věku si pak zahrál mimo jiné dirigenta v oscarovém snímku Kolja či penzistu ve Vratných lahvích. Ani ostatní režiséři ale na něj nezapomínali. Rád ho obsazoval mimo jiné i Jiří Menzel, takže si zahrál  notáře Lustiga v Postřižinách, Holého ve Slavnostech sněženek, milionáře ve slavné černé komedii Obsluhoval jsem anglického krále či jednoho z hostů milionáře Stoklasy v komedii, natočené podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury Konec starých časů. Celkem ztvárnil zhruba 120 sice malých, ale bezesporu výrazných rolí.

 

Harmonikář Joska Váňa v seriálu Hospoda

Harmonikář Joska Váňa v seriálu Hospoda; foto TV Nova

Odpočívat se nenaučil

Po odchodu do penze spojil zbytek svého života se dvěma významnými pražskými scénami – Národním divadlem a Divadlem Járy Cimrmana. V Národním divadle působil dvaačtyřicet let jako korepetitor opery, šéf a dirigent orchestru činohry, upravovatel a skladatel scénické hudby a herecký epizodkář. Od roku 1976 také dirigoval operní a baletní představení a v letech 2009 až 2010 byl stálým hostem. Hostoval ale také v pražském Divadle Na Jezerce a příležitostně dirigoval Symfonický orchestr hlavního města Prahy (FOK) a Janáčkovu filharmonii v Brně. Kromě toho byl výjimečně nadaný na cizí jazyky – mluvil italsky, španělsky, anglicky, německy, srbochorvatsky, latinsky, rusky, francouzsky a esperantem. A navíc se ještě věnoval i historiografické práci.

 

Leopold v dramatizaci slavné knihy Boženy Němcové Babička – Národní divadlo 2007

Leopold v dramatizaci slavné knihy Boženy Němcové Babička – Národní divadlo 2007; foto archiv.narodni-divadlo.cz / Viktor Kronbauer

Jediný osudný krok

Rád také provázel cizince, kteří bývali přímo šokováni jeho rozsáhlými znalostmi včetně těch o Mozartovi. „Například tím, že tento starší drobný pán je nejen zasvěceným průvodcem, ale i vynikajícím pianistou, schopným vzápětí zahrát třeba Turecký pochod,“ prozradil Svěrák. Jenže 28. prosince 2010 při provádění budovou Stavovského divadla špatně šlápl a spadl do orchestřiště. Utrpěl velmi vážná zranění a byl převezen do nemocnice v pražském Motole, kde ho lékaři uvedli do umělého spánku. Strávil v něm několik týdnů a probral se už jenom na jedinou chvilku. „Zastihl jsem ho v té době a byl jsem vlastně posledním, který s ním hovořil, když se nakrátko probral. Byl rád,“ prozradil poté ČTK Zdeněk Svěrák. Na následky zranění Pavel Vondruška zemřel 5. února 2011 a podle jeho přátel byla pro něj smrt vysvobozením. Kvůli následkům by totiž už nikdy nemohl žít takový život, jaký měl rád.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská