Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Možnosti jsou, zdroje už asi došly. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.04.2021
Možnosti jsou, zdroje už asi došly. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Rouška zavržena, zostuzena a znovu přijata na milost

Někdejší národní koordinátor testování Marián Hajdúch pro rádio Impuls řekl, že povinně nařízené antigenní testy v porovnání s PCR testy odhalí koronavirus jen ve 20ti procentech. Navíc u dětí jsou antigenní testy daleko méně hodnověrné než u dospělých. „Ta výpovědní hodnota u těch dětí je, zdá se, menší než u dospělých," řekl doslova Hajdúch pro Impuls. To jsou věci. A rozhodně to není všechno.

Testování dětí při rotační docházce bude probíhat dvakrát týdně. Forma antigenního testování je ta nejhorší z nejhorších. Dítě bude nuceno zastrčit si, nebo si nechat zastrčit, do nosní dírky špejli.

Možnosti jsou, zdroje už asi došly

Zajímavé v tomto ohledu rozhodně je, že se v Asii už čtvrt roku používají dechové testy. Ty jsou bezbolestné a pro děti nikterak stresující. Už přes půl roku se v Asii testuje i ze slin. Bezbolestné, beze stresu. V Asii to jde. A u nás? Pořídíme si a skrze vládu nařídíme, aby se děti testovaly testy prakticky bez vypovídací hodnoty, navíc bolestivým a stresujícím způsobem. Skvělá metoda, jak se postarat o zvyšující se nelibost ve společnosti. S takovou v někom už ty saze prostě bouchnou. A nikdo se mu pak nemusí divit.

Radnici na Praze 9 to došlo a zainvestovala do testů ze slin. „Testování žáků dvakrát týdně antigenními testy od čínských výrobců Lepu Medical a Singclean považuje Městská část Praha 9 jako zřizovatel 5 základních a 10 mateřských škol za nebezpečný omyl. Metoda, kterou pro dubnový návrat školáků do lavic schválila vláda, je pro děti krajně nepříjemná, potenciálně i bolestivá, a navíc velmi málo přesná. Kromě opakovaných traumat tak hrozí, že ochrana před nákazou nebude účinná," napsala k tomu radnice. „Zvolíme mnohem šetrnější a účinnější způsob. Děti by díky němu navíc nemusely ve třídách vůbec rotovat,“ řekl k zavedení testů ze slin tamní starosta Tomáš Portlík. Jde to, očividně to jde.

 

„U čínských testů, které vybrala vláda, se odběrové štětičky zanoří do nosní dírky do hloubky zhruba dvou a půl centimetrů, což téměř odpovídá klasickému odběru z nosohltanu. Dětská sliznice je přitom mnohem jemnější a citlivější než u dospělého člověka a při častém opakování může krvácet a být poté i náchylnější k infekcím,“ kritizuje vládní řešení radní pro školství Prahy 9 Zdeněk Davídek. Vítejte ve škole, děti.

Další logický výkrut

A i po otestování testy s 20% vypovídací hodnotou budou mít děti povinnost nosit celý den při vyučování roušky. Nutno upozornit, že se jedná o žáky prvního stupně základní školy a o takzvaný nultý ročník u škol mateřských. Tedy o děti od pěti do jedenácti let. Tedy o děti, které si budou s rouškou hrát, natahovat ji, rýpat se pod ní, neustále si ji sundavat, nandavat srandovním způsobem, aby pobavily spolužactvo a při každé příležitosti nepozornosti dozoru si ji budou sundavat a lapat po kyslíku.

Roušky na černé listině

Kuriózní v tomto ohledu je, že roušky jako takové už jsme i ústy vlády prakticky odsoudili pro jejich neúčinnost. Do obchodu už s rouškou nesmíte. Leda by byla z nanomateriálu. Takže dospělou populaci roušky neochrání, ale děti, které budou sedět v lavicích v jedné místnosti s ostatními dětmi nejméně pět hodin, tam se stanou roušky zázračným prostředkem, který nás zachrání před smrtící lavinou epidemie. Skutečně promyšlená strategie, která zajistí všem krásný zbytek školního roku i života. Nebo ne?

Škola je proti

Proti testování i rouškování dětí se postavil ředitel Waldorfské školy v Semilech. Ten nevyžaduje po dětech testování a roušky ponechá jen ve společných prostorech, tedy jen mimo třídy. Jeho vzdor vládním opatřením řeší hygiena Libereckého kraje. Proti opatřením se už loni vymezila Asociace waldorfských škol. „Asociace požaduje zrušení povinnosti nošení roušek. Děti nejsou schopné dlouhodobě roušku nosit a mnohokrát denně s ní správně manipulovat v souladu s hygienickými doporučeními,“ stálo v prohlášení asociace.

Je to v pořádku? Z epidemiologického hlediska nejspíš ne. Z toho lidského ano. Vláda nakázala testování tím kvalitativně nejhorším a nejvíce stresujícím způsobem, ač možnosti jsou i jiné, daleko méně problematické, ale zároveň daleko více vypovídající. Vzít testy, které jsou účinné, dle Mariána Hajdúcha, jen z 20 % a prostě jimi buzerovat populaci, povede k jedinému. K podobnému odporu, jaký předvádí Waldorfská škola v Semilech, a k naplňování opatření jen formálně, aby jeden nedostal pokutu za nedodržování. Šlo by to i lépe. O dost lépe.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace