Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

‘Tomáš Etzler: Ta zmanipulovaná špinavá čubka.‘ To je kultura. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.04.2021
‘Tomáš Etzler: Ta zmanipulovaná špinavá čubka.‘ To je kultura. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook, se svolením Hany Lipovské

Popisek: Hana Lipovská, členka Rady ČT

Jsem šťastný jako ta bleška. Emancipace a feminismus v naší společnosti pokročil mílovými kroky a my konečně přestali hrát tu falešnou hru na gentlemany a začali jsme nazývat ženy zmanipulovanými špinavými čubkami. Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady České televize, ukázala na ředitele ČT Petra Dvořáka a jeho možný střet zájmů a hned se spustil hnojomet.

Součástí hnojometu byl i bývalý reportér ČT z Číny Tomáš Etzler, který Lipovskou označil na svém Twitteru za zmanipulovanou špinavou čubku. A to pod informací, že Hanu Lipovskou na jednání Rady ČT doprovázela policie. K tomu samotná policie uvedla, že ochrana byla Lipovské poskytnuta na jejich podnět, a to po vyhodnocení počtu vyhrůžek, které Lipovská obdržela od svého fanklubu. Z toho můžeme usoudit, že veřejný hnojomet, zde zastoupený Tomášem Etzlerem, musí být mnohonásobně menší, než ten, který si Lipovská musí užívat skrze jiné, skrytější kanály komunikace.

Etalon gentlemanství a elementární úcty k člověku

„Ale ani s průkazama, přece nemohou bez pověření vlézt kam se jim zlíbí, zvlášť když si je tam přivede nějaká zmanipulovaná špinavá čubka, co ani není zaměstnankyní ČT,“ napsal doslova Etzler, který tím prokázal, že i jemu začíná chybět jaro a pohled na rozkvetlé luční kvítí. A protože na druhý den následovala u Etzlera morální kocovina, jal se svůj statut obhajovat. A zase velmi kurážně a se sudlicí v ruce, protože špinavou čubku nahradil výrazem kreatura.

„Můj tweet k Lipovské je nevinným poškádlením v porovnání se slovy, které čeština nabízí nebo škodami, co loutkovodiči té kreatury v ČR páchají. Reakce na něj mi potvrdila priority mnoha lidí v této zemi. Není divu, že jsme kde jsme. Každý národ má vládu, kterou si zaslouží,“ tím to Etzler napravil, jen co je pravda. Jen je smutné, že tím klesl na dno a podal si tam ruku s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem.

Odkrývat hospodaření ČT

Hana Lipovská na středeční jednání Rady ČT přišla s podezřením, že generální ředitel Petr Dvořák je ve střetu zájmů a v rozporu se svěřenou funkcí se osobně na České televizi neoprávněně obohacuje. A to prostřednictvím firmy Gopas, která zprostředkovává IT školení. Firma Gopas říká částečně Dvořákovi pane. Přičemž firma Gopas dělala v ČT IT školení v hodnotě přes 120 tisíc. Je tam střet zájmů? Na první pohled ano. Ale Dvořák takové nařčení odmítá. „Tu firmu neřídím, nijak neovlivňuju, mám tam majetkovou účast, ze strany ČT jsem dodnes ani netušil, jestli tam nějaká fakturace probíhá,“ prohlásil.

„Jsou to objednávky na nízké částky, které se ke mně ke schvalování vůbec nedostanou. Nikdy jsem žádnou objednávku ani fakturu neschválil, ani nenařídil. Školení si objednávají jednotlivé týmy podle vlastní potřeby,“ vysvětlil a dodal, že v roce 2020 šlo o částku 15 000 Kč, v roce 2019 pak 110 000 Kč. Což vzhledem k tomu, jaký má ČT rozpočet a jaký obrat má Gopas (v řádu desítek milionů), je zanedbatelná částka. Takže ředitel Dvořák neměl o spolupráci s firmou Gopas ani tušení. Což je dost dobře možné. Ředitel takového kolosu nemůže podepisovat každý nákup toaletního papíru (bez ironie). Ono, upřímně, plat generálního ředitele České televize a jeho odměny našeptávají, že drobné, které by mu ze zakázky s Gopasem přišly na účet, nestojí ani za řeč. Z čehož jde usoudit, že Dvořák nelže a opravdu o spolupráci Gopasu s Českou televizí neměl potuchy.

Jako radní je role Hany Lipovské hlídat. Hlídat hospodaření České televize i jejího ředitele a trvat na tom, aby všechno bylo křišťálově čisté a maximálně hospodárné. Předpokládejme tedy v dobré víře, že Petr Dvořák se prostřednictvím své funkce neoprávněně neobohacuje a že celé podezření Lipovské bude zcela vyvráceno. Pak celý ten humbuk padne na hlavu Lipovské, která se prostě, z politického hlediska, snaží sestřelit Petra Dvořáka z funkce ředitele. Ta snaha, mimo jiné, je vidět i přes neprostupnou zeď. Takže její nestrannost, která by měla být součástí její práce, je pochybná. Tak to prostě je. Obzvláště, když jejími ústy promlouvá Jana Bobošíková, která má s ČT nevyřízené účty ještě ze spacákové revoluce. 

Ředitel musí být kontrolován

A teď k té ‘kreatuře a zmanipulované špinavé čubce‘. Upřímně, nechápu reakci Tomáše Etzlera. A to ne pouze proto, že je vrchol vší neslušnosti a buranství podobným způsobem veřejně nazvat kohokoliv, ale hlavně proto, že kontrola Petra Dvořáka a jeho hospodaření v České televizi je přece v zájmu České televize, jejích diváků a koncesionářů, ale i samotného Dvořáka. ‘Loutkovodiči té kreatury‘, jak se ráčil vyjádřit Etzler, usilují o to, aby ředitel České televize, i samotná Česká televize, sloužili tak, jak je uvedeno v zákoně. A pokud Petr Dvořák plní svou funkci dobře a příkladně, může se Etzler i zbytek jeho fanklubu přece těšit na zasloužené motýlky v žaludku, kteří je informují o tom, že měli pravdu a Lipovská je prostě slouhou oněch loutkovodičů. Snad tady nikdo vážně nepochybuje o tom, že se Dvořák nedokáže obhájit? Nebo některé fankluby pochybují o Dvořákově rétorickém umu a čistému ubití argumentů Lipovské fakty?

A pokud se Dvořák obhájit nedokáže, tak poté by měl následovat adekvátní postih, protože by došlo k odhalení, že zneužíval svého postavení generálního ředitele České televize ku vlastnímu obohacení. A pak by mělo zavládnout rozpačité ticho, protože generální ředitel by byl přece právem obviněn ze zneužívání své funkce. A tam už pak nebude co obhajovat. Protože tam už bychom obhajovali protizákonnou lotrovinu. Jenže ono to vypadá, že druhá strana také hraje svou hru, která by si často zasloužila červenou kartu. Případně odchod na trestnou lavici.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace