Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sputnik bude. Babišův krok je politicky naprosto logický. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.04.2021
Sputnik bude. Babišův krok je politicky naprosto logický. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook, se svolením Andreje Babiše

Popisek: 'Když se zatahám za levé ucho, půjde Blatný, když za pravé, půjde Plaga.'

Na Slovensku vedl nákup vakcíny Sputnik k politickému zemětřesení. A to samé nejspíš čeká i nás. Ministr Blatný je ze hry, na jeho místo nastupuje šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger. Blatný se vší mocí bránil uvedení kontrolními orgány neschválené vakcíny Sputnik V do oběhu českého zdravotnictví, Petr Arenberger je jiný sekáč, ten až zase tolik proti není.

Exministr Blatný poznamenal, že se bránil uvedení i vakcíny od Pfizeru, kdy ji v prosinci mohl prosadit do oběhu, ale čekal na vyjádření Evropské lékové agentury. Stejný postup chtěl uplatnit i u Sputniku. Arenberger je vůči Sputniku vstřícnější. „Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Na druhou stranu není jednoduché používat neregistrovaný preparát. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně,“ řekl Arenberger Novinkám.

Nějaké to razítko chybí

Britský prestižní medicínský magazín The Lancet prozkoumal vakcínu Sputnik a označil ji za účinnou a bezpečnou. Magazín The Lancest je prestižní a nepustí neověřený propagandistický blábol. Jinak by se netěšil označení prestižní. A Sputnik tedy s největší pravděpodobností přesně takový je. Účinný a bezpečný. A tady je potřeba spoléhat se na autoritu skutečně prestižního a skutečně medicínského magazínu The Lancet a pokusit se z toho odpárat politické vidění Ruska jako velmoci. Ale vakcína z Ruska není politicky nezávadná. Rusko je totiž neoficiálně i oficiálně náš nepřítel (nebo přinejmenším nespojenec) a brát si vakcínu od nepřítele, jak by něco takového štymovalo do mezinárodní politiky? „Vládu přátel Miloše Zemana zde máme již teď (čest pár výjimkám). Nechceme tu ale místo ní mít vládu nejlepších přátel Miloše Zemana. To už by rovnou mohla zasedat v Moskvě. Den co den jsme však svědky nebezpečné neschopnosti vlády, ze které by se měla zodpovídat co nejdřív,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová k rošádě ve vládě a definovala tak, kde je podle ní nepřítel. A zároveň s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) volala po předčasných volbách. S tím, že se snaží Miloš Zeman společně s Babišem přetočit mezinárodní politiku České republiky nelze jinak, než souhlasit. Ono už je to příliš očividné a okaté, u Zemana rozhodně.

A opozice bude po předčasných volbách volat o to usilovněji, až Sputnik začne protékat injekčními stříkačkami v České republice. O což se s největší pravděpodobností nový ministr zdravotnictví postará. Notičky dostal od prezidenta zcela jasné: „Vím, že například vakcínu Sputnik teď kupuje Německo nebo Rakousko a další země. Vím, že maďarský premiér se pro změnu nechal naočkovat čínskou vakcínou, takže ideologická hysterie, kterou pozorujeme u některých opozičních politiků nebo hloupých novinářů, je naprosto bezpředmětná. Přeji vám tedy ve vaší práci, abyste se touto hysterií nenechal otrávit a abyste svou funkci vykonával v zájmu českého národa a jeho zdraví i životů,“ řekl Zeman při jmenování Arenbergera do funkce.

Zeman tak už zcela otevřeně otáčí kormidlo směr Rusko a snaží se, aby byla kontrola Sputniku obejita. Jeho argument, že Blatný stojí za vyšší úmrtností na covid, protože sem okamžitě na Zemanovo písknutí nepřivezl Sputnik, je postavený přinejmenším na hlavu. Máme tu Státní ústav pro kontrolu léčiv a Evropskou lékovou agenturu, které tu máme od toho, aby se staly garantem nezávadnosti léku nebo vakcíny. A na tom bychom měli trvat. Pokud Sputnik neprojde kontrolními orgány našich norem a zákonů, nikoliv těch z Ruska nebo Spojených arabských emirátů, nesmí se jím u nás léčit nebo vakcinovat. Tečka. Žádné další debaty nejsou na místě. A nepřipouští je ani nově jmenovaný ministr Arenberger, který na své úvodní tiskové konferenci řekl: „Ze zákona stát nemůže nakupovat jiné vakcíny, než které nakoupil od Evropské komise.” Což ovšem nutně nevylučuje experimentální nákup Sputniku, o kterém se zmiňoval před dvěma týdny. Viz výše. Aneb politika – vlk se nažere a koza zůstane celá.

Za vším je politika

A situaci se Sputnikem si můžeme ilustrovat na bojích o (a s) vakcínou Astra Zeneca. Během uplynulého měsíce probíhaly mezi vládami zemí EU vášnivé debaty o vakcíně Astra Zeneca. Mnohé země vakcínu stáhly, protože je prý příčinou velkého množství krevních sraženin. A političnost celé věci lze spatřit například u vyjádření ředitele nemocnice v Jihlavě a zřizovatele tamního očkovacího centra Lukáše Veleva. Ten si o Astra Zenece a jejím brzdění myslí toto: „S Astrou Zenecou je to tak, že my jsme poměrně pod velkým tlakem ruské propagandy a ruských webů, kteří se snaží za každou cenu zpochybnit Astra Zenecu, abychom měli důvod nakupovat Sputnik, nebo aspoň se tvářit, že nakupujeme Sputnik. Astra Zeneca je úplně stejná adenovirová vakcína, na rozdíl od Sputniku má všechny bezpečnostní profily doložené,“ řekl ředitel pro Český rozhlas. Lékař, který posuzuje vakcíny přes brýle politiky.

Je jeho prohlášení nějakým způsobem zásadní? Ani ne, pouze na něm ukazuju, kam až zašla politika. O Astra Zenece jsou ve veřejné diskusi pochybnosti, z jedné strany zní, že pochyby vyvolávají proruské weby a propaganda, které chtějí protlačit Sputnik, z druhé strany zaznívá, že boj s Astra Zenecou je boj Evropské unie proti Velké Británii, která vakcínu vyvinula (a Velké Británii je potřeba se mstít za brexit) a z třetí strany zní, že po Astra Zenece je prostě více krevních sraženin než po Pfizeru, které mohou vést třeba k plicní embolii. Ani doktorát nestačí na to, aby se v tom jeden vyznal. Což pan doktor Velev předvádí ukázkově. A stejné je to se Sputnikem, jehož velkého zastánce máme na Hradě. Čistě medicínsky je Sputnik, vycházeje z vyjádření medicínského magazínu The Lancet (který nelze nařknout z prosazování ruské propagandy), s největší pravděpodobností v pořádku. Stejně jako Astra Zeneca. Ale je tu politika.

Babiš je premiér, nikoliv primář

Ač se to může zdát překvapivé, tak jsme stále republikou, která je a má být vedena zvolenými politiky (ať jsou jakkoliv neschopní, schopní, chaotičtí, zásadoví nebo dětinští). Česká republika se vinou koronaviru nezměnila na covidové oddělení a Babiš se nezměnil z premiéra na primáře takového oddělení (ač to tak z jeho slov mnohdy vypadalo). A jako premiér země se pere o svá politická práva. A jeho právem je vyměnit ministry podle toho, jak sám uváží. Jan Blatný byl jeho politický oponent. Před svým vládním angažmá podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii za odstoupení Babiše. Proč by si měl takového člověka Babiš hřát na prsou, když nouzový stav je u konce, přichází jaro a s ním i očekávaný pokles čísel pozitivně testovaných (proč Babiš Blatného tedy ve vládě angažoval? Personální nouze? Vždyť mu ze dne na den vypadl Prymula)? Něco jako kdyby si Markéta Pekarová Adamová nechala podkopávat před volbami vlastní politiku tím, že by měla pod svým vedením v TOP 09 Tomia Okamuru. Teď začíná být přednější předvolební boj. Babišův krok je tedy politicky naprosto logický. A to je faktický důvod vykopnutí Blatného z vlády.

To, že tím škubnul kormidlem směr východ, je očividné. Teď je zcela na politické opozici, jestli takové škubnutí kormidlem dokáže zužitkovat k vyvolání nedůvěry vládě a k předčasným volbám. Ale věc je pro opozici patová, na Hradě sedí Miloš Zeman, ten takové situace miluje a rozhodně se nestane mlčícím přihlížejícím. On to kormidlo k východu stáčel nejsilněji. Můžeme se ovšem těšit na obdobu politického zemětřesení na Slovensku? Pochybuju o tom. Už jenom proto, že sousední Německo se o Sputnik začíná rvát a chce jej nakupovat ve velkém. A s něčím takovým si opozice prostě neporadí. Jak křičet o imperiálním rozmachu Sovětského svazu, když Sputnik nakupuje i vzor naší demokracie Německo (což povede k tomu, že i Evropská léková agentura si pospíší s uznáním Sputniku). Jen u nás jedeme neustále étos antisovětského hrdinného odboje. Trochu úsměvné, řekl bych, když Sovětský svaz je dávno na smetišti dějin. 

Teď záleží na tom, jestli bude 'správně' spolupracovat i český SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a dá Sputniku štempl. Pokud ne, dopadneme jako na tom Slovensku (tedy jako sedláci u Chlumce), nakoupí se, ale nepoužije se. Dva miliony dávek, které nakoupil Igor Matovič, tehdejší premiér Slovenska, teď ministr financí Slovenska, doposud leží ve skladech, protože slovenský SÚKL nedal štempl. Ono ale mnohdy stačí, když se jen nakoupí. Politické gesto je důležitá součást jednání. Osobně si nemyslím, že je vakcína Sputnik nebezpečná, jen je politicky nebezpečný její nákup. Troufám si tvrdit, že je to přinejmenším fraška s měřením pindíků napříč planetou. Moc daleko jsme se jako civilizace nedostali. 

 

Vložil: Štěpán Cháb