Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize označila za dezinformaci názor. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.04.2021
Česká televize označila za dezinformaci názor. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Janek Ledecký

Popisek: Janek Ledecký pošle k soudu Evropské hodnoty. Možná tam mohl poslat i Českou televizi jako hlásnou troubu Evropských hodnot

Česká televize ve spolupráci s think tankem Evropské hodnoty (který vede Jakub Janda) postavila na pranýř 'covidové dezinformátory'. Mezi nimi se objevila přehlídka politiků z SPD, ale také pětice umělců. Mezi nimi Janek Ledecký nebo Dan Landa. A právě Janek Ledecký si chce na Evropské hodnoty došlápnout přes soud. „Jestli je něco evropská hodnota, tak tohle ne. To je hodnota totalitní,“ vyjevil se Ledecký.

Janda před nedávnem na svém Facebooku napsal: „V bezpečnostním centru Evropské hodnoty máme tým analytiků sledujících českou dezinformační scénu. Zmapovali jsme smutnou hitparádu dezinformátorů, kteří šíří zdravotně nebezpečné lži o pandemii. Zde to graficky zpracoval Newsroom České televize.“

 

Rozvraceči, podvratní živlové... alespoň dle ČT a Evropských hodnot Jakuba Jandy

Dezinformuje Ledecký?

Janek Ledecký se určitou dobu vyjadřoval ve veřejné diskusi k opatřením vlády proti covidu. Poté, co si na sociálních sítích začal užívat tradiční smršť nenávisti, se ovšem z veřejné diskuse stáhl. Přesto byl Jandou a jeho analytiky zařazen mezi dezinformátory. Jaké Ledecký zastával názory (dezinformace) na opatření proti covidu? Ekonomicky i společensky daleko méně destruktivní, přičemž nikdy netvrdil, že vir není, že je to jen prostředek k… k čemu si dosaďte sami, to dle toho, které konspiraci či dezinformaci podléháte nejvíce.

Ledecký chtěl do společnosti i ekonomiky vrátit život s ohledem na existenci i nebezpečí viru. Odmítal permanentní lockdown, který tu s několika přestávkami máme už téměř rok. Naprosto legitimní poznámka do diskuse o covidu. Legitimní a důležitá. A také nevhodná, podle převažujícího politického i mediálního názoru. A tak jej Česká televize, společně s Evropskými hodnotami, označila ze dezinformátora. Protože měl jiný pohled na opatření a řešení. Evropské hodnoty na důkaz vytrhly několik Ledeckého vět z kontextu i času a tím je označili za dezinformace. Ze strany Evropských hodnot bahno.

Ve svém prohlášení k celé věci Ledecký uvedl: „Jestli něco kdy bylo evropskou hodnotou, pak to byla otevřená a demokratická diskuse. Už od starověkého Řecka. Pranýřování lidí tak, jak to provádí nejenom organizace Evropské hodnoty, financovaná převážně z veřejných prostředků, ale i některá média, je naopak hodnotou totalitní. Zašlapat do země, urazit a ponížit. Ve jménu jediného pravého názoru,“ napsal Ledecký s tím, že absence diskuze je jedním z důvodů tragických čísel pandemie v České republice. Celou věc projednal s právníky, ti mu doporučili předat případ soudu.

SPD nemůže za vaše po*raný životy

Stejně tak mi nedá, abych se nepozastavil nad uvedením prakticky celé politické špičky SPD. Ani ze strany SPD jsem nezaznamenal prohlášení, které by hraničilo s dezinformací. Za dezinformátory označení členové SPD jen zpochybňují vládní opatření proti covidu. Naprosto v souladu se svou politickou funkcí a svou úlohou v Parlamentu České republiky, případně Evropského parlamentu u Ivana Davida. Veřejná diskuse se nevede jen s jediným možným a tolerovaným názorem. To pak přestává být diskusí. I o opatřeních proti covidu se musí diskutovat a vést veřejná debata. Protože se dotýkají nás všech a ne každý si myslí, že to, co vláda dělá, dobře dělá. Nebo lépe, že to vede dobrým směrem. Ti všichni jsou podle České televize dezinformátoři nebo nadšenými podporovateli dezinformátorů.

Volné dezinformace

Dovolím se postavit i za Lubomíra Volného, ač tam balancuju nejspíš na tenkém ledě. S velkou potěchou sleduju dění, kterého je Lubomír Volný středobodem. Ne proto, že bych s ní souhlasil, ale protože právě Volný ukazuje, kam až lze v dnešní době zajít v rámci uplatňování osobní svobody takzvaným trolením. A v tomto ohledu je Volný držákem. Překračuje mnohé zhovadilosti, které do naší společnosti covid, prostřednictvím vládních opatření, zavedl. Ne všechna jsou v pořádku. Stejně tak Volného trolící zhovadilosti. Ale test svobody to prostě je.

Nejsem si jistý, jestli právě něco takového je rolí České televize jakožto veřejnoprávní služby. Dovolím si o tom dokonce srdnatě pochybovat. Děsivé je, s jakou samozřejmostí a lehkostí byli výše uvedení označeni za dezinformátory. 

 

Vložil: Štěpán Cháb