Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zběsilý tanec kolem vakcín aneb Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku! Pondělí Pavla Přeučila

05.04.2021
Zběsilý tanec kolem vakcín aneb Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku! Pondělí Pavla Přeučila

Foto: Vláda ČR

Popisek: Přidělování vakcín pojala Evropská unie jako zbraň na neposlušné, koho v Bruselu zajímá, že jsou v sázce lidské životy? A v boji o koryta se premiér Babiš proměnil v otloukánka na zahraniční i domácí politické scéně. Ať udělá A či B, vždycky to bude špatně.

Konec uplynulého týdne byl ve znamení vášnivých diskuzí kolem rozdělování vakcín proti Covidu-19, které nám laskavě zajistila společným nákupem Evropská komise. Diskutovalo se v Bruselu, diskutovalo se ve Vídni, diskutovalo se ve slovinské Lublani a hlavně v Portugalsku a stejně bouřlivě se diskutovalo i na naší politické scéně. Všeobecné diskutování vyvolalo čtvrteční rozhodnutí Rady ministrů zdravotnictví, podle kterého Česko, jako zlobivý vzbouřenec, nedostane ze zvýšených přídělů vakcín od firmy Pfizer ani mrť.

Celé to začalo dost odvážným krokem rakouského kancléře Sebastiana Kurze z vládní Rakouské lidové strany, který zpřetrhal provázky bruselských loutkovodičů a dovolil si poukázat na nespravedlivé rozdělování vakcín mezi státy Unie, které tak trochu zavání spíše šmelinou. Problémy s dodávkami vakcín se táhnou už od chvíle, kdy byla orgány EU schválena první z nich a místo slibovaných milionů vytoužených pigárek jich začaly docházet pouhé desítky tisíc.

Za první čtvrtletí letošního roku dostaly evropské státy nějakých 90 milionů dávek vakcín, ale podle platných smluv už to měly být stovky milionů. To, že farmaceutické firmy nasmlouvané množství nedodávají, nechávalo dlouho evropské orgány chladnými a jen občas se z Bruselu ozvalo nějaké to nesmělé, ty, ty ty. O nějakých sankcích se nám mohlo jen zdát, a tak se začaly některé evropské státy zajímat, kam vlastně putují ty trošky distribuovaných vakcín a zda je jejich rozdělování spravedlivé. K Sebastianu Kurzovi se přidal kupodivu i náš premiér Babiš a oba podpořilo ještě Slovinsko.

Kšeftování s vakcínami vidí i slepý

Rakousku se pak podařilo získat nezvratné důkazy o tom, že některé státy Unie jsou v dodávkách zvýhodňovány, a to na úkor jiných, mezi něž patříme spolu s Rakouskem právě my. Pořádek do toho mělo vnést právě ono zasedání Rady ministrů zdravotnictví, vedené Portugalskem, které má v současné době na krku předsednictví EU. Za paskvil, který z tohoto zasedání vylezl, by se nemusel stydět ani některý ze zbývajících diktátorských režimů na světě.

Fakt, že Kurz nedodržel staré dobré mravy a poukázal na šmelení s vakcínami, byl pro vašnosty z Bruselu čímsi nepředstavitelným, a tak se hledaly cesty, jak jej potrestat. No a vrcholem bylo, že se po bok Kurze postavil neposlušný premiér jakési prťavé zemičky uprostřed Evropy, jménem Babiš. To už bylo fakt přes čáru. A tak se v duchu Švejkova výroku, „Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku,“ musela tahle neposlušnost exemplárně potrestat.

Rebelové si zaslouží trest!

EU se podařilo „vydyndat“ pár milionů dávek vakcín navíc (které jsme stejně měli zaplaceny a nebyly dodány) a tohle navíc se mělo rozdělit především mezi státy, které na tom byly nejvíc škodné. Jelikož ale Rakousko zlobilo, nedostane navíc ani prd, ale jen množství podle počtu obyvatel. A jelikož zlobili i ti Čecháčkové, dospěly ony moudré hlavy k rozhodnutí, že sice dostanou nějaké ty uškudlené vakcíny, ale dodávky budou menší o nějakých 70 000 dávek. Co na tom, že naše země byla nejpostiženější z celého evropského společenství? Co na tom, že máme přeplněné špitály a umírají nám denně i dvě stovky lidí? Zlobíte, tak musí následovat trest, oznámilo nám evropské panstvo.

Když se Babiš klaní, je to špatně, když se vzepře, také špatně

Tohle všechno byla voda na mlýn naší vzácné opozice, nijak se netající svou nehynoucí láskou k EU a mlčenlivým respektováním každé blbiny, která z Bruselu přijde. A kupodivu se k ní tentokrát přidali i čelní představitelé koaliční ČSSD. Všichni společně obvinili premiéra Babiše z neschopnosti a padaly tak silné výrazy, jakože je vrahem českého národa a kdesi cosi.

Jsem ten poslední, kdo kdy Babiše hájil. Také mi pořádně leze na nervy jeho „já sám, já sám“ a proti srsti je mi i spousta jeho kroků v současné pandemické krizi. Nicméně v tomto případě zkrátka vinu nenese, ať se klidně každý staví na hlavu. Právě naopak. Poprvé se ukázal jako chlap a postavil se po boku rakouského kancléře Bruselu, před kterým se dosud jen klaněl a choval se jako přeuctivý poddaný. Ostatně podobné útoky opozice zažívá v současnosti i rakouský kancléř Kurz. Stejně jako u nás má opozice plnou hubu jakési evropské solidarity, kterou si prý Kurz a Babiš dovolili porušit.

Babiš se pořádně naštval

Jakápak solidarita, když nám bohatší státy bezostyšně kradou cenné vakcíny, potřebné ke zvládnutí epidemie? Trefně současnou situaci Sebastian Kurz okomentoval slovy: „Pokud v některých zemích nebude dosaženo dostatečného pokroku v očkování, bude výsledek špatný pro všechny, protože pandemii můžeme porazit pouze společně. A nechceme připustit, aby jedna z našich sousedních zemí byla ponechána epidemii napospas. Na východě Rakouska, ale také ve východním Německu lze dobře vidět, že virus se nezastaví na hranicích,“ říká Kurz a poukazuje přitom právě na případ Česka.

Premiér Babiš přijal rozhodnutí evropských orgánů se značnou nevolí a okomentoval jej slovy: „Evropská rada jasně řekla, že se mají vakcíny rozdělovat podle počtu obyvatel. Systém ale nefunguje, je nespravedlivý a ohradil se proti němu rakouský kancléř Sebastian Kurz, kterého jsem podpořil. Na Evropské radě se pak dohodlo, že se to jednomyslně vyřeší na úrovni velvyslanců. To ale Evropská unie obešla, jednomyslné to nebylo,“ vysvětloval Babiš a dodal, že i tak dostane Česko větší příděl vakcín, než dalších devatenáct zemí EU. Navíc rozhořčeně konstatoval, že: „Problém je ale v tom, jak Evropská unie rozhoduje - o nás bez nás a to je nepřijatelné!“

Kritika z opozice i z vlastních řad

Jako jeden z prvních se ozval s kritikou Babiše kupodivu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ fňuknul si na Twitteru.

Podobně mu vzápětí sekundoval i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Takový Miroslav Kalousek byl daleko ostřejší a okomentoval to slovy: „Premiér bravurně 'vylepšil' náš obraz v očích zemí EU. Doteď jsme platili za sobce, kteří by nejraději byli černými pasažéry. Nyní budeme platit i za blbce, kteří neumí počítat. Kromě této pověsti máme o 70 tisíc vakcín méně. Lépe už to fakt vyjednat nešlo.“

 

Kalousek

 

Ostře se vyjádřil i předseda lidovců Marian Jurečka: „Čau lidi tady @AndrejBabis, sice jsem to totálně pos...l, ale celkově to dělám skvěle. Za čtvrtek může zlá EU, na podzim jsem málo objednal, za to může opozice a už měsíc píšu na @ZdravkoOnline, ale furt nic. Žádné blábolení, nemehla nám nevládnou a naše děti se stydět nemusí!“

Stranou nezůstal samozřejmě ani předseda ODS Petr Fiala, který vypustil do světa svůj tweet: „Víte, že nerad používám silná slova, ale toto je totální krach evropské politiky Andreje Babiše. Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu.“

 

Fiala

 

Dotyční pánové by podle svých vyjádření de facto sklapli před rozhodnutím Rady ministrů zdravotnictví podpatky a poslušně přijali ty drobky vakcín, které nám unijní bossové laskavě poskytnou.

Solidarita vypadá takhle

Co ovšem opozice nečekala, byla ukázka skutečné solidarity, kterou k nám projevily další rebelské země, jako Rakousko a Slovinsko, ke kterým se připojilo i Maďarsko. Rakousko bezprostředně po onom ostudném rozhodnutí oznámilo, že nám poskytne ze svého přídělu 30 tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Úřad spolkového kancléře Sebastiana Kurze to považuje za ukázku solidarity, poté co podle něj EU selhala při nápravě nerovností v distribuci očkovacích látek mezi členskými státy. Kurz to okomentoval slovy: „Česká republika je obzvláště tvrdě zasažena četnými úmrtími a stále vysokou mírou infekce, ale pokud jde o evropskou distribuci vakcín, je stále jedinou zemí, která neobdržela žádné další dávky vakcín.“

Hned poté se přidalo i Slovinsko, které nám poskytne 10 000 dávek vakcín, a v sobotu oznámilo Maďarsko, že nám pošle dokonce 40 000 dávek proticovidových vakcín. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa je: „Česká republika mezi zeměmi, které jsou v obtížné situaci kvůli špatnému zajišťování vakcín Evropskou komisí.“

Tohle samozřejmě vzalo opozici vítr z plachet, a tak trochu si naběhla na vlastní vidle. Ve výsledku totiž budeme mít více vakcín, než bylo oněch 70 000, o které nás evropský podraz obral. Celkem jich tedy získáme 80 000.

Jak se Babiš rozhodne?

Před Babišovou vládou teď stojí nelehký úkol. Měla by se co nejdřív rozhodnout, jak na unijní podraz zareaguje. Buď se spokojí se současnými výsledky, anebo se stane v EU ještě černější ovcí než doposud a poohlédne se jinde, jako to učinilo už Rakousko či Slovensko, a přijme ruskou nabídku na okamžitou dodávku 300 000 vakcín jejich Sputniku V. Prezident Zeman to má už v Kremlu předjednáno a zatím tomu brání jen odpor opozice a také ministra zdravotnictví, který se zabejčil a trvá na tom, že ruské či jiné vakcíny musí projít nejdřív schvalovacím procesem EMA, jinak že jejich nasazení nepřipustí. Přitom vůbec nebere v potaz, že všechny ty západní vakcíny žádné řádné schválení nemají, ale aplikují se pouze na základě výjimky, kterou jim EMA milostivě udělila.

Úplně stejnou výjimku by mohl třeba onomu Sputniku udělit klidně i náš SÚKL, má totiž na našem území stejné pravomoci jako EMA. Ostatně Babiš už cosi podobného naznačil, když prohlásil, že nás EU vlastně k nákupu Sputniku tlačí. Zároveň ale uvedl: „To je samozřejmě komplikovanější záležitost, budeme to řešit v rámci ministerstva zdravotnictví.“ Zda je to jakousi předzvěstí dost propírané výměny ministra zdravotnictví Blatného, je sice otázkou, ale leccos to naznačuje.

 

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil