Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Můžeme se těšit na předvolební řež mezi bývalým StBákem a budoucími StBáky. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.04.2021
Můžeme se těšit na předvolební řež mezi bývalým StBákem a budoucími StBáky. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT/repro (se svolením ČT)

Popisek: Babiš vs. Bartoš, to budou volby do Poslanecké sněmovny roku 2021. Kdo by to byl řekl

Dovolím si doušku k tomu, že Babiš to má v říjnových volbách sečtené. Neřekl bych popel, kdyby byly volby v dubnu. Ale volby jsou v říjnu. Doočkováno bude, odhadují chytré mozky, do konce léta. A kdo stane na stupni vítězů a bude se tvářit jako Kristovo dvojče, které nás všechny spasilo? Babiš přece.

Rozhodně by mě nepřekvapilo, kdyby právě Babišovi začaly preference růst úderem léta. Od září mu pak porostou setrvale. Proč? Protože drtivá většina mediálních domů, včetně České televize, se budou moci strhnout, aby nakydala na Babiše co největší množství špíny. Střídmost nepotkáme v žádném z nich. A mezi nimi bude publikováno i spoustu konin podobného ražení, jako kde si Babiš pro sebe kupuje respirátory a není-li kvůli tomu ve střetu zájmu.

Média ze zásady na straně poražených

Médii preferované favority jsme tu už potkali. Schwarzenberg na Hrad. Drahoš na Hrad. Média křičela prakticky unisono. I předvolební modely byly zcela jasné. Na Zemana se kydalo všude a neustále. A výsledek všichni známe. I volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017 byly provázené drtivou mediální nenávistí vůči Babišovi. A? Příklad je i v zámoří. Hillary do Bílého domu, mediální odhady byly jasně a drtivě na straně jimi protlačované kandidátky. A výsledek? Známe všichni. Média tak v poslední době prokazují svým favoritům skutečně medvědí službu. Skončí to tak i u nyní protlačovaných mediálních miláčků?

Opozice ve výprodeji

A nyní ukazované ‘jasné‘ vítězství médii prosazované koalici Pirátů a STAN? Byl bych opatrný. Babišovi stačí, když od srpna začne harašit uprchlickou otázkou a převezme na tu chvíli do voleb část Okamurovy agendy a je vymalováno. A pokud to nebude stačit, začne poukazovat na levicový základ Pirátů. Ať už domnělý, nebo skutečný. Však už je označuje za novodobé marxisty. S druhou koalicí ODS, TOP 09 a lidovců se Babiš ani nemusí snažit. Ti se odstřelují sami svou… (ne)existencí. Voliči se zase poslušně seskupí u volebních uren a nahází to tam Babišovi. Já bych tu jistotu o Babišově odchodu do opozice zatím neměl. Naopak.

Ekonomika a státní kasa

Nezanedbatelnou část předvolebního boje zastane také ekonomika a státní kasa. Babiš je populista, drží vládu a s ní i palec na státním rozpočtu. Opozice drží v ruce jen křiklavá hesla. Pamatujete si ještě držhubné pro seniory před Vánoci? Populismus, kterému není rovno. Rozumný hospodář už by teď hlásil, že se začne spořit a nastiňoval cestu, kudy se vydat a neutopit se v dluzích. Ministryně financí Schillerová na druhou stranu deklarovala, že státní dluh se jim povede zvedat prakticky do nekonečna (paradoxní v tomto ohledu na druhou stranu je, že nejzadluženější země jsou ekonomicky nejvyspělejší, viz USA nebo Japonsko, pravdou ale zase je, že se zadlužily kvůli investicím, nikoliv kvůli pořádání hostiny).

Na co se tedy můžeme těšit? Na parodii sedmi tučných let, která bude trvat do října. Babiš se strhne, aby lidem předvedl Petěmkinovu vesnici plnou podpory pro běžné lidi a pro podnikatele (hlavně pro podnikatele, protože Babišovým cílem bude, aby si je přitáhl zpátky). Musíme se z krize přece projíst co nejrychleji. Když není na útratu, logicky si objednám další chod, abych měl víc času na naplánování, jestli se dá zdrhnout okénkem na záchodě. Samozřejmě bez placení.

Server Seznam Zprávy už připravuje první předvolební kolbiště a hlásí, že se zvednou daně. Ale až po volbách. A má pravdu, s bičem se musí počkat až po volbách. Do voleb to budou chléb a hry. Přijde do voleb nějaké pěkné celoplošné a předvolební držhubné (musíme přece podpořit ekonomiku)? Zde upozorním, že nemám pochyby, že by Piráti nebo ODS přišli s obdobným záchranným předvolebním držhubným, kdyby byli u vlády oni. V jejich podání by to jistě vypadalo elegantněji, nebylo by to držhubné, ale podpora ekonomiky, u Babiše to sice bude podpora ekonomiky, ale budeme tomu říkat předvolební držhubné, ale princip by byl u všech zmíněných stejný – vyhrát příští volby.

Může se zdát, že volby jsou soubojem ideí a ideologií. Ale zásadní je, kdo drží mikrofon a kdo má klíče od bezedné kasičky. Mikrofon sice opozici (Pirátům) média mileráda předají, ale klíčky k bezedné kasičce předat neumí. Babiš není mimo hru. A tak se můžeme těšit na předvolební řež mezi bývalým StBákem a budoucími StBáky. Tak se alespoň budou navzájem označovat. My se k něčemu takovému neuchýlíme, protože nálepky jsou dosti zkratkovité zboží. Bude to roztomilé divadlo, po jehož skončení, jak už je snad tradicí, jedna polovina populace naší krásné země oznámí, že tady žít nemůže, že má sbaleno k emigraci do lepších zemí i časů.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb