Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exotický krasavec neměl konkurenci, osud mu ale vystavil stopku už před padesátkou. Tajnosti slavných

29.03.2021
Exotický krasavec neměl konkurenci, osud mu ale vystavil stopku už před padesátkou. Tajnosti slavných

Autor: Supraphon

Popisek: Rudolf Cortés

AUDIO Elegantní, mužný, galantní… Majitel krásného, sytého a sametově hebkého barytonu se stal historicky první československou hvězdou pop music a idolem dívek a žen všech generací. Neúprosný osud si ho ale vzal na mušku předčasně.

Padesátá léta přinesla naší zemi nejen razantní společenské změny, ale také start populární hudby. A s ním vstoupil na scénu i historicky první zbožňovaný idol. Mužný a galantní elegán, a navíc majitel krásného, sytého a hebkého barytonu, který budil dojem, že zpívat je snadné a samozřejmé. Jako úplně první hvězda pop music si Rudolf Cortés užíval v Československu zcela nečekané situace. V populární hudbě neměl konkurenci a stal se idolem dívek a žen všech generací. Vystupoval s orchestrem Karla Vlacha i menšími soubory, přátelil se s Janem Werichem a spolupracoval s celou řadou skvělých umělců, kteří jsou dnes klasiky populární hudby a tenkrát byl jejich hlavní doménou jazz a swing. Neúprosný osud si na něj ale počíhal předčasně, ještě mu ani nebylo padesát.

 

Milion:

se sestrami Alanovými

Český bednář našel lásku až v Uruguayi

Za svůj pseudonym, krásný hlas i jižanské rysy vděčil světoběžnictví svého otce Rudolfa Kreisingera, který byl uznávaným pivovarským bednářem v Plzni. Vyrazil totiž až za Velkou louži do Uruguaye, kde pracoval při výstavbě pivovaru v Montevideu. Seznámil se tam s krásnou mladičkou Mercedes Cortés, jejíž otec byl uznávaným majitelem a současně i provozovatelem vyhledávané restaurace v Sao Paulu. Vzali se ještě v Uruguayi, aniž tušili, jak strastiplná cesta do Čech je čeká. Nějaký čas dokonce museli nuceně zůstat ve Španělsku, odkud pocházela Mercedesina matka. Cestou se jim narodil syn Oskar, po něm přišel 16. března 1921 na svět ještě mladší Rudolf. Ten už se ale narodil v otcově rodné Plzni. Vyučil se kožešníkem a v letech 1938 až 1942 se tomuto povolání věnoval jako samostatný kožešník ve Velkozávodu s kožešinami.

 

Ten, kdo nemá rád:

se Soňou Červenou v muzikálu Divotvorný hrnec

Král ostravské opery

V roce 1940 začal zpívat v pěveckém spolku Smetana v pražských Vršovicích a svůj sametový baryton zdokonaloval hodinami zpěvu u vyhlášených pražských odborníků D. K. Lewitzkého a Draga Vitiče. Zpočátku si vybíral jednodušší písně, často i operní skladby od Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna aj. V této době ještě vystupoval pod svým původním příjmením, matčino příjmení Cortés přijal jako umělecký pseudonym až později. Populární hudba ho zaujala v roce 1941, když začal spolupracovat s hudebním souborem Metropolitan J. Podlahy. Odtud velmi brzy postupoval přes orchestr Jaroslava Maliny a Emila Ludvíka, s jehož orchestrem nahrál první gramofonové desky. Pak zpíval s orchestrem Slávy Emana Nováčka až do svého odchodu do německého divadla v Ostravě, kde byl v letech 1942 až 1944 členem operního souboru. V roce 1944 se nedobrovolně vrátil do rodné Plzně, na působení v tamním divadle ale mohl rychle zapomenout. Byl totiž totálně nasazen v Škodových závodech, kde pracoval až do konce druhé světové války jako soustružník.

 

Šťastný den:

První Limonádový Joe

Po válce zpíval krátce ve sboru Opery 5. května v Praze, pak ale musel narukovat a základní vojenskou službu strávil v řadách Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Pak ho přes Pěvecký sbor Československého rozhlasu a Orchestr Ladislava Habarta postrčila narůstající popularita až pod křídla legendárního kapelníka Karla Vlacha. Díky němu také v roce 1948 stanul poprvé na jevišti v pražském Hudebním divadle Karlín, kde zazářil jako Woody v americkém muzikálu Divotvorný hrnec. A právě toto divadlo se pak stalo jeho mateřskou scénou. Mimo jiné se na jeho jevišti představil v roce 1956 jako historicky úplně první představitel Limonádového Joea ve slavné westernové parodii Jiřího Brdečky. Jeho popularitu posilovalo vysílání pravidelných půlhodinek s Orchestrem Karla Vlacha, s průvodním slovem Vladimíra Dvořáka a ve stejném složení i pražskými koncerty v divadle ABC a Lucerně.

 

Bez tebe:

s Yvettou Simonovou v roce 1962

Zpívající dřevorubec

Koncem šedesátých let se často objevoval díky spolupráci s Karlem Vlachem také na televizní obrazovce a účastnil se celé řady zájezdů po českých a slovenských městech i do zahraničí. Po ukončení spolupráce založil Rudolf vlastní estrádně revuální skupinu, s níž dlouhodobě vystupoval v populárním pražském nočním podniku Alhambra. Na filmovém plátně ho fanoušci spatřili poprvé v roce 1952 jako zpívajícího dřevorubce v nezapomenutelné pohádce režiséra Bořivoje Zemana Pyšná princezna. Nakonec si zahrál sice jen v deseti filmech, ve většině rolí ale především zpíval.

 

Někdo mě má rád:


Dlouhé odcházení

Ve svém posledním filmu, hudební filmové komedii režiséra Zdeňka Brynycha Romance za korunu, si pak zahrál sám sebe. Natáčelo se v roce 1975 a sotva by někdo poznal, že ho už tenkrát sužovala rozvíjející se Alzheimerova choroba, která se u něj začala projevovat ve velmi raném věku, už koncem šedesátých let. Zazpíval si tenkrát s mladšími zpěváky píseň Karla Svobody a Zdeňka Borovce Nejmíň stárne klaun. Rudolf Cortés byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil 22. prosince 1945 s Dagmar, v roce 1947 se jim narodila dcera, která dostala jméno po matce, a v roce 1951 syn Rudolf. V roce 1965 se manželé rozvedli a po čase se Cortés oženil podruhé s Alenou, s níž měl ještě syna Davida. Kvůli postupující nemoci se musel později vzdát umělecké činnosti a poslední čtyři roky prožil v léčebně v Krásné Lípě u Děčína, kde také 12. prosince 1986 zemřel. Bylo mu pouhých šedesát pět let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace