Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hurá! Sčítání lidu zkolabovalo, opozice jásá. Stejně jako ve sněmovně během déja vu schvalování nouzového stavu. Pondělí Pavla Přeučila

29.03.2021
Hurá! Sčítání lidu zkolabovalo, opozice jásá. Stejně jako ve sněmovně během déja vu schvalování nouzového stavu. Pondělí Pavla Přeučila

Foto: PS PČR

Popisek: Marian Jurečka z KDU ČSL na páteční schůzi sněmovny

Uplynulá sobota by byla za normálních okolností zcela normálním víkendovým dnem, ale on to byl ve skutečnost velký den D. S velkou slávou bylo spuštěno po deseti letech nové sčítání lidu. Tentokrát nám byla nabídnuta poprvé i možnost vyplnění dotazníku v elektronické podobě, a tak se s napětím očekávalo, jak spuštění dopadne. No, dopadlo to podle očekávání a systém se, díky náporu občanů, chtivých okamžitě nabonzovat státu všechno o své domácnosti, zhroutil. To se dalo čekat, protože tohle udělá každý systém, když se přehltí. Ostatně je to také jedna z velmi oblíbených praktik hackerů, zvaná DDoS útok (neboli distributed denial-of-service ), se kterou se setkala už celá řada uživatelů, v poslední době například i českých nemocnic.

U tohoto typu útoků jsou servery a další prvky sítí zahlceny obrovským množstvím požadavků, které nestíhají zpracovat. Proti přetížení sítí v úřadech a institucích samozřejmě existují nejrůznější pojistky, včetně ochrany proti útokům typu DDoS. Samozřejmě nevím, zda ČSÚ při spouštění systému elektronického formuláře spolupracoval například s Národním úřadem pro kybernetikou bezpečnost, ale předpokládám, že ano a systém byl řádně zabezpečen. Nejjednodušší reakcí systémů na podobná přetížení je jejich dočasné vypnutí, což se logicky na ČSÚ stalo. 

Statistický úřad vládě nepatří

Zhroucení systému uvítala doslova s jásotem prakticky celá opozice a samozřejmě se přidala i média. Všichni se předhánějí v kritice vlády a zejména jejího šéfa Andreje Babiše, protože zcela jasně za to může zase on. Vůbec mne už nepřekvapuje, že ani představitelé opozice, ani ctění kolegové z médií si nedali tu práci a nepřečetli si základní ustanovení, které je v platném statusu Českého statistického úřadu, jenž je za sčítání lidu odpovědný. Tam se totiž píše: „ČSÚ je nezávislý na vládě a politických stranách. Nestrannost úřadu je garantována tím, že ČSÚ se řídí relevantními zákony a dalšími právními předpisy.“ Tečka! Úřad tedy není řízen vládou, a dokonce ani tím prokletým Babišem, který může prakticky za všechno. Pokud tedy má být někdo za zhroucení systému odpovědný, musel by to být logicky jen šéf ČSÚ. Buď nebyla věnována dostatečná pozornost posílení serverů tak, aby zvládly očekávaný nápor, nebo má úřad špatně nastavenou anti DDoS ochranu, která vyhodnotila nápor hyperaktivních občanů jako hackerský útok.

 

 

Voda na mlýn opozice

Nechci ale zacházet do dalších technických podrobností, ale spíše se věnovat reakcím opozice. Takový Miroslav Kalousek reagoval slovy: „Právě jsem učinil zásadní rozhodnutí hodné moderního člověka dvacátých let jednadvacátého století: Formulář ke sčítání lidu vyplním na papíře. Pořídím si na to husí brk. Bude to rychlejší a snazší.“ Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL na svém Twitteru napsal: „Jdu si koupit poštovního holuba, a až formulář na sčítání lidu vyplním, popřeji mu šťastný let. Vítejte v ,The Country For the Future‘.“ Na sociálních sítích se objevila samozřejmě i reakce ODS, která si přisolila poukázáním na problémy se spuštěním systému elektronických dálničních známek či registru k očkování: „Stav digitalizace v ČR zřejmě nevadí jen panu premiérovi, který nedá dopustit na hromady vytištěných papírů a velký diář,“ čímž odpovědnost zase hodila na premiéra, který k tomu přišel asi jako slepý k houslím.

 

 

Politici řečnili a kamery snímaly

Nechápejte tahle moje slova jako obhajobu Andreje Babiše. Ten toho napáchal v poslední době až až, ale stav počítačové sítě a jejího zabezpečení na ČSÚ opravdu do jeho kompetence nepatří. V poslední době se stalo už jakýmsi zvykem, házet mu na hlavu všechno, co se nepovede. Dokonale jsme to mohli pozorovat v pátek na celodenním maratónu v Poslanecké sněmovně, kde se už po šesté vesele diskutovalo o prodloužení nouzového stavu. Samozřejmě, že jsem neodolal a na pár vystoupení velevážených poslanců jsem se podíval.

 

Andrej Babiš v pátek ve sněmovně, foto PS PČR

Když jsem je tak poslouchal, byly to projevy jako přes kopírák úplně stejné, jako při předchozích schvalováních prodlužování nouzového stavu. Všichni jen oprášili své projevy a za vítané přítomnosti televizních kamer znovu prezentovali svá už stokrát opakovaná moudra. Všichni samozřejmě už předem věděli, že prodloužení nouzového stavu projde díky podpoře komunistů, ale to jim nijak nezabránilo v jejich exhibicích. Na tom je krásně vidět, že nejspíše nemají nic důležitějšího na práci než jako kolovrátky opakovat ona moudra, přičemž ani jeden z nich neřekl nic nového či objevného. Co na tom, že ztratili planými kecy celý den, když dobře vědí, že jim na stolech leží stovky zákonů, potřebných pro řádný chod tohoto státu? Hlavně, že se blýskli před objektivy televizních kamer. 

Kde je sakra ten plán?

Zvlášť vydařené bylo vystoupení předsedy ODS Petra Fialy. Ten označil nouzový stav za naprosto nepotřebný, protože on nevidí žádné jeho výsledky a označil jej za jakýsi fíkový list, kterým vláda jen kryje svou neschopnost. Ve svém projevu uvedl: „Nouzový stav je v tuhle chvíli, použil jsem to slovo fíkový list nebo zastírací manévr nebo nazvěte to, jak chcete, ale je to něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit. Že nám tady klopýtá a zpožďuje se očkování, že tady poletují informace o tom, jak vláda objednávala nebo neobjednávala, spíš neobjednávala vakcíny tak, jak měla, tak jak mohla.“

V první řadě se zase zcela nesmyslně oháněl jakýmsi plánem, jehož předložení od vlády ostatně požadují i ostatní opoziční strany. Také bych takový plán rád viděl, ale obávám se, že jediný, kdo tady plán má, je ten svinský koronavirus. Měli jsme tu onoho slavného PSA, jenž jakoby z oka vypadl podobným plánům, které známe z řady jiných zemí. PES ale jaksi neuspěl a dnes si žádná vláda na světě netroufne přijít s jakýmkoliv přesným plánem, který by predikoval, co se bude dít za měsíc, dokonce ani třeba za 14 dní. Všude se různá restriktivní opatření mění často den ze dne, protože virus si zkrátka dělá, co chce, objevují se jeho další a další mutace a epidemie stoupá a klesá jako na houpačce. Všichni jsme se mohli přesvědčit, jak neustálé touhy pana Fialy po rozvolňování dopadly, když je vláda před Vánocemi vyslechla. Rázem jsme se ocitli na špici žebříčku nejhůře postižených zemí světa.

 

Petr Fiala v pátek ve sněmovně, foto PS PČR

Vláda objednala málo vakcín? Lež

Během onoho pátečního sněmovního maratónu ve stylu déja vu pak docházelo i k takovým pitomostem, jako k útokům na vládu, že nenakoupila dostatek vakcín a v důsledku toho vázne očkování obyvatel naší republiky. Propojit tyhle dvě věci může jen naprostý ignorant, protože podle oficiálních údajů objednala Česká republika téměř 25 milionů vakcín, tedy pro 13 milionů dospělých obyvatel. Přitom je už dnes podle průzkumů obecně známý fakt, že více než 30% obyvatel Česka se nechce dát očkovat. Vakcín je tedy objednáno více než dost a kdyby jich vláda objednala více, a nějaké ty miliony by jich zbyly, okamžitě by se ozval řev opozice, že vláda, potažmo Babiš, vyhodil do luftu zbytečně miliony korun. Ostatně mnozí máme ještě v paměti tanečky kolem zázračného léku Tamiflu, kterého se kdysi nakoupily miliony proti chřipkovému viru  H1N1 a pak se potají pálily ve spalovnách. 

Výrobci vakcín si z nás udělali dojnou krávu a tiše se smějí

Problémy s dodávkami vakcín má celá Evropa a každému, kdo má alespoň špetku inteligence, musí být jasné, že smlouvy, které orgány EU uzavřely s výrobci vakcín, stojí za prd. Výrobci si dělají, co chtějí, dodávají, kam chtějí a jelikož postihy ze strany EU jsou prakticky nulové, vesele se nám smějí a počítají své zisky. Když k tomu ještě přidáme nerovnoměrné rozdělování distribuovaných vakcín, kdy jsou některé země upřednostňovány a vůbec se nebere ohled na slibovaný počet obyvatel, je to jeden velký bordel. Dnes máme po celé zemi vybudovány desítky očkovacích center, která mnohdy zejí prázdnotou, protože není čím očkovat. Díky tomu nemáme proočkovány ani ty nejohroženější skupiny obyvatel, což mělo být podle původních plánů už dnes hotové. EU nám slibovala dodávky milionů vakcín od schválených firem, ale pravda je taková, že jich místo milionů dostáváme nějaké ty desítky tisíc.

 

 

Už máte rámeček?

Restrikce jsou otravné, ale fungují

Nejsem žádným vášnivým zastáncem nouzového stavu a s ním souvisejících restrikcí. Otravuje mne to stejně jako miliony dalších občanů. Mám vztek, že si nemůžu zajet na výlet za hranice okresu, zajít si do hospody s kamarády na pivo, zajít si do kina nebo do divadla, jít si vybrat osobně nové boty a nemuset je třikrát vracet do e-shopu, protože mi neseděly. Zkrátka žít zase normálně. Chápu ale, že to za současné situace možné není. Když se podíváme na to, co se dělo ještě před pár dny v nemocnicích, které byly doslova na pokraji katastrofy, na kolabující sestřičky a lékaře, sloužící nepřetržitě desítky hodin na odděleních intenzivní péče, měl by pochopit každý soudný člověk, že zatím ona přísná opatření opravdu potřebujeme.

Nejvíc mne nadzvedne, když slyším hlasy takových pánů jako Fialy, Bartoška, paní Pekarové- Adamové a dalších, kteří ve svých vystoupeních ohnivě hlásají, že nevidí, že by restrikce, potažmo nouzový stav přinesl nějaké výsledky. Nejspíše jsou tihle politici naprosto slepí, nebo možná mdlého rozumu, když nevidí, že jsme dnes na polovině počtu nově nakažených, než jsme byli někdy před týdnem. Ono to není tím, že by je virus vyslyšel a stáhl se, ale je důkazem toho, že tato opatření fungují. 

Sousedi už na přílišná rozvolnění doplácejí

Pojďme to tedy ještě nějaký čas vydržet. Nouzový stav skončí 11. dubna. Nicméně virus tímto dnem nezmizí. Bude tu s námi stále a všechno se za týden ani za měsíc nevyřeší. Bude to každopádně déle a pokud se nezrychlí očkování, může to trvat klidně i rok. Mnozí lidé obdivovali otevřené restaurace, nebo jejich zahrádky například v sousedních zemích jako je Rakousko či Německo. Podívejte se, kde jsou tyto země dnes. Nakažených tam dramaticky přibývá a přitvrzují v restrikcích daleko silněji, než tomu bylo u nás. Jejich vlády také zjistily, že nějaké rychlé rozvolňování asi není tou pravou cestou.

 

Nouzový stav  - přijato, foto PS PČR

Virus je zákeřný hajzl a využije každé chyby

Dnes máme k dispozici docela silné nástroje, mezi něž patří zejména testování, ve kterém jsme na špici v Evropě. To je předpokladem k tomu, aby byly nové případy včas podchyceny a nákaza se dále nešířila. Jasně, je to otravné, ale nutné. Pokud chceme, aby se už konečně vrátily děti do škol, otevřely se obchody, restaurace, služby či kulturní instituce, musíme se smířit s tím, že určitá omezení zde zůstanou i po skončení nouzového stavu. Dalším předpokladem je zrychlení přísunu vakcín od výrobců a tím pádem zrychlení proočkování naší populace. Virus je zákeřný hajzl a bude tu, dokud nebudeme dostatečně chráněni.

Pro mne je naprosto nepochopitelný například postoj některých našich politiků k ruské vakcíně Sputnik V, kterou už i západní odborníci považují za jednu z nejlepších. To je pro ně opravdu politikaření důležitější než životy lidí? Stejně tak nechápu od jistých politiků obhajobu doslova amatérského postupu EU při podepisování smluv s výrobci vakcín. Tady už nejsou namístě jakékoliv ohledy, ale orgány EU si musejí opravdu došlápnout na výrobce vakcín, i za cenu tvrdých sankcí. A ať si říká, kdo chce, co chce, jinak se z tohohle srabu nevyhrabeme.

 

Vložil: Pavel Přeučil