Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předražené respirátory? Spíš předražená pandemie s výborným PR. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.03.2021
Předražené respirátory? Spíš předražená pandemie s výborným PR. Komentář Štěpána Chába

Autor: Andrej Babiš / Facebook

Popisek: Premiér ještě v dobách, kdy byly roušky IN

Byl to zmatek, potřebovali jsme rychle ochránit populaci, proto nastal nouzový stav a proto jsme bez konceptu a bez jakéhokoliv řízení nakupovali ochranné prostředky. Nehledě na kvalitu. Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu není dobrá. Není vůbec dobrá. Respirátor za 776 korun? Ale bylo to někde jiné? Copak jsme zapomněli na tu euforickou hrůzu loňského jara?

Na Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu vnitra na počátku pandemie existovaly nákupní týmy, které o sobě neměly zdání. Nakupovaly bez toho, aby svou činnost koordinovaly a výsledkem bylo, že nákupy byly předražené a zboží neodpovídalo normám kvality. „NKÚ nereflektuje, že nikdy nikdo takovou situaci v moderní historii České republiky neřešil,“ bránil se bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vyjádření pro Českou televizi. A ano, má pravdu. Byl zmatek, vznikla potřeba ochránit populaci. V Číně se stály fronty na pitomé roušky, USA diplomaté fakticky běhali po letištích a přepláceli už zaplacené dodávky ochranných pomůcek. Zavládla taková ta zhýčkaná panika, kdy nám někdo (něco) začal nabourávat do té doby příjemný život bez výrazných starostí, který směroval jen k blahobytu. Umírá se přece jen ve třetích zemích a starobincích, které jsou hezky z dohledu, aby se jeden nelekal (k) smrti.

Od té doby se ceny usadily na přijatelných cifrách a z hlášení NKÚ není patrné, že by docházelo k celoročnímu rozkrádání veřejných financí. Selhala vláda? Jasně, jako všechny na světě, které propadly panice. A že jich bylo. Selhala i v tom, že nám nakazovala nosit roušky, ač už v té době Světová zdravotnická organizace troubila do světa, že roušky jsou k ničemu. Selhala podobně, jako spousta dalších vlád světa. Tak to prostě je. Ale ano, vím, je v kurzu si kopnout do Babiše a spol. Když ono se to skutečně, tu s většími, tu s menšími rozdíly, dělo všude.

Zavřeme ministry

Chtít za to zavírat ministry a vyvozovat zodpovědnost? Stejně rozumné, jako žalovat po záchraně života toho, kdo podával první pomoc, protože u masáže srdce oběti zlomil žebro. Jasně, otázka stojí, zda se u zavedených opatření jedná o záchranu života, nebo jeho utloukání. To je ovšem otázka na jiný text. Spíš mi přijde, jako kdyby se hrálo, jako často u nás, o to, jak snížit Babišovy preference a dodat do vedení Strakovky opozici. Nejvyšší kontrolní úřad pouze konstatoval fakta, média mají za úkol (si vytyčila za úkol) o tom reportovat tak, aby to vyznělo jako pohroma biblických rozměrů. Viz například titulek serveru Seznam Zprávy – ‘Zdrcující závěr kontrolorů: vláda při pandemii selhala.‘ Jistě, selhala. Vytyčila si za úkol přeprat vir.

776 za respirátor

Samozřejmě se hned chytila informace o tom, že Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo i respirátory za 776 korun za kus. No to je ukázkové plýtvání. Jenže když si vezmeme údaje ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, dojdeme jednoduchým výpočtem k jiné cifře, ne tolik uřvané. V období od 1. 1. do 31. 8. 2020 se nakoupilo přes státní rozpočet 31 653 610 respirátorů FFP2 za celkovou cenu 2 356 313 440 korun. Strašlivé sumy, strašlivá čísla. Jenže z nich vyplývá, že jeden respirátor třídy FFP2 byl nakoupen průměrně za 74 korun. Což už tak uřvaně nekřičí. Náklady na objednané respirátory třídy FFP3 dosáhly průměrně na 154 korun za kus. Je to hodně, jistě. Ale stále ještě jsme ve vzpomínkách na loňskou paniku, kdy bratr neznal bratra a pro kus hadru na hubě jsme byli téměř schopni vraždit?

Jsem dalek toho, obhajovat vládu. V boji s virem používáme nejtvrdší opatření, zároveň nejdelší dobu, přičemž výsledkem je reputace covidária, kde pro promoření stačí vykouknout z okna a člověku už buší na dveře s plicním ventilátorem. Promoření jsme ukázkově, hřbitovy jsme naplnili také na 120 %. Možná nám to do budoucnosti dá evoluční výhodu, okolní státy budou neustále na houpačce, ale nás ochrání promořenost. Ze současného hlediska to ovšem vypadá jako skutečné a komplexní selhání vlády i společnosti jako takové. A ne v tom, že loni vláda podlehla panice a nakupovala v těžké konkurenci předražené zboží, po kterém byla celosvětová poptávka dalece, dalece převyšující nabídku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace