Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má Markéta v historii mírné nedostatky, nebo tím něco sleduje? Budeme exhumovat Emila Háchu? Co zaujalo Jiřího Macků

21.03.2021
Má Markéta v historii mírné nedostatky, nebo tím něco sleduje? Budeme exhumovat Emila Háchu? Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Snění o zářné politické budoucnosti, nebo snad zamyšlení nad naší historií? Předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové by každopádně návrat k učebnicím dějepisu prospěl.

Mnichovská dohoda ze září roku osmatřicátého a s ní spojená zrada bývalých spojenců, následné obsazení pohraničí, a poté i vstup německé okupační armády na zbytek území bývalé ČSR a vznik Protektorátu – traumata, na která nelze zapomenout, memento do konce všehomíra. Rok co rok také parketa pro výstupy politiků všemožné orientace i inteligence.

To, co se dozvídáme my zbylí téměř pamětníci od těch, kteří z našich prezidentů pamatují sotva Gustáva Husáka a z naší historie si vybavují maximálně jistý srpen (a ten potom adekvátně srovnávají s oním březnem), je nejen na šok, co za zrádné zmije druhu Vipera posseltii si na svých prsou hřejeme a ze svých daní vydržujeme.

Ozbrojení vyslanci německého socialismu

Ukecánků, rozumbradů, školitelů, usměrňovatelů vzpomínek a všelikých politologických upravovatelů historie je všude kolem víc, než polí s řepkou. Někdo lid ideologicky blbne zvolna, opatrně, zakamuflovaně, jiní si z jakéhosi pocitu své občanské mimořádnosti a nenahraditelnosti ani nehlídají, co jim kdy vypadne z chlebárny. Jako se to stává paní Markétě Pekarové Adamové, dědičce trůnu, idejí i beznadějí stránky (zatím, co nevidět straničky) TOP 09.

Její vytlačení, pardon vyjádření, je už všeobecně známé, netřeba ho dále rozmazávat. Už v první větě se hned dvakrát sekla; třeba se někdy ve slabé chvilce u silného alkoholu přizná, že schválně. Že neví, co za státní útvar znamená a představuje autonomie, připišme na konto všeobecné vzdělanosti, zatímco zmínka o ´nacistické okupaci´ je už zcela záměrným křivením historie.

Nacismus (nacionální socialismus) je krajně pravicová totalitní ideologie (ZDE). Tvrzení, že nás obsadila ideologie, sotva obstojí. Uskutečnily to totiž pěší, jízdní, motostřelecké a obrněné jednotky německé armády, wehrmacht. Jistě bylo v jejích řadách mnoho vyznavačů nacismu, zvláště mezi SS, ale jednalo se prostě o brannou moc, ozbrojené síly Velkoněmecké říše.

 

Pekarová Schwarzenberg

Prej to tenkrát byli Němci! Není to sranda, Kárl?; foto TOP 09

Poslyšte, co vůdce všech národů vám praví

Ale proč se dohadovat a spokojovat se bůhví čím motivovanými uzávěry ´kovaříka´ Markétky Pekarové Adamové, když můžeme archívně zajít rovnou za ´kovářem´ Ádou Hitlerem. Vůdce a říšský kancléř se již 16. března 1939 ve Výnosu o zřízení Protektorátu Čechy a Morava nejprve v úvodu svěřil, co mu už tak dlouho leželo na nacionálně-socialistickém srdci, a hned v následujícím 1. článku i s tím, co se pro to rozhodl udělat: 

„Naplněn vážným přáním sloužiti opravdovým zájmům národů sídlících v tomto životním prostoru, zajistiti národní svébytnost německého a českého národa, prospěti míru a sociálnímu blahu všech, nařizuji tudíž jménem Německé říše jako základnu pro budoucí soužití obyvatelů těchto oblastí toto: Části bývalé Česko-Slovenské republiky, obsazené v březnu 1939 německými oddíly, náleží od nynějška k území Velkoněmecké říše a vstupují jako Protektorát Čechy a Morava pod její ochranu.“

Pozorný čtenář si jistě povšiml, že sám šéf Třetí říše připomíná německé oddíly, nikoli nacistické. Šéfové žádná celá deváté topky nyní nezbude, než se pokusit aktivně vykládat historii, protože jinak se na tomto zádrhelu budou vytoužené kamarádčafty s Posseltovci péct obtížně.

 

Okupace Jihlavy

Okupace Jihlavy; foto archiv Jiřího Vybíhala

Budeme Háchu exhumovat a vymažeme jeho jméno z historie?

S událostmi prvního dne okupace se úzce váže - tak úzce, že až na několik málo hodin – osud člověka, jehož dějiny nelítostně semlely na samém sklonku jeho života a diplomatické kariéry. Následujícího 16. března se již sedmašedesátiletý dr. Emil Hácha, úřadující prezident pomnichovské Česko-Slovenské republiky, stal na vysněné přání Hitlera a hlavně vyděračský nátlak okupantů i nejvyšším domácím představitelem čerstvě vyhlášeného Protektorátu Böhmen und Mähren.

Byl zrádcem, nebo obětí? Ode mě odpověď nečekejte, nejsem k vynášení podobných závěrů vystudován, a tím pádem povolán, ač jsem si v Protektorátu prožil prvních pět let života. Místo toho doporučím k přečtení dostačující kompilát objektivních informací ´Excelentní právník a manažer obětoval Čechům kariéru, duši a nakonec i život. Vděku se ale nedočkal´, který vyšel v tomto listu 19. března (ZDE).

Jako v Koloseu: palec dolů

Témat, na kterých se denně zviditelňují představitelé naší politické verchušky, je nepřeberně, cokoli se hodí na troušení rozumů. Aktuálně tedy i Emil Hácha. Iniciativy rozvířit debatu i mezi nezasvěcenými se chopily Parlamentní listy vyhlášením ankety Byl Emil Hácha kolaborant? Právě k 15. březnu si v ní zakádrovalo hodně přes pět tisíc respondentů, z toho 36 % palcem dolů.

Abych pravdu řekl, pitomější a tak zavádějící anketní otázku jsem ještě nečetl. Kdo může cejchovat rozhodnutí tohoto ke zdi Reichstagu celou noc háknkrajcem tlačeného starého muže, jehož s největší pravděpodobností nepamatují ani jeho rodiče? Co o něm mohou vědět dokonce poslední možní pamětníci, dnešní devadesátníci, v době vzniku Protektorátu třeba jenom čerstvě devítiletí?

Jo, kádrovat a odsuzovat za všech okolností, to je naše. To si umíme i lidově odhlasovat. Budeme Emila Háchu exhumovat a vymažeme jeho jméno z historie? 36 % čtenářů PL - neználků nazírajících tuto otázku na základě pouhých dojmů - je tomu asi nakloněno.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků