Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Apatie, zklamání, deziluze… Děti bych okamžitě poslala do škol, říká Lenka Vlasáková. Přečetli jsme

20.03.2021
Apatie, zklamání, deziluze… Děti bych okamžitě poslala do škol, říká Lenka Vlasáková. Přečetli jsme

Foto: ČT - Pavla Černá

Popisek: Lenka Vlasáková v seriálu Zločiny Velké Prahy

Lenka Vlasáková je nejen uznávaná herečka, ale také máma čtyř dětí. A to je dvojnásobný důvod, proč je tato doba pro ni tak náročná. O tom, jak ji prožívá, se otevřeně rozpovídala v rozhovoru pro MF Dnes.

Lenka je známá tím, že děti nezapsala do běžné základní školy. „Naše děti chodí do waldorfské školy, kde až do páté třídy probíhá offline výuka, teprve na dalších stupních se pracuje online. Ale i tak se učitelé snaží pobyt u počítače omezit na nezbytné minimum. Myslím, že pro waldorfskou pedagogiku byl a je uplynulý rok velkou zátěží. Děti je totiž nutné zaujmout, naučit potřebné, ale zároveň jim dopřát kreativní přístup k věci. Dostávají intenzivní úkoly, konzultují je s pedagogy. Líbí se mi, a vidím to u mladšího syna, který je zatím na prvním stupni, že se učitelé stále snaží své žáky motivovat. To je v dnešní době důležité,“ zdůraznila.

 

Vlasáková Jedině Tereza

V nové romantické komedii Jedině Tereza; foto Luminar Film

Po internetu se nezamilují a neodmilují

A nešetřila ani kritikou současného stylu výuky. „Starší syn je v deváté třídě a už jede klasicky online výuku. A na něm sleduji, jak ho tato doba a současný styl vyučování ubíjejí. Jak s každým dnem, kterým je odsouzený žít mimo kolektiv, roste míra jeho apatie. Dcera studuje na střední škole a také na ní je vidět zklamání a deziluze. Celý tenhle způsob vzdělávání vnímám kvůli dětem jako velice nešťastný. Musím ale říct, že první vinu jsem vnímala pozitivně. Že se semkneme, budeme spolu chvíli doma, že zpomalíme,“ připomněla s tím, že je jí jasné, co technologie nenahradí. „Kamarádství, sociální kontakt. Před pár dny, kdy jsem odjížděla za nějakými povinnostmi a nechávala děti doma s babičkou, aby jim připravila něco k jídlu, byla právě i ona svědkem toho, jak můj patnáctiletý syn kolem nás pobíhal a strkal do mě a do mého muže. A to je přesně ten přetlak, který děti nemají kde vybít. Vlastně se není čemu divit. Když si vzpomenu, co jsem já mohla dělat v jeho věku. Je mi jich hrozně líto a děti bych okamžitě poslala do škol. Protože vzdělávání není jen o tom, že se naučí nějaké vzorečky, ale také o žití v běžném světě, komunikaci s kamarády, možnosti obhájit si své názory. Zamilovat se, odmilovat se,“ připomněla Lenka.

 

Vlasáková Marie Terezie

Jako Karolína Fuchsová v historické minisérii o mládí jedné z nejvýznamnějších žen evropské historie Marie Terezie; foto RTVS / Ľubomír Pidaný

Nutnost komunikace

Současný styl života zvládá jen těžce. „Snažím se, ale nedávno se třeba stalo, že syn zaspal. Poprvé za celou dobu distanční výuky. Zkrátka jsem to neohlídala. A neberu to tak, že by udělal chybu. Je to spíš důkaz, že tenhle stav ve mně vzbuzuje apatii. Musím se čím dál víc přemlouvat, abych ráno vstala a fungovala,“ povzdechla si. U syna v pubertě ji mrzí nedostatek kontaktů. „Nezdá se mi, že by se s něčím pral, spíš u něj vnímám už zmíněnou samotu. On by potřeboval komunikovat, normálně se bavit se svými vrstevníky. Poslouchat hudbu, komentovat seriály, zamilovávat se. Také sdílet nervozitu z přijímacích zkoušek. Takové ty normální věci, které dnes normální nejsou a nekonají se.“

 

Vlasáková Rašín

Jako Naděžda Kramářová v historickém dramatu Rašín; foto ČT

Vždycky doufá, že to bude napořád

Lenka se loni v létě konečně provdala za herce Jana Dolanského, se kterým žije už devatenáct let. „Vždy jen doufám a věřím, že to bude napořád. Tak to má ale asi každá nevěsta.“ To, že je její partner mladší, si už ani neuvědomuje. „Když s někým žijete, tak věk je první věc, kterou zapomenete. Respektive věkový rozdíl. Je to tedy úplně jedno.“ Naštěstí má i v této tak svízelné době práci. „Byla jsem dlouho doma, teď začínám odbíhat natáčet nový film Radka Bajgara Teorie touhy. Jinak po práci se mi velmi stýská. Ze všech aktivit mi zůstalo jen občasné natáčení. Herci jsou dnes jak dostihoví koně. Pořád připravení ve startovacích boxech, protože nevíme, kdy budeme hrát. Dneska máme pocit, že když to dobře dopadne, bude se hrát až na letních scénách. Ale možná ani to ne. Takže člověk by rád pracoval. Jenže může si to herec dovolit, nebo ne? A jak bude vysvětlovat, že pracovat bude možná měsíc, možná dva, možná rok?“

 

Vlasáková Polda

Michalova manželka Eliška v seriálu Polda; foto FTV Prima

Potřebujeme impulz

Popravdě a upřímně přiznává, že na ni současná doba doléhá a síly docházejí. „Mám pocit, že mi docházejí teď. Donedávna to ještě šlo, momentálně ale cítím, že potřebuji nějaký pořádný impulz zvenčí. Je toho hodně. Jsem učitelka, školnice, kuchařka, taky se snažím pracovat. Je to náročné, ale nemá cenu si stěžovat, prochází tím všechny ženy, které mají děti ve školním věku.“

 

Máma několika dětí a herečka. Naprosto špatná kombinace v této době. Lenka Vlasáková popravdě přiznává, jak na ni vše extrémně doléhá, a uvědomuje si, že těmi nejpostiženějšími jsou naše děti.

+

Oproti první vlně je možné alespoň natáčet a herečka se může soustředit alespoň na nějakou práci. Přesto jde o mimořádně ubíjející období, které lze snášet jen s největším vypětím nervů. Lenka si ale uvědomuje, že na jsou všechny matky školních dětí stejně.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace